Viczai Péter írása a #moszkvater.com számára
Orosz nagyhatalmi politika 1905-2021 címmel jelent meg Gecse Géza történész legújabb könyve a megújult Ludovika Kiadó gondozásában. A monográfia, amelynek aktualitását csak fokozzák a szomszédos Ukrajnában jelenleg is zajló események, több mint száz év történetét veszi górcső alá. A mű kutatási idősávja nem öleli fel az elmúlt szűk egy év történéseit, ami érthető is, hiszen a még folyamatban lévő, jelentősebb események és olyan tényezők, mint például keleti szomszédunk sajátos „honvédő háborúja”, illetve annak hatásai, tudományosan nem vizsgálhatók. Arról nem is beszélve, hogy a könyv több éves előkészítő és kutatói munka után látott napvilágot, amikor még sejteni sem lehetett az aktuális történelmi folyamatok jelenlegi alakulását.
„Ugyanakkor részletesen olvashatunk például az ötnapos grúziai háborúról (2008), vagy a Krím-félsziget annexiójáról (2014), amelyek meglehetősen izgalmas és aktuális témát szolgáltatnak napjainkban is”
A könyvet lapozgatva találkozhatunk az utóbbi időben ismertté vált Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető személyével is, akit 2021. januári hazatérését követően letartóztattak, és hazájában börtönbe zártak. Ahogy a monográfia elején olvasható, a szerző a számára kijelölt szakmai lektor Jeszenszky Géza történész, volt külügyminiszter tanácsára és ösztönzésére tágította vizsgálódásai időhatárát – nagyon helyesen – csaknem napjainkig.
„A folyamatos mozgás, amely a történelmet és a történelmi eseményeket alapvetően jellemzi, különböző, az adott kornak megfelelő helyzetek és válaszutak elé állítja a korszak képviselőit. Ahhoz, hogy a korszak igazi győztesei lehessünk, ezeket a sajátos történelmi helyzeteket, kihívásokat meg kell próbálnunk a magunk javára fordítani, és lehetőség szerint meg is nyerni”
A különböző bonyolult történelmi helyzetekről, valamint az orosz nagyhatalmi (politikai) törekvések logikájáról, a birodalmi gondolatról, ambíciókról ugyancsak képet kaphatunk a könyv olvasása közben. A kétségkívül igen rangos mű pár nappal ezelőtti bemutatóján több aktuálpolitikai kérdés is felmerült, ami a jelenlegi nemzetközi események tükrében igencsak indokolt. Ezekhez kapcsolódóan Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Jeszenszky Géza egyetemi tanár is nemegyszer megszólalt. A prominens előadók és meghívott vendégek hozzáértő felszólalásai kapcsán a mintegy egyórás élő szakmai beszélgetés tartalmából az alábbi néhány hasznos megállapítást és fontosabb konzekvenciát vonhatjuk le.
„A korábbi, bipoláris világrendhez visszatérni szinte csaknem lehetetlen lenne, így kétségtelen, hogy napjainkban egy új világrend kialakulásának lehetünk szemtanúi”
„A fenti következtetések alapján talán megállapítható, hogy akarva-akaratlanul, de globális szintű nemzetközi változások, és politikai-hatalmi átrendeződések részeseivé váltunk”
Ebben a helyzetben az egyik legfontosabb összeurópai érdek lehet a kereskedelmi kapcsolatok mielőbbi helyreállítása Moszkvával. Az orosz gazdaság jelenleg kevésbé érzékeli a szankciók hatását, mint az európai országok döntő többsége. Közép és hosszú távon ugyanakkor Moszkvának sem tesz igazán jót, hogy a nyugati világgal nem, vagy csak nagy nehézségek árán, és korlátozott formában tud kereskedelmi kapcsolatokat létesíteni. Ha lassan is, azért mindannyiunk számára egyértelművé válik, hogy a mostani viszonyok között mindenki csak veszíthet: ki többet, ki kevesebbet. Így joggal vetődik fel a kérdés, hogy ki lehet a jelenlegi nehéz időszak igazi nyertese?! Gulyás Gergely bemutatón elhangzott frappáns záró gondolatait idézve, a mostani helyzet igazi nyertese nem más, mint Gecse Géza és könyve, amelyet ezúton is ajánlunk a tisztelt olvasók figyelmébe.
Gecse Géza: Orosz nagyhatalmi politika 1905-2021
Ludovika Egyetemi Kiadó, Budapest, 2022.
Ár: 4646 forint
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
Matyi Ákos says:
Első olyan szakértő aki Magyarországon beszél az Izborski kubbról, le a kalapom előtte, látszik érti és tudja is a témát amiről ír!!!
József Vass says:
azért még az 1848-49-es forradalmunk leverésében döntö szerepet betöltö cári hadsereg “tevékenységét is bemutahata volna