Jogszerűtlen volt a Hanhikivi-1 Atomerőműre vonatkozó szerződés finn felmondása, állapította meg a Roszatomnak igazat adva felek kérésére a vitatott kérdések tisztázására összehívott Békéltető Testület.

Fotó:EUROPRESS/Vesa Moilanen/Lehtikuva/AFP
A várható bírósági szakaszt megelőző békéltető testületi állásfoglalás a Roszatomnak adott igazat abban, hogy a finnországi Hanhikivi-1 Atomerőmű építésére vonatkozó szerződés felmondása a finn megrendelő Fennovoima vállalat részéről jogszerűtlen volt, adta hírül közleményében az orosz konszern. A Békéltető Testület (Dispute Review Board, DRB) határozatában megerősítette, hogy jogszerűtlenek voltak a Fennovoimának a Hanhikivi-1 Atomerőmű építési szerződésének felmondását célzó intézkedései és a vállalat ezt követő nyilatkozatai arról, hogy megtagadja az EPC-szerződés alapján a Roszatomhoz tartozó RAOS Project vállalat által elvégzett munka teljesítésének elfogadását.
„A testület azt is megállapította, hogy a szerződés jogszerűtlen felmondása a Fennovoima részéről lényeges szerződésszegést jelent, ezért a RAOS Project jogosult kártérítést követelni a Fennovoimától, amelynek összegét további peres eljárások alapján fogják meghatározni”
A Fennovoima finn részvényeseinek egyoldalú döntése a szerződés felmondásáról akkor született meg, amikor a projekt már jelentősen előrehaladott állapotban volt. Az idei év elején a megrendelő Fennovoima képviselői nyilvánosan bejelentették, hogy az engedélyezési folyamat már a célegyenesben van, a következő hónapokban tervezték átadni a létesítési engedélykérelmet megalapozó dokumentációt a finn nukleáris szabályozó hatóságnak értékelésre, miközben már javában folytak a teljes körű építkezés megkezdését lehetővé tevő előkészítő munkálatok a telephelyen.
„Fennovoima május 2-án jelentette be, hogy felbontotta a Hanhikivi 1 atomerőmű szállítására vonatkozó szerződést a Roszatommal. A finnek az orosz nukleáris ipari óriásvállalatának RAOS nevű projectcégével kötött erőműszállítási szerződést az oroszok jelentős késései és a projekt szállításának képtelenségére hivatkozva mondták fel”
A Fennovoima azt közölte, hogy az elmúlt években jelentős és növekvő késések voltak jellemzőek, és az ukrajnai háború csak tovább súlyosbította a projekt amúgy is növekvő kockázatait – és ezek közöl a RAOS egyiket sem tudta mérsékelni. A döntés azt jelentette, hogy „a RAOS Projecttel való együttműködés azonnali hatállyal megszűnik, és a tervezési és engedélyezési munkák, valamint a Hanhikivi 1 telephelyen végzett munkálatok is véget érnek a RAOS projekttel.
A Hanhikivi-félszigetre tervezett atomerőmű építési engedélyét az év végére várta a konzorcium, de a finn kormány az ukrajnai orosz invázió megindulása után „kénytelen volt felülvizsgálni a tervet”, és a finn gazdasági miniszter többször is úgy nyilatkozott, hogy a kialakult helyzetben egészen biztos, hogy nem adják meg az engedélyt a beruházásra. A konzorcium bejelentés után ez Mika Lintila elismételte mondván, tiszteletben kell tartani a tulajdonosok döntését, aminek értelmében lehetetlen folytatni a projektet.
„Finnország folyamatban lévő NATO-tagsága külön nyomatékot ad az orosz állami atomenergia-vállalattal folytatott együttműködés felmondásának”
A Roszatom konszern ugyanakkor a közleményben leszögezte, hogy mindaddig védi a saját érdekeit, amíg nem teljesülnek teljes körűen a követelései.
A Békéltető Testülethez – Dispute Review Board, DRB fordulás lehetőségét a Fennovoima Oy és a RAOS Project OY közötti szerződés tartalmazza. A DRB független testület működési rendjét a párizsi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC Paris) szabályzata határozza meg. A Békéltető Testület elismert független nemzetközi szakértőkből áll, amely kiegyensúlyozott és tárgyilagos álláspontot képvisel a Hanhikivi-1 projektet illetően.