Szilágyi László írása a #moszkvater.com számára
„Navratilova végül nem tudta megakadályozni a WTA és a Szaúd-arábiai Tenisz Szövetség megállapodását. Idén és jövőre is Rijádban rendezik a női teniszezők évzáró versenyét. Egyetlen olyan versenyző sem akadt, aki elvi okok miatt nem utazott el a helyszínre”
Fotó:EUROPRESS/Dimitar DILKOFF/AFP
Szaúd-Arábia évek óta fantáziát lát a sportesemények megszervezésében. A pénz nem akadály, lenyűgöző anyagi háttérnek köszönhetően Szaúd-Arábia már Forma 1-es futamot is rendezhet, otthont adott a két bokszoló óriás, Anthony Joshua és Andy Ruiz mérkőzésének. A hatalmas pénzeket megmozgató sportágak közül a tenisz sem maradhatott ki. Előbb a feltörekvő férfiak nagy versenye, a NextGen Final került Rijádba, majd a női teniszezők versenyszervező szövetsége, a WTA sem tudott nemet mondani a dollármilliárdokra.
„2024-től Rijádban rendezik a női játékosok évzáró versenyét, a WTA Finals nevű rangos tornát. Ez utóbbi nem nyerte el Martina Navratilova tetszését. Az egyesben, párosban és vegyes párosban összesen 59-szeres Grand Slam-győztes legenda a szaúdi eseményektől függetlenül is szereti hallatni a hangját a női egyenjogúság kérdésében”
A szaúdi sportirányítás és a WTA tavalyi összeborulása láttán nem fogta vissza magát. Korábbi riválisával, Chris Everttel terjedelmes véleménycikket jelentetett meg a Washington Postban. „Szaúd-Arábiában még mindig nem tartják a férfiakkal egyenjogú állampolgárnak a nőket, ők csak férfi kísérővel mehetnek ki az utcára… Az LMBTQ-közösség tagjai akár a kivégzést is kockáztatják, ráadásul az ország a legalapvetőbb emberi- és szabadságjogokat sem tartja be. Ha megrendezhetnék a WTA-döntőt, az nem előre-, hanem visszalépés lenne. Aktív korunkban komoly emberi jogi kérdésekkel, az apartheiddel vagy az LMBTQ-jogokkal is foglalkoztunk. Rájöttünk, hogy mekkora jelentősége van annak, ahogy az ilyen társadalmi kérdésekben megnyilvánulunk. A sportolók szavára rengetegen figyelnek, mi pedig büszkén vállaltuk az ezzel járó felelősséget. A WTA-nak ki kell állnia az emberi jogok mellett, főleg, amíg létezik olyan hely, ahol a nők nem egyenrangúak a férfiakkal. A saját tapasztalatainkból tudjuk, hogy nemcsak a rengeteg trófea teszi az igazi bajnokot, hanem az is, hogy képes lemondani a luxusról és a pénzről annak érdekében, hogy kemény döntéseket hozhasson meg.”
„Navratilova végül nem tudta megakadályozni a WTA és a Szaúd-arábiai Tenisz Szövetség megállapodását. Idén és jövőre is Rijádban rendezik a női teniszezők évzáró versenyét. Egyetlen olyan versenyző sem akadt, aki elvi okok miatt nem utazott el a helyszínre”
A Grand Slam-versenyek gigantikus pénzdíjaival vetekedő viadal vonzó pénzkereseti lehetőség, és a dollármilliomos teniszezők nem arról híresek, hogy a kínálkozó helyzetben ne hajolnának le egy-két fillérért. Az elvek háttérbe szorultak, és Donald Trump amerikai elnök lendületes belépője sem jött jót Navratilováéknak. Trump ugyanis rövidre zárta a gender kérdést. Elnöki rendeletben tiltotta meg a biológiai férfiak jelenlétet a női versenyeken.
A nyolcvanas-kilencvenes évek klasszisa, Martina Navratilova Twitter-oldalát bármelyik női jogvédő megirigyelhetné. Szinte nem telik el úgy egy hét, hogy ne propagálná a nézeteit. Olykor lendületesen beleszáll Trumpba.
„Miért fenyegetőzik a szövetségi források visszatartásával? Milyen alapon tiltja meg, hogy a biológiai férfiak női sportolókkal együtt versenyezzenek? Trump utálja az összes transzembert”
– értetlenkedik. Navratilovának egyetlen esélye maradt, mégpedig az, hogy az „America First” jegyében Trump összerúgja a port a szaúdiakkal, és a jelentős reklámbevétellel kecsegtető WTA Finals versenyt átköltözteti az Egyesült Államokba – okoskodnak a jövőt firtató publicisták. Szerintük nem kizárt, hogy a 2026-os lesz az utolsó WTA Final, amit Rijádban rendeznek. A 2026-ban esedékes futball világbajnokság és a 2028-as Los Angeles-i olimpia mellett szépen mutatna az amerikai portfólióban egy nagy presztízsű teniszverseny.
És akkor Martina Navratilova is visszafogottabban posztolgatna az elnökről.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
Dávid Zsuzsa says:
“Milyen alapon tiltja meg Trump, hogy a biológiai férfiak női sportolókkal együtt versenyezzenek?” Ezt Martina mondja? De hiszen ő is ez ellen szokott tiltakozni a nőket védve ezzel.