„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Ukrajna taktikát vált?

2023. szept. 27.
Hidegkuti Konstantin

MEGOSZTÁS

A #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal az ukrajnai háború aktuális fejleményeiről, a harcoló felek lehetséges őszi-téli hadműveleteiről, valamint az amerikai MGM-140 ATACMS ballisztikus rakéták szállításáról beszélgettünk. Kijev mégis megpróbálkozik egy Dnyeper-átkeléssel? Ukrajna a Szurovikin-vonal mintájára kiépíti saját Zelenszkij/Zaluzsnij-vonalát? Miben különbözik az ATACMS Ukrajna meglévő fegyvereitől?

Szeptember végével egyre közelebb kerülünk az ukrajnai harctéren is az őszi esőzéseket jelentő raszputyica időszakához, amely nem csupán a harcok átmeneti befagyását eredményezheti, de mind jobban szűkíti az ukrán ellentámadás részére rendelkezésre álló időablakot. Utóbbi következtében Kijev ismét fokozza támadásait a zaporozsjei orosz védelmi vonalak ellen, ám ahogy az elmúlt hónapokban, úgy most is a várt áttörés egyelőre elmaradt.

„Vélhetően Zelenszkij amerikai látogatásával együtt az ukrán vezetés is átértékelte az idei hadműveleti céljait, amelyek központjában az Azovi-tenger helyett immár csupán a fronttól 30 kilométerre fekvő Tokmak elfoglalása szerepel”

Ám jelen helyzetben utóbbi elérése sem egyszerű, mivel ahhoz elsődlegesen mélységi szinten kellene áttörni a Szurovikin-vonal legalább három rétegét, valamint a Tokmak körüli körkörös védelmet. Ezzel szemben viszont azt látjuk, hogy Kijev még mindig nem tudta áttörni a Szurovikin-vonal első rétegét – bár Verbovoje térségében több kísérletet is tett arra -, így a fennmaradó pár hetes időszakban kérdéses milyen eredményeket tud majd Ukrajna felmutatni nyugati partnereinek.

„Ellenben nem kizárt, hogy még egy utolsó nagy összehangolt támadás részeként Kijev megpróbálkozik a Dnyeperen való átkeléssel Herszon térségében”

Ennek előkészítéseként lehet értékelni a Herszon közeli ukrán csapatösszevonásokat, valamint a Normandia névre hallgató taktikai harccsoport megjelenését. Utóbbi elnevezés esetén a párhuzam nem véletlen az 1944-es angolszász partraszállással.

Az adás második felében a portálunkon részletesen bemutatott MGM-140 ATACMS ballisztikus rakéták kérdéskörével foglalkoztunk, amelyeket bár a média korábban a háború menetét megváltoztató csodafegyverek sorába emelt fel, ám már az ukrán hadvezetés is csak egy újabb eszközként tekint rájuk. Másrészt nem is jelentenek akkora fenyegetést a légvédelem számára, mint az alacsony észlelhetőségű Storm Shadow vagy SCALP-EG cirkáló rakéták.

Mi a különbség a ballisztikus és cirkáló rakéták közt? Hány darab ATACMS rakétát kaphat meg Ukrajna? Mire használhatja majd őket Kijev? Miért döntött majdnem másfél év után végül Washington az eszközök átadása mellett?

Többek közt ezekről és még sok más dologról beszélgetett Hidegkuti Konstantin katonai szakértővel, a moszkvater.com állandó szerzőjével a #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője. #moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Hidegkuti Konstantin
1997-ben született, jelenleg is tanulmányait folytató nemzetközi kapcsolatok szakértő. Érdeklődési körének középpontjában Oroszország, az orosz fegyveres erők, az orosz és globális geopolitika, biztonságpolitika, valamint alapvetően a haditechnikával összefüggésben felmerülő témák állnak. Mindezeken túl aktívan figyelemmel kíséri a globális világrend fokozatos átalakulását. Diplomáját nemzetközi tanulmányok szakon szerezte, angolul, oroszul és németül beszél.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    Mit lép Putyin?

    A #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában a béketárgyalásokhoz vezető út legfrissebb fejleményeiről, a régióban kitört kormányellenes tüntetésekről…

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK