//Fogolycsere és az olimpia átpolitizálása

Fogolycsere és az olimpia átpolitizálása

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal az orosz-amerikai fogolycseréről, valamint a párizsi olimpia visszásságairól és szépségéről, a sport és a politika viszonyáról beszélgettünk.

Vörös szőnyeg, virágcsokor és az erőszak szervezetek vezetőinek kíséretében személyesen Vlagyimir Putyin várta Vnukovón a fogolycsere után a nyugati börtönökből szabadon engedettekkel Ankarából érkező gépet. Az elengedett amerikaiak családtagjai eközben nem sokkal a fogolycsere megvalósulása után Joe Biden fehér házi dolgozószobájából tudtak telefonon beszélni szeretteikkel. De a csere súlyát jelzi az is, hogy a Vagyim Kraszikov kiadására fenntartásai ellenére állítólag Joe Biden miatt még február elején rábólintó Olaf Scholz is személyesen köszöntötte a Németországba térőket Bonn-Köln repülőterén.

„Az orosz és az amerikai vezetés sikerként könyveli el a hidegháború óta a legjelentősebb fogolycserét, míg a német hivatalos körökben sokan megengedhetetlen engedményről beszélnek”

Nem tetszik az alku a republikánusoknak sem. Ez a gesztus megnyithatja az utat akár béketárgyalások előtt, avagy éppen ellenkezőleg, ez a szembenállás bizonyítéka? Kik voltak az ügylet kulcsfigurái, és miért futtatta majdnem zátonyra az alkut Alekszej Navalnij váratlan halála?

„Zajlik közben az olimpia, amely valahol azért a világunk tükre is”

Franciaország, és rajta keresztül valahol Nyugat-Európa is büszkén megmutatta önmagát, amelyre a világ másik fele döbbenettel és elutasítón reagált. De az olimpia körüli vitákban megmutatta magát a magyar társadalom is. Ne szépítsük, nemcsak a világ, Európa megosztott, de a magyar társadalom is, amely nemcsak az olimpia megnyitójának értékeléséből, Hámori Luca tényleg a fél világot megdöbbentő ellenfeléből, de még Milák Kristóf esélyeiből is képes politikai kérdést kreálni.

„Csodálatos ez az olimpia azért is, mert a sporton keresztül látványosan megmutatja sokak számára, hogy mekkora változáson megy át a világ”

De a világ annyiban is tükröződik az olimpiai játékokban, hogy ide is beszüremkedik a politika, mégpedig sokszor elég durván. Miért szép minden negatív mellékzöngéje ellenére is ez az olimpia? Miért veszélyes a politika betolulása a játékokra? S miért állítanak ki magukról azok is rossz bizonyítványt, akik egyébként jogos bírálatokat fogalmaznak meg? Miért durvult el ez esetben is a viták stílusa?

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #Moszkvatér alapító főszerkesztőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Nagy-Bato Jonatán Imre, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.