Ukrajna 2022 őszére komoly sikereket ért el a harkivi/harkovi területen, és erre az ellentámadásra még ráduplázott Herszonnál. Jelen esetben sem elképzelhetetlen, hogy a kurszki betörést máshol is követi egy nagyobb támadás. Vagy legalábbis kísérlet. Az előbb-utóbb eljövő tárgyalások szempontjából ez nagyon is logikus lenne. Arról nem is beszélve, hogy a mostani lendületet kihasználva egy ilyen akcióval Kijev javíthatná az ukrán társadalom és a hadsereg morálját, és fenntarthatná a Nyugat elkötelezettségét.
„Persze, egy ilyen ellentámadás a jelenlegi helyzetben rendkívül kockázatos, de mint a kurszki betörés is mutatja, Kijev vabankra játszik, egyre inkább mindent egy lapra tesz fel”
A kurszki betörés sokakat, köztük az orosz katonai vezetést is váratlanul ért. Mindenek előtt talán azért, mert nem hitték el, hogy az ukrán hadsereg egy ilyen akcióra még képes lehet. Mint azonban kiderült, az ukránok egyre nagyobb gondokkal küszködnek, azonban egyelőre nem lehet leírni őket. Annyi fegyvert és lőszert kapnak, amennyi az ilyen aszimmetrikus lépésekhez elegendő, ha a háború menetének megfordításához nem is. S katona is van hozzá. Egyelőre.
Olyannyira, hogy egyre többet hallani egy a front más szakaszán lehetséges újabb támadásról. Legutóbb az a hír röppent fel, hogy az ukránok megtámadták az orosz Belgorod megye határán Kolotivka ellenőrzőpont térségét, ez az akció azonban inkább az orosz védelem gyenge pontjainak kipuhatolását célozta.
„Orosz források sokkal valószínűbbnek tartják, hogy az ukránok nem a határmenti térségben, hanem a front más, távolabbi szakaszain próbálkoznak. A legnagyobb esélyét ennek a zaporizzsjai fronton látják, ahol a hírek szerint több előjele – csapatösszevonás és tüzérségi előkészítés – is van egy ukrán csapásmérésnek”
Kamenszkoje körzetéről van szó, amelytől északra Primorszkoje és Sztyepnogorszk térségében érzékelhető csapatok összevonása. Egy lehetséges támadás iránya itt Tokmak vagy Enerhodar/Energodar lehet. Az első esetben az elgondolás ugyanaz, mint tavaly nyáron, azaz a Krím szárazföldi összeköttetésének az elvágása. Erre a Szurovikin-vonal miatt nincs sok esély. ráadásul elegendő erő sem látszik egy ilyen támadáshoz. A második esetben a Zaporizzsjai Atomerőmű elfoglalása lenne a cél.
Erről a napokban az orosz védelmi minisztérium is említést tett, Moszkva szerint ugyanis Ukrajna támadást tervez az oroszországi Kurszki Atomerőmű, és a Zaporizzsjai Atomerőmű ellen is. Az ukrán külügy korábban tagadta, hogy ilyen akciót tervezne. Pedig ebben lenne logika, hiszen egy ilyen siker komoly cserealap lehetne, ráadásul szélsőséges esetben olyan válaszcsapást provokálhatna ki orosz részről – taktikai atomfegyver bevetése -, amely még a Kreml szövetségeseinek sem nagyon tetszene.
„Egy ukrán támadás terveire e térségben azonban több jel is utal, így például a térségben a műholdas felderítés látványos aktivizálódása”
Ez egyrészről az orosz légvédelem és a parancsnoki pontok elhelyezkedését, másrészről az ukrán álcázás hatékonyságát célozza. Közben intenzívebbé váltak az Energodar elleni drón támadások, és az ukránok tüzérségi tűzzel „tisztítják a terepet” a környék erdőségeiben is. S ha ehhez még hozzávesszük, hogy folyik a zaporizzsjai erőmű esetleges későbbi elfoglalásának előkészítése az információs térben is, akkor egyáltalán nem zárhatunk ki egy ilyen támadást.
„De fokozódik a feszültség Herszon térségében is, ahol szintén nem zárható ki egy nagyobb ukrán offenzíva”
Az elmúlt napokban az orosz blogoszférában többször is felröppentek találgatások az ukrán erők lehetséges inváziójáról a Kinburn- vagy a Tendrovszkaja-földnyelven. Az ukránok megnövekedett aktivitásáról szóló információk ezen a területen nagyjából egy hete erősödtek fel, és az ukrán csapatok aktív manővereit, valamint a NATO felderítő gépeinek fokozott aktivitását látva a találgatások a napokban csak fokozódtak. Az elemzők szerint az ukrán fegyveres erők akár képesek is lehetnek egy nagyszabású támadást végrehajtani ebben az irányban. Az ukrán erők akár egy zászlóaljat is bevethetnek, ami az orosz logisztika összetettsége miatt ezen a területen jelentős hídfő elfoglalásának kockázatát hordozza magában. A szakértők szerint az ukrán fegyveres erők elegendő számú vízi járművel rendelkeznek egy ilyen művelet végrehajtásához, ami a fenyegetést meglehetősen valóssá teszi.
„Eközben persze ne feledkezzünk el arról sem, hogy a kurszki kaland és a fent említett öngyilkosnak tűnő tervek közepette a Donbasszban Pokrovszk és Toreck körzetében az ukrán erők egyre inkább operatív szempontból egyre válságosabb helyzetbe kerülnek”
Ez azonban a kurszki kalandot vagy a krinki hídfő katonai szempontból érthetetlen és sok áldozattal járó tartását látva aligha tántorítja el az ukrán politikai és katonai vezetést attól, hogy vabankra játsszon. Már csak azért sem, mert meg kell próbálkozniuk a konfliktus jelenlegi, számukra a stratégiai szempontból kedvezőtlen menetének megtörésével, amelyhez minimálisan elengedhetetlen egy komoly győzelem az információs térben. Kockázatai mellett is logikusnak tűnik tehát, hogy kihasználva az orosz erők némi tétovaságát, ráerősítsenek a kurszki betörés jelentette média sikerre.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater