„Donald Trump már beiktatása előtti felvillantotta, hogy egy új korszak, egy új világrend, egy újfajta nemzetközi kapcsolatrendszer jön létre. Már az első ciklusa során (2017-2020) láthattuk, az üzletemberből lett politikus nagy tetteket akar végrehajtani, hogy bekerüljön a történelemkönyvekbe. Hasonló gondolatiság várható a következő ciklusában is” – veti fel már a számot felvezető írásában a magazin főszerkesztője, Horváth Levente. Mint egyebek mellett rámutat, éledezik az elmúlt években igencsak akadozó párbeszéd a nagyhatalmak között.
„Lehet, hogy Trump Nobel-békedíjra pályázik és rendezni akarja Kínával és Oroszországgal a kapcsolatokat, hogy közösen elhozzák a világbékét? Vagy meg akarja ismételni a jaltai konferencián készült fényképet, ahol Roosevelt amerikai, Churchill angol és Sztálin szovjet vezetők állapodtak meg a világ felosztásáról?”
– teszi fel a kérdést a főszerkesztő, megjegyezve, hogy egy biztos pont van a Trump-ciklus kapcsán, az pedig a bizonytalanság, az örökös változás.
A magazin februári számában „Újabb sikeres év előtt a magyar-japán barátság” címmel olvashatják még Ono Hikariko magyarországi japán nagykövetének köszöntőjét, Jia Qingguo professzor, a Pekingi Egyetem Globális Együttműködési és Megértési Intézetének igazgatója pedig lapnak nyilatkozva a kínai-amerikai kapcsolatokról, a globális rend jövőjéről és az olyan multilaterális intézmények szerepéről beszélt, mint a BRICS és a Sanghaji Együttműködés Szervezete. Balogh Máté Gergely történész, amerikanista arról értekezik, hogy
„Donald Trumpnak számos külpolitikai kihívással kell szembenéznie, de mint megállapítja, hosszú távon a Kínával való viszony lesz leginkább meghatározó az Egyesült Államok jövője szempontjából”
Salát Gergely sinológus, PPKE BTK Kínai Tanszékének vezetője és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szintén e téma kapcsán megjegyzi, hogy az első Trump-kormányzat Kínát sújtó intézkedései váratlanul érték a kínaiakat, a következő négy évre azonban Peking már sokkal jobban felkészült. Mórász Ferenc, a Makronóm Intézet junior elemzője Donald Trump második adminisztrációjának több fontos, az üzleti világból érkező figuráját mutatja be, megjegyezve, hogy akár kiterjedt kínai kapcsolatokkal is rendelkeznek. Eric Hendriks, a Danube Institute vendégkutatója a magyar-amerikai kapcsolatok jövőjét elemezve kiemeli, hogy Orbán Viktor és Donald Trump barátok, ráadásul úgy tűnik, Magyarországnak vannak a legjobb kínai kapcsolatai is az uniós tagállamok közül.
Kattintson a teljes tartalomért!
(Az Eurázsia elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!)
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater