A második világháború óta legdurvább fegyveres konfliktus dúl Európában. De hogyan mérgesedett el ennyire a helyzet? Az éledő orosz birodalmi ambíciók vezettek az ütközéshez, avagy Moszkva csak az érdekeit védi, és úgy érezhette, hogy nincs már más választása? Mekkora ebben a Nyugat felelőssége? A hidegháborús győzelem mámorában Washington csupán nem értette meg, hogy a Moszkvát egyre inkább provokáló politikája előbb-utóbb nyílt konfliktushoz vezet, avagy tudatosan feszítette a húrt Oroszországgal?
A birodalmi ambíciók újraéledését, a hagyományosan agresszív politikát emlegetve egyértelműen Oroszországot teszi felelőssé a Nyugat az Ukrajnában kirobbant háborúért. De csak az a fél az agresszív, amelyik végül megindítja az inváziót, vagy az is, amelyik folyamatos geopolitikai terjeszkedésével, a másik érdekszférájának tudatos megsértésével ilyen helyzetet teremt? Az a nyugati információs buborékban fel sem merül, hogy az Egyesült Államok vezette blokk elmúlt harminc évben tett lépései logikusan vezettek idáig. Természetesen Oroszország még geopolitikai értelemben egyre beszorítottabb helyzetében is választhatott volna más utat is, mint Ukrajna megtámadása – egy a mostanihoz hasonló méretű háború láthatóan nem szerepelt a tervei között –, az azonban így utólag már kijelenthető, hogy a felelősség megoszlik a konfliktusban közvetlenül és közvetetten érintett felek között. Nem lehet ugyanis nem észrevenni, hogy az Egyesült Államok mintha tudatosan terelte volna az ütközés felé az eseményeket, és ez akkor is inkább bűn, mint hiba, ha végül aztán Oroszország nem rántotta el a kormányt, és így következett be a csattanás.
„A háború eddig eltelt hónapjaiból az a következtetés is levonható, hogy még mindig nem Moszkva forgatókönyve érvényesül, és az orosz politika valamint a hadsereg egy számára nem igazán komfortos helyzetbe belecsúszva folyamatosan adaptálódik a proxy háború másik oldala által teremtett körülményekhez”
De ne szaladjunk ennyire előre, és vizsgáljuk meg a háborúhoz vezető utat. Az egyik fő oka ugyanis a válság nyílt fegyveres konfliktussá fejlődésének a Nyugat következetesen provokatív, Moszkva engedékenységének a határait folyamatosan feszegető politikája. Ennek első jelei már az 1990-es évek végén megmutatkoztak, amikor a Varsói Szerződéssel szemben létrehozott NATO annak ellenére elkezdett bővülni, hogy a Szovjetunió szétesésével a veszély megszűnt.
„De komoly jel volt az is, hogy a 2000-es évek első felében a Nyugat megjelent az orosz érdekszférában, és <színes forradalmakon> keresztül kezdte kiterjeszteni a befolyását. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok és szövetségesei nem nézték jó szemmel Oroszország talpra állását sem, és minden erővel igyekeztek megakadályozni, hogy csendesen, békés módon visszatérjen a globális porondra”
Ennek az éleződő feszültségnek az egyik komoly kirobbanása volt, hogy Grúzia a liberális fősodor támogatása mellett támadást indított a saját régiója, Dél-Oszétia feletti ellenőrzés visszaszerzésére. Majd Moszkvának az orosz békefenntartók megölésére és a civil lakosság lövetésére adott villámgyors válaszát a nemzetközi médiában jól felépítve durva orosz agresszióként mutatták be. Eközben az „agressziót” kiváltó okok szépen elmosódtak, háttérbe szorultak a nyugati információs térben. Szó sem volt ekkor már arról, hogy maga az amerikai külügyminiszter, Condoleezza Rice is óvta Mihail Szaakasvilit Chinvali megtámadásától. Mit számított azonban ez már!
„Ekkor, mintegy másfél évtizeddel ezelőtt kezdődött a szankciós nyomás Oroszországra”
Az abban a pillanatban kozmikus méretűnek tűnő büntető intézkedések csapást mértek az orosz gazdaságra, ám megállítani nem tudták Moszkvát. Amikor 2014-ben ismét nyugati támogatással Kijevben alkotmányellenes puccsot hajtottak végre, Oroszország kemény lépésre szánta el magát. Elcsatolta a 90 százalékban oroszbarát Krímet, majd egyfajta proxy félként fegyverekkel, önkéntesekkel és pénzzel támogatta a Donbassz szeparatista törekvéseit.
„Moszkva egyik esetben sem tett mást, mint beváltotta, amit Vlagyimir Putyin ominózus müncheni beszédében ígért arra az esetre, ha a Nyugat továbbra is figyelmen kívül hagyja Oroszország érdekeit”
Úgy is fogalmazhatunk, hogy a globális politika szereplőjeként Moszkva lépései a klasszikus diplomáciai iskola szabályait követve nagyon is kiszámíthatóak. Eltökéltségüket és erejüket megmutatva 2014-ben is tárgyalóasztalhoz ültek, ezzel lehetőséget adtak a helyzet rendezésére, a kölcsönösen előnyös, partneri alapokon nyugvó egymás mellett élés kereteinek kialakítására.
Aláírták a minszki megállapodásokat, amelynek teljesítése lehetővé tette volna Ukrajna számára a konfliktus lezárását, a vérontás megszüntetését, sőt még a Donbassz megtartását is. Az Európai Unió elégedetten nyugtázhatta volna a keleti szomszédságának stabilizálódását, a legkézenfekvőbb szállítási útvonalak megőrzésével pedig erősíthette volna az energiabiztonságot, a kiszámítható árakkal pedig a versenyképességét. Nem mellesleg az európai értékeknek megfelelően biztosítva lettek volna nemcsak az Ukrajnában élő orosz, hanem a román, a magyar és a lengyel kisebbség jogai is.
„Azonban ahogy ezt néhány hónapja az akkori vezető német, ukrán és francia politikusok – Merkel, Hollande, Porosenko – azt nyíltan elismerték, eszük ágában sem volt teljesíteni az aláírt megállapodásokban foglaltakat, csupán időt akartak nyerni Ukrajna megerősítése, felfegyverzése számára. Közben felerősödött az ország erőszakos ukránosítása, Kijev pedig szép lassan felkészült egy Oroszországgal szembeni kiterjedt háborúra”
Tették ezt aligha csupán annak érdekében, hogy Ukrajna visszaszerezze a Krímet. Washington célja igazából Oroszország meggyengítése, megtörése. Azt az immár több mint évszázados történelmi trendet követve, hogy a Nyugat soha ne engedjen 10 csendes évet arra, hogy Oroszország a globális ambíciók hátországának megerősítésére, a fejlődésére, modernizációjára koncentrálhasson. Az ország 2000-es években látványosan végbement stabilizációja, elindult gazdasági fejlődése, majd a konzervatív világ formálódó alternatív központjaként visszatérése a nemzetközi színtérre nagyon nem tetszett ugyanis az egypólusú status quo fenntartására, a hegemón szerep megőrzésére koncentráló Egyesült Államoknak.
„Kapóra jött tehát e körülmények között Kijevet feltüzelni és meggyőzni arról, hogy fegyverkezve a jövőben visszavághat és legyőzheti Oroszországot”
Felismerve ezt az „ügyeskedést”, a Kreml rájött, hogy a fejlemények számára nagyon nem jól alakulnak, tett egy utolsó, a korábbiaknál határozottabb, úgy is fogalmazhatunk, kérlelhetetlenebb kísérletet, hogy rávegye Amerikát az irányváltásra, az orosz nemzetbiztonsági érdekek tiszteletben tartására. Így 2021 őszén, a háború kirobbanása előtt néhány hónappal több tízezer katonát vonultatott fel az orosz-ukrán és a belarusz-ukrán határra. Ezzel párhuzamosan Moszkva a klasszikus diplomácia szellemében felajánlott egy az orosz álláspontot tükröző útitervet a NATO-nak és az Egyesült Államoknak a felgyülemlett problémák rendezésére. Ha a Nyugatnak szándékában állt volna, meg lehetett volna egyezni Oroszországgal. Ehhez „csak” annyi kellett volna, hogy garantálják Ukrajna semleges státusának megtartását, hozzákezdjenek a Donald Trump által végleg lerombolt európai biztonsági rendszer újjáépítéséhez, és természetesen Ukrajna végrehajtsa a minszki megállapodásban foglaltakat.
„Tehát minimális, az amerikaiakon kívül minden érintett fél számára előnyös kompromisszumok révén meg lehetett volna őrizni a békét. Ehhez képest Washington rögtön értésre adta, hogy nem hajlandó semmilyen kompromisszumra”
A „nagy testvér” valódi terveibe bele nem látó európai vezetők pedig elkezdtek Moszkvába járni. Egyrészről megpróbálták kipuhatolni Putyin szándékait, ezzel együtt a népszerűségük növelése érdekében egymással versengve bírálták Oroszországot. Ez az „egy kapura játék” néhány hónapig tartott.
Valahol 2021 őszén kiderült azonban, hogy innen visszaút már nem nagyon van.Putyin mindent egy lapra tett fel, de még az Oroszországot jól ismerő Németországban sem akartak hinni Moszkva eltökéltségében. Abban, hogy a Kreml e kritikus pillanatokban is tartja magát a klaszzikus diplomácia szabályaihoz. A különböző jelzéseket hamisnak vélték.
„Aztán 2022. február 24-én az európaiak szembesültek a valósággal. Elkezdődött a háború, amelyben tízezrek haltak már meg mindkét oldalon”
Természetes lenne, hogy ilyen esetben az utolsó szalmaszálba is belekapaszkodik, aki békét akar, és minden lehetőséget kihasznál a tárgyalásokra. Moszkva a józan észben bízva beleegyezett a törökországi tárgyalásokba. Persze, a tétek már magasabbak voltak, mint korábban. A Kreml a Krím mellett már a Donbasszról sem volt hajlandó tárgyalni, az végleg elveszett Ukrajna számára. De végre Kijev feladhatta volna a kiállást az idegen érdekekért, és megegyezhetett volna Moszkvával. Persze csak akkor, ha a saját érdekeit nézi. Nem ezt tette. Helyette provokatív lépésre szánta el magát, miután az orosz erők kivonultak Kijev környékéről. Ekkor jött Bucsa, amely arra volt jó, hogy megszakadjanak a tárgyalások, az Európai Unió pedig szintén erre hivatkozva megindokolhassa a saját lakosságának a belekeveredését a háborúba.
„Ismét utalnék itt Oroszország lépéseinek kiszámíthatóságára, és bizton állíthatjuk, hogy sem a szankciók sora, sem a fegyverszállítások, a tanácsadók és a zsoldosok megjelenése Ukrajnában, sem pedig a felderítési adatok átadása nem térítheti el a szándékaitól Moszkvát”
Bahmut/Artyomovszk után ehhez hozzátehetjük, hogy az áldozatok mindkét oldalon látványosan növekvő száma sem. Mint ahogy a háború egyre nagyobb gazdasági ára, és a mozgósítás elől külföldre távozó mintegy egymillió orosz sem. De az is biztos, hogy a következő tűzszüneti tárgyalásokra – mert ilyenek előbb-utóbb lesznek – már még keményebb követelésekkel megy. S addig folytatja a háborút, amíg ezt meg nem teheti. Ukrajnával fog tárgyalni, amelynek területe és lakossága jóval kisebb lesz, mint 2022 kora tavaszán volt. S ez még a jobbik forgatókönyv. A rosszabb, hogy Ukrajna szövetségesein egyre nagyobb lesz a nyomás arra, hogy közvetlenül is belépjenek a háborúba. Nem kellene ezt megvárni! Jobb lenne végre elfogadni, hogy Moszkva a klasszikus diplomáciai szellemében ezután is eltökélten és kiszámíthatóan halad céljai elérése felé. Nem kell váratlan fordulatban reménykedni, ennél előbbre visz, ha a Nyugat végre meghallja a másik hangját.
Csak egy javaslat: Át kéne tételesen tekinteni, hogy Oroszország mit NEM tartott be a minszki egyezményekből!
Tisztelt Szintetikus Értelem!
Nos, meglátásom szerint pont Z. kalandor politikája ami fittyet hányt 100%-ban a minszki paktumok kötelmeire, pedig a drágalátos Nyugat
pont azon sopánkodott, hogy mindkét egyezmény milyen kesztyűs kézzel bánik az oroszokkal. Javaslom, hogy a szuverén államok NATO
(Nahát! Én nem is tudtam ellene szavazni.) belépését ne tekintsük semmiféle érvnek! Ez kb. annyira lenne nevetséges mint azt mondani, hogy
a Csermanek azért hívta be a szovjet erőket mert a hazájában (?) a terrorizmus dúlt és hát a SZU, nem volt mit tenni, engedett nagy duzzogva
a kérésnek. Nem világos ui., hogy a NATO-nak van-e kötelme, hogy minden jelentkezőt fel is kell vennie a soraiba. Szóval a NATO mint
szervezet tudatosan és folytatólagosan kúszott Oroszország irányába. Ez faktum.
Kérem, se maga se senki ne mondja meg, hogy mi a „helyes szándék”! Kinek a szempontjából helyes? Fűteni a háborút helyes? Vagy becsapni
és félrevezetni a saját lakosságot helyes? A kisebb ámde baráti országok kontójára politikai szűzlányt faragni egy ordas, kikötői hangulatjavítóból
az rendeben van? Egy ország energiaellátását érintő pimasz fenyegetésekre joviálisan legyinteni és közben mindezt a rotált elnökségi poszt
jogtalan megkérdőjelezésével jutalmazni? Valóban? Ezek a helyesen viselkedő illőtők közben állítólag a barátaink?
Határok. Hmmmm.. az elmúlt időszakban azért meglehetősen serényen vándoroltak határok itt Bel-Európában, úgyhogy ez megint nem indok,
semmilyen kontextusban sem. Vagy a 15 év az számít? 200 év nem? Hol is volt Ukrajna határa 1920-ban?
VSZ, 444 & OV. Eltekintve a meglehetősen dilettáns és izzadságszagú bulvárpróbálkozástól, nevezetesen egy 15 éves mondatot (FIDESZ ekkor
ellenzékben) kiragandi a környezetből pár kérdés fölvetül. A „döbbenetesen leleplező” beszólás ellenére miért is putyinbarát OV? És ha az akkor
mi van? Na pl. Irán oroszbarát, remélem kiviláglik az erős kontraszt. Szidjunk valakit csak azért mert ezt a jelenlegi gyarmattartóink ELVÁRJÁK?
Nem, tisztelt VSZ!
Ön meg pályát tévesztett.
Köszönöm a figyelmet.
Én úgy gondolom, hogy a háború 2022. február 24-i elindítása elkerülhető lett volna, az elindításával Putyin nagyot hibázott. Több lehetőséget nem merített ki — helyettük választotta/választották a háború elindítását, az „egyszerű megoldást”.
A nagyobb, igazi gondom a zárómondatokkal/végkicsengéssel van. Engem arra a szocializmus korabeli keserédes viccre emlékeztet, mely szerint a szocializmusban az értelmiség előtt 2 út van — Az egyik járhatatlan. A másik az alkoholizmus.
Kíváncsian várjuk javaslatait!
Kezdjük ott, hogy Oroszországnak szerintem is tényleg stratégiai problémát jelentett az ukrán politikai helyzet és a NATO/USA hozzáállása Oroszországhoz. Csakhogy ezt a problémát az oroszok nem oldották meg, sőt Putyin az ukrán háború elindításával kifejezetten rosszul oldotta meg.
Lehetőségekre rátérve (nem javaslatok, mert a javaslat szónak van egy jövőbemutató érzete, itt pedig a múltbeli elmulasztott/figyelmen kívül hagyott eshetőségekről, lehetőségekről írok):
1) 2022. február 21-én a dél-orosz Rosztov oblasztyban/megyében volt egy igen furcsa fegyveres incidens – halottakkal, kiégett/kilőtt páncélozott járművekkel. Vagy az orosz vagy ukrán titkosszolgálat műve volt. Hogy melyiké, azt én nem tudhatom. Viszont Putyin igen, sőt neki kötelessége ezt tudni. Ha az orosz szolgálaté, gőzöm nincs, mire szolgált. Ám ha az ukrán titkosszolgálat félresikeredett művelete volt, Putyinék kihasználhatták volna. Minimum összehívathatták volna az ENSZ BT-t, hogy Oroszországot megtámadták. Egy esély lett volna arra, hogy a Nyugat meghallja Moszkva hangját. Ha nem sikerül, akkor is gyökeresen más, orosz szempontból lényegen jobb diplomáciai és belpolitikai előkészítettsége lett volna az inváziónak – ez gondolom világos, nem részletezem ezért.
2) 2022. február 22-én Oroszország elismerte a Donyecki Népköztársaságot (DNR-t) és a Luhanszki Népköztársaság (LNR). Ennek 2 ága van
a) egy másik esély, hogy a Nyugat meghallja Moszkva hangját, és ismét, még komolyabban átgondolja a 2021. decemberében átadott orosz diplomáciai javaslat/igénycsomagot (erre a diplomáciai javaslat-csomagra Stier Gábor úr is utalt írásában fentebbi írásában is). Ismert, hogy 2021. december-2022 február között mekkora diplomáciai forgalom volt Moszkvában, kormányfők és külügyminiszterek sora ment Moszkvába – hogy mi hangzottak ott el, az a háború után fog kiderülni (talán). Értem, hogy ennek során végeredményben elutasították az orosz elképzeléseket avagy az oroszoknak nem elégséges engedményeket, ellenjavaslatokat tettek. A DNR/ LNR diplomáciai elismerését lehetett volna újabb diplomáciai körre kihasználni – magasabb a tét, magasabb a hangnem, de mégsem háború. Ennek nyilvánvalóan időigénye lett volna. Ha ez sem jár kielégítő eredménnyel, jöhetett volna az invázió (realistaként elfogadom a háború lehetőségét, ha nem is szeretem). Nem látom, hogy pár hét/hónap halasztás milyen hátrányt jelentett volna Oroszországnak. Viszont ezt a diplomáciai esélyt Putyin elszalasztotta azzal, hogy a diplomáciai kör időigényét meg nem adva, 2 nappal később 2022. február 22-én megindította a háborút.
b) Orosz narratívában/propagandában volt egy állítás, hogy Ukrajna/Zelenszkij fegyveres erővel akarja visszaszerezni a Donbasz-t – nem tudni, mennyire volt ez igaz. A DNR/LNR elismerése kiprovokálhatta volna ezt az ukrán támadást – ha ez nem, akkor kb semmi. Miután Putyinék döntöttek a DNR/LNR elismerés időpontjáról, így az orosz hadsereg felkészülhetett volna, kivédekezhette volna ezt és ellentámadás során mentek volna át invázióba. Ebben a scenárióban az orosz oldal nyilvánvaló katonai, belpolitikai és diplomáciai előnyeihez hozzáadódik a kapcsolódó ukrán hátrány, az hogy ezt a Donbasz elleni támadást az ukrán közvélemény nem honvédő háborúnak tartotta volna — elsősorban Nyugat-Ukrajna-i oroszellenesek/oroszgyűlölők kivételével, akik viszont az ukrán közvélemény és nép kisebbségét alkotják, ráadásul a Donbasz-al kevés direkt kapcsolatban vannak. És a Nyugat-Ukrajna-iak sem mind oroszellenesek annyira, hogy mindenképp háborúzni akartak volna. A honvédelem viszont más, a Nyugat-Ukrajna-iaknak és Kelet-Ukrajna-iaknak egyaránt.
3) Raszputyica. A 2022. február 24-i elindításar mondjuk 3 heti időablakot hagyott katonai eredmények elérésére a razputyica kezdetéig. Sokat dumáltak az orosz katonaság hibáiról, felkészületlenségeiről (ezekhez nem értek, de biztos van igazság bennük, sőt elég sok). A razputyica viszont nem a fronton harcoló katonák és fronttisztek, fronttábornokok hibája, mert a szűkreszabott időablakkal a putyini döntés hozta őket nehéz helyzetbe – amit végül is nem is sikerült megoldaniuk. Nem látom, hogy ha az inváziót a razputyica utánra teszi Putyin, mondjuk májusra, az miért lett volna hátrányos az orosz félnek? Úgy még a fentebb emlegetett diplomáciai körre/körökre is lett volna idő — netán az invázióra nem is került volna sor. Így viszont Putyin és környezete mindent egy lapra tett fel, a politikailag nézve nem kissé homályos célú Kijev elleni támadással, közvetlenül razputyica előtt.
4) Az ukrán választások kihasználása. 2023-ban ukrán elnöki és parlamenti választásokra került volna sor (a háborúval ezeknek valószinűleg lőttek). 2022. elején Zelenszkij bukott embernek számított — ki 10%, ki 20%-os népszerűséget mért neki. Tökmindegy a pontos %, ezzel a „népszerűség”-gel nem választották volna újra – csak a háború tartja őt hivatalában, háború nélkül megbukott volna. Elődje, az előző elnökválasztáson Zelenszkij által tönkrevert, de sokban hasonló politikai karakterű Porosenko nem erősödött vissza, őt is 10-20%-on mérték. Azaz jött volna egy új elnök, akivel le lehetett volna ülni tárgyalni – úgy mint most remélnek tárgyalni egy (remélhetően csak egyenlőre) sehol nem látszó béketárgyaláson. Zelenszkij „elnöki pártja”, a Nép Szolgája sem volt és nincs jobb formában – a párt képviselői még most a háború alatt is sorban lépnek ki, mennek külföldre, kerülnek korrupciós vádakkal kizárásra, netán letartóztatásra, stb.
Ezt az ukrán belpolitikai helyzetet ki lehetett volna használni – akár türelmesen kivárni, kit választanak az ukránok, akár aktívan „felépíteni” egy megfelelő, megválasztható és „oroszbarát”, de egyben ukránbarát elnökjelöltet. Ok, látom ezen út kockázatait, nehézségeket stb. – de ez nem azt jelenti, hogy nem volt, nem is létezett ez az út.
Összességében pedig nem azt jelenti, hogy nem volt más út, csak a háború 2022 február 24-én.
De ez már a múlt, Putyint az ő személyes Hübrisze belevitte eme háború zsákutcájába.
Most meg várhatom, hogy mikor lesz a sehol nem látszódó béketárgyalás avagy NATO –tagként belepaszíroznak-e minket a háborúba…. (én annak idején VÉDELMI szövetségként szavaztam a NATO-ra….)
A Nyugat nem akarja meghallgatni Moszkva hangját. A kommunizmus terjeszkedésére irányuló törekvésüket se akadályozta meg. Sőt, inkább a németeknek üzentek hadat, nem a németeknél nagyobb lengyel területeket elfoglaló szovjeteknek, 1939-ben.
Ennek komoly történelmi okai vannak. Szóval az a kérdés, hogy miért a Szovjetunió mellé álltak a nyugati hatalmak a náci Németország helyett nagyon messzire vezetne.
Szerintem ez időrendben úgy volt, hogy:
1. Németország megtámadta Lengyelországot.
2. Lengyelországnak segítségnyújtási szerződése volt Franciaországgal és Nagy-Británniával. Ezek rögtön hadat is üzentek Németországnak és elkezdődött az un. furcsa háború, ami azért volt furcsa, mert a hadatüzenők nem tettek érdemleges katonai lépést.
3. Németország ténylegese megtámadta Franciaországot a Maginot vonal kikerülésével.
Ez miatt nehéz lett volna Németország mellé állni a Szovjetúnió helyett.
Kimaradt, hogy:
4./ Az angol haderő 300.000 katonája úgy menekült Dunkerque felé, hogy a nyulak sem bírták velük az iramot. Utána beszálltak a bátor angol katonák bármilyen vízi alkalmatosságba. Az evezős csónak is megtette, csak minél előbb távozzanak Dover felé. A német légierő sem tudott mit kezdeni, mert ennyi kishajó, nagyhajó, vitorlás, evezős, kajak és gumitutaj egyszerre még nem volt a vízen. Churchill azzal magyarázta a rendkívüli cserbenhagyást, hogy meg kellett őrizni az angol katonák életét egy későbbi összecsapáshoz.
Most komolyan. Ha a francia és az angol hadsereg együttesen nem mert szembeszállni a németekkel. Akkor milyen erős volt az a Wehrmacht amelyik még több katonával, még komolyabb fegyverzettel rontott neki a Szovjetuniónak egy évvel később?
..
A szokásos kiegészítés :-) A Wehrmacht is elakadt Franciaország felé félúton fizikailag olyan dolgok miatt ami már
akkoriban is katonai blamázsnak számított ( az utak átbocsájtóképessége stb.), bár a PERVITIN azért megtette a magáét.
Valahogy hasonlóan a Kijev felé történő, nem is olyan régi előretörésnél, talán amfetamin nélkül. Szóval nem példátlan
az orosz baki, persze ezzel nem szerecsenmosdatást kívánok előadni.
Sok mindent el tudok képzelni az orosz seregről, de azt , hogy VVP teljesen vakon és „hülyén” csapott volna bele a lecsóba
azt nehezen. Senki sem tévedhetetlen, még a CIA még a MOSZAD sem.
Nem értem igazán, hogy a történteknek/tényeknek eme logikus lánccá felfűzése miért okoz a liberál-haladár gondolkodásnak olyan
antagonisztikus beakadást és zsigeri útálatot, hogy mindenki aki csak egy kérdést is merészel feltenni a témában üstöllést persona
non grata lesz
Illetve dehogynem értem. Kérdés csak az, hogy tisztában vannak-é az élharcosok, hogy ezzel pontosan azt a bizonyos szabadságideált
becstelenítik meg furtonfúrt ami évtizedekig a hatalmas intellektuális vonzerőt biztosította. Sunyi kufárok olcsó kéjnője lett a múzsa s ezzel
egyidőben végérvényesen vége szakadt a pacifikált jóléti társadalom pünkösdi királyságának.
Avagy keményebben fogalmazva nem mindegy, hogy ideális állapot vagy állapotos ideál.
Köszönöm a figyelmet.
Ha nem ismeri még, ajánlom a HTKA oldal látogatását.
Üdvözlettel BIS
Találtam egy másik Senkit, aki úgy váltogatja a véleményét, mint más a gatyáját.
https://444.hu/2022/03/01/orban-ez-orosz-katonai-agresszio-egyenesen-kell-beszelni-nem-oroszbarat-politika-szolgalja-a-magyar-erdeket
Szomorú, hogy ide jutottunk.
Sajnos nem vagyok olyan olvasott, mint Ön. Pl. a 444. oldalt nem olvasom. Micimackót inkább. (Lehetne Misa mackó is a címe.) De szélszerű lenne, ha Stier Gábor iránti tiszteletből kerülné a senkizést, és hasonló jelzőket ezen az oldalon. Az ön által Senkinek nevezett dr. Orbán Viktornak tegnapelőtt volt a 60. születésnapja. Komolyabb és tanultabb ember Önnél.
(Magánügy, de én köszöntöttem őt a születésnapján.)
Hoppá! Ez a mondat nem ül! „… a Varsói Szerződéssel szemben létrehozott NATO annak ellenére elkezdett bővülni, hogy a Szovjetunió szétesésével a veszély megszűnt.” Nos kérem a helyzet az, hogy a NATO-t közvetlenül a II. világháború után 1949. április 4-én alapítottak Washingtonban. A Varsói Szerződés aláírására 1955. május 14-én került sor. Azért van még egy csavar a történetben! Ausztria semlegességét 1955. május 15.-én, egy nappal később írták alá. A szovjet delegáció egyenesen Varsóból repült el Bécsbe az aláírásra. Miért? Mert a semlegességi szerződés értelmében a szovjet csapatokat ki kellett vonni Ausztriából. Ez a tény pedig megkérdőjelezte volna a Magyarországon tartózkodó csapatok jelenlétét. Ugyanis Csehszlovákia és Magyarország területén azzal az ürüggyel tartózkodtak a szovjet csapatok, hogy biztosítják az utánpótlási láncot a megszállt Németország illetve Ausztria felé. A Varsói Szerződés aláírása miatt a szovjet beavatkozás 1956-ban más megvilágításba tette az eseményeket.
(A szovjet csapatok jelenléte tényleg megvolt. Szerény személyem a forradalom másnapján, 1956 október 24.-én délelőtt találkozott a Móricz Zsigmond körtéren három orosz katonákkal teli teherautóval és egy terepjáróval. A napsütésben fel alá sétáló tisztek kérdezgették a járókelőket, hogy mi is történik itt Budapesten, és tolmács is volt velük. A katonák nem hagyták el a teherautókat. Elmondták, hogy Székesfehérvárról érkeztek, és csak azért jöttek, hogy meggyőződjenek arról, hogy nyugalom van a városban, mert hírt kaptak a Rádió elfoglalásáról. Tényleg békésen viselkedtek és délután kettőkor távoztak.)
…”Meghallja-e a Nyugat Moszkva hangját?”… Hallani, hallja, de nem figyel rá, nem érdekli… Vannak, akik messiásként hallgatják Trumpot, aki megígéri hogy békét teremt, de nem figyelnek Lindsey Graham republikánus szenátor szavaira… Sajnos, nemcsak a Nyugat nem figyel, hanem a kelet-európai rész is szelektív hallású. ráadásul még egyes geopolitikai-elemzők hallószervi gondokkal küzdenek… Amikor egy tv-műsorban a riporter megkérdezte a korábban NATO-ban tanult közismert elemzőt arról, hogy mi a véleménye Graham kijelentéséről, miszerint „az egyetlen módja annak, hogy Oroszország ukrajnai inváziója véget ér, „ha valaki Oroszországból kivonja ezt a fickót”, azt válaszolta, hogy „Graham szenátort nem az eszéért szeretjük”… Azért az elemző úr elfelejtette közölni, hogy mind a hatan nem nem szeretik, vagy csak egyedül ő itélkezik így hatuk közül, a szenátor szellemi szintjéről, hogy a morálist már ne is említsem. Még valami: A Nyugat soha semmilyen szerződést, nem tartott be (ez a cikkből is kiderül). ezért ezzel a nyugati politikai elittel, valamint a hozzájuk tartozó NATO-EU-szervezetekkel, nem lehet, és szabad semmilyen módon tárgyalni, mert akkor az egész kezdődik előlről…
A kérdés inkább az, hogy Moszkva meghallja-e a Nyugat hangját?
A Nyugat az invázió előtt is világosan beszélt. Míg Putyin hazudozott, hogy nem fog támadni, addig a Nyugat őszintén közölte, hogy támadás esetén támogatni fogja Ukrajnát és szankcionálni Oroszországot. Most is őszinte a Nyugat és világosan közli, hogy a támogatás és a szankciók is addig maradnak amíg kell, amíg az indokolatlan és illegális agresszió tart.
Jobb lenne végre elfogadni, hogy a Nyugat a klasszikus diplomáciai szellemében ezután is eltökélten és kiszámíthatóan halad céljai elérése felé. Ismét utalnék itt a Nyugat lépéseinek kiszámíthatóságára, és bizton állíthatjuk, hogy sem a fenyegetőzés, sem az agresszió, sem más bűnös eszköz nem térítheti el a jogilag és erkölcsileg is helyes szándékaitól a Nyugatot.
Nem kell váratlan fordulatban reménykedni, ennél előbbre visz, ha Moszkva végre meghallja a másik hangját. Az ENSZ alapokmánya értelmében jogos Ukrajna önvédelme és jogos a támogatásuk. Ukrajnának is pontosan ugyanannyi joga van a szuverenitásához és területi egységhez mint Oroszországnak.
Az ilyen degeneráltak miatt tart itt a vilàg mint Te te kancsó.
A pedofil haverod és a gazdija schwartzgyuri és a ds konkrétan oroszország feldarabolására gyúr a hidegháború óta. Ne papolj arról hogy Putyin elnök mikor és hogyan “hazudott” mialatt merkelék az aláírt szerződésüket egy szóig nem tartották be ugyanúgy mint a nato keleti bővítési egyezményt sem.
Ideje lenne ezt a fostos propaganda hasbarázásodat abbahagyni.
És hogy jobban fájjon – Magyarországnak ugyanolyan joga van Kárpátaljához Árpád fejedelem miatt, mint Oroszországnak a Krímhez és a Donbasszhoz.
Senki nem akarja feldarabolni Oroszországot, a cél az, hogy Oroszország ne darabolja fel Ukrajnát.
Merkel betartotta a szerződést, azt is Putyin szegte meg. A szerződés szerint ki kellett volna vonnia a katonáit Ukrajna területéről és hagynia, hogy választást tartsanak az ukrajnai törvények szerint, de nem tartották be amit vállaltak.
Nem volt egyezmény a keleti bővítésről és a kelet-európai országoknak velünk együtt szuverén jogunk volt csatlakozni.
Oroszországnak csak a saját területéhez van joga és pontosan ugyanennyi joga van Ukrajnának is a területéhez.
Így egy focimeccsen is drukkolhatnának!
„Senki nem akarja feldarabolni Oroszországot”
A háború kezdete óta az ukrán politikai vezetők közül többen és számos alkalommal kinyilatkoztatták, hogy Oroszországot fel KELL darabolni, hogy ne veszélyeztesse jövőben Ukrajnát + a demokráciát + a világbékét. Ehhez a gondolathoz már becsatlakoztak a nyugati megmondóemberek és másod/harmadvonalbeli politikusok is. Igaz, hogy csak a háború kezdete után kezdték el ezt hangoztatni, de a „Senki nem akarja feldarabolni Oroszországot” kijelentés nem állja meg a helyét.
„Nem volt egyezmény a keleti bővítésről”
Szerződést nem írtak alá, ám szóbeli egyezmények voltak e tárgyban — elsőként a Spiegel hozta nyilvánosságra az ezt bizonyító tárgyalási jegyzőkönyveket.
Minszki egyezmények — 2021-ben Zelenszkij és köre (Andrij Jermak, Dmitro Kuleba, Olekszij Danilov és még többen) többször lenyilatkozták, hogy nem kívánják betartani a „Minszki egyezmények”-et, mert az egyezményekben van olyan, ami nem tetszik nekik, mert Ukrajnát terhelné. Úgyhogy a „Minszki egyezmények”-et Putyinék mellett Zelenszkijék is megszegték.
A stílus maga az ember! Csak ennyit a hozzászólásodról.
Valaki sorolja fel, mit tett a nyugat a háború megelőzése érdekében ?? Mert ugye azt előre jelezték, szinte dátumra pontosan, hogy Oroszország megtámadja Ukrajnát ! Még is mit tettek, hogy ez ne következzen be ?? Aki tudatában van egy megelőzhető bűn elkövetésének és nem tesz ellene, az bűnrészessé válik !
Hát ezt kérdezem én is. Nehéz kimagyarázni ui., hogy szinte várták mikor pattan el a cérna az oroszoknál.
Ez. kb olyan (Pardon a lapos hasonlatért!) mintha egy banketten csendben kulcsra zárnánk az összes WC-t,
majd az ételekbe erős hashajtót kevernénk és utána stikában a kertben ácsorognánk a bokrok mellett , hogy
az undorból fakadó felháborodásunkat rögvest világgá kürtölhessük.