//Egyre mélyebben a háború mocsarában
„Hogy összefüggés van a nagyon komoly energiaválság, és az oroszokra kivetett szankciók között, arról Ursula egyetlen szót sem szólt, hanem inkább megszavaztatták a 9. szankciós csomagot” #moszkvater

Egyre mélyebben a háború mocsarában

MEGOSZTÁS

Az ukrán-orosz háború egyre nehezebbé és veszélyesebbé teszi Európa gazdasági helyzetét, hiszen az ukránok melletti túlzott kiállásával és a szankciós politikával az Európai Unió túlvállalta magát. Jelenleg az EU egy olyan szakadék felé tart, amelynek még a mélypontját sem látjuk pontosan, de ezért az elhibázott politikáért valakinek egyszer vállalnia kell a felelősséget.

Pap Krisztián írása a #moszkvater.com számára

„Hogy összefüggés van a nagyon komoly energiaválság, és az oroszokra kivetett szankciók között, arról Ursula egyetlen szót sem szólt, hanem inkább megszavaztatták a 9. szankciós csomagot” #moszkvater
„Hogy összefüggés van a nagyon komoly energiaválság, és az oroszokra kivetett szankciók között, arról Ursula egyetlen szót sem szólt, hanem inkább megszavaztatták a 9. szankciós csomagot”
Fotó:EUROPRESS/John MACDOUGALL/AFP

Kössenek békét, maguk ostobák! Mi mást tehetnének? Nem, ezt a felszólítást nem az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Ursula von der Leyen üzente az ukránoknak, hanem Von Rundstedt tábornagy tette telefonban Keitel vezérkari főnöknek, amikor a főparancsnokság megtagadta, hogy Caen városából előnyösebb vonalba vonják vissza a csapatokat. Gerd von Rundstedt a nyugati front főparancsnoka volt, akiről Montgomery azt mondta: „Rundstedt a legjobb német tábornok, aki ellen valaha is harcoltam.” 1944 nyarán, a normandiai partraszállást követően, és a keletről feltartóztathatatlanul közeledő Vörös Hadsereg szorításában már minden gondolkodó ember számára nyilvánvaló volt, hogy csak idő kérdés a III. birodalom összeomlása.

„Vajon manapság, a Zelenszkij kormányban nincs egyetlen tehetséges katonai vezető, aki ne látná, hogy milyen gazdasági helyzetben van Ukrajna, és milyenbe fog kerülni fél év múlva? Úgy tűnik nincs, de ha lenne is, az sem merne szólni, mert azonnal eltávolítanák”

Ursula asszony, aki másodállásban az Európai Bizottság elnöke, a következőket mondta 2022. december 12-én az EU gázellátásának 2023-as kilátásairól tartott sajtótájékoztatón: „Az Európai Unió energiaellátása a tél folyamán biztosítva van, jövőre azonban akár 30 milliárd köbméter gáz hiányával is számolni kell.” Szakemberek szerint a hiány azonban a mondottnál kétszer is nagyobb lehet. Lehet, hogy nem is lesz elég gáz, ha Oroszország tovább csökkenti a szállítást, vagyis a mélypont jövőre fog bekövetkezni. Nagyon úgy tűnik, hogy az elnökasszony őszinteség rohamával előre menekülni igyekszik azon felelősség elől, amit saját szereplésével okozott az EU energiabiztonsága terén. Ráadásul az EU igenis vásárol orosz olajat, csak közvetítőkön, strómanokon keresztül, így ahhoz még drágábban tud hozzájutni, mint korábban. Ursula asszonyság mást is mondott december 14-én az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén.

„Miután az Európai Unió sikeresen elérte, hogy az Oroszországból az unióba irányuló olcsó gázt mintegy 80 százalékkal csökkentette, az olcsó orosz gázra alapuló üzleti modell nem fog visszatérni”

– fogalmazott. Hogy ez kinek jó, és miért kell ennek ennyire örülni, azt elfelejtette közölni „sms” Ursula, akinek a nyíltan korrupciós magánakcióit még mindig nem követték rendőrségi nyomozások, mert az Európai Bizottság elnökét már mégsem lehet előzetesbe tenni. A korrupciós ügyek miatt Ursulát eddig öt EP képviselő szólította föl, hogy azonnal mondjon le pozíciójáról. Azonban a viharfelhők egyre gyülekeznek az elnökasszony, és úgy általában az EU jelenlegi felső vezetése fölött, amit az Eva Kaili EP alelnök, és mások őrizetbe vétele is jelez. És ez már nem egyéni problémának tűnik, hanem rendszerszintűnek.

„Az EU felső vezetésének korrumpálhatósága nem elhanyagolható probléma, hiszen ez azt is jelentheti, hogy zsarolhatóak. De ennél is nagyobb probléma, amire Ursula is kénytelen volt kitérni beszédeiben, az európai energiabiztonság megrendülése”

Mint mondta, az amerikai törvényhozás által elfogadott úgynevezett inflációcsökkentési törvény – egy többszáz milliárd dolláros beruházási terv a környezetbarát technológiák bővítésére – torzíthatja a versenyt. „Ez aggodalomra ad okot, – ismerte el az elnökasszony – mert a jogszabály által előírt adószabályozás és termelési támogatás előnytelen helyzetbe hozhatja az európai cégeket.” Ennek ellensúlyozására majd januárban Európai Bizottság új keretrendszert terjeszt elő a környezetbarát technológiák állami támogatásra vonatkozóan. Ezt kiegészíti további adójóváírások és beruházás fejlesztési támogatások meggyorsítása.

Ursula azt is kegyeskedett közölni, hogy októberben EU-amerikai munkacsoportot hozott létre, amelynek célja a többi között, hogy megoldásokat találjon a zöld átmenet szempontjából kritikus fontosságú kínai nyersanyagoktól való túlzott függőségre. Mint mondta, egyik lehetséges megoldás egy európai-amerikai nyersanyagklub létrehozása lenne, hogy áthidalják Kína monopóliumát ezen a területen. Hogy ezek az intézkedések és a kiforratlan zöld technológiák mennyiben tudják helyettesíteni az orosz energiahordozókat, még a jövő zenéje.

„Hogy összefüggés van a nagyon komoly energiaválság, és az oroszokra kivetett szankciók között, arról Ursula egyetlen szót sem szólt, hanem inkább megszavaztatták a 9. szankciós csomagot”

Az EU elnök december 14-ei fellépéséhez Deutsch Tamás is hozzászólt, aki említett egy felmérést, amely szerint „a harmadik negyedévben már nyolc uniós tagállamban esett vissza a GDP az előző negyedévhez képest, és 14 tagországban az ipari termelés”. „A német kereskedelmi és iparkamara felmérése szerint pedig a német ipari szereplők 8 százaléka tervezi Európán kívülre áthelyezni a termelést az elviselhetetlenül magas energiaárak miatt. Továbbá az energiaválság miatt a gázár hatszorosa lett a hosszú távú átlagárnak.” Deutsch összegzése: „Az Oroszországra kivetett szankciók nem hozták el az ukrajnai háború végét, az európai emberek szegényebbek lettek, a nemzetgazdaságok pedig lassan térdre kényszerülnek. Itt az idő, hogy eltöröljük a káros szankciókat.” Tegyük hozzá, különben egyre mélyebbre fog süllyedni Európa.

„Meglátásunk szerint, ahhoz, hogy egy ilyen komoly irányváltás megtörténjen, ahhoz az unió felső vezetésének lecserélődése kellene, mivel az elnök asszony és környezete olyan keményen beleállt az ukránok túlzott támogatásába, hogy abból kijönni arcvesztés nélkül nem lehet”

Nem tévedésből állítottam párhuzamba a III. birodalom összeomlás előtti helyzetét Ukrajna és az EU mostani helyzetével, hiszen a háború nyilvánvalóan tovább fog tartani, annak ellenére, hogy be kell látni, az ukránok csak veszíthetnek. A német katonai felső vezetés is belátta 1944-ben, hogy csak idő kérdése a bukás, azonban a Wehrmacht és a háborús pszichózis tovább tartott ki, mint a józan ész. És persze a nagy kérdés, mikor és hogyan fog végre érdemben reagálni az Egyesült Államok?

„A józanabb amerikai elemzők ki merik mondani, hogy az ukrán-orosz szembenállás elcsendesedése az Egyesült Államok hozzáállásán múlik”

Legutóbb Jeffrey David Sachs amerikai közgazdász professzor járt Magyarországon és a Mandiner készített vele interjút, amely december 13-án jelent meg. A híres-neves közgazdász megint igazolta mindazt a negatívumot, amit az ukrán-orosz háború kapcsán feltételeztünk és sejtettünk. Mint például azt, hogy az ukránok már márciusban békét akartak kötni, és elengedték volna a Krím és a Donbasz kérdést, de – Sachs szerint – az amerikaiak ezt megakadályozták.

Az újságírói (Veszprémy László Bernát) kérdésre, hogy hát mi is a helyzet a tűzszünettel, az amerikai professzor a következőt válaszolta: „Az én véleményem nem is az, hogy tűzszünetre van szükségünk, mint inkább az, hogy a háború tárgyalásos befejezésére van szükségünk, ami más, mint a tűzszünet.” És ezt a Sachs a józan észre hivatkozva mondja, mert ő sokkal inkább tisztában van azzal, mint mi, külső szemlélők, hogy az amerikai neokonzervatívok ebbe nem fognak belemenni, mert ők az Egyesült Államok terjeszkedésében látják a problémák megoldását. Más szóval az amerikai hegemónia fenntartását.

„Ez pedig azt is jelenti Sachs szerint, hogy az ukránoknak nincs is igazán beleszólásuk egy esetleges béketárgyalás megindításába, mert ez egy befolyási háború az Egyesült Államok és Oroszország között”

Sachs szerint elhibázott európai álláspont, hogy az ukránokat a győzelemig kell támogatni, és ő sem hisz abban, hogy Ukrajna legyőzheti az oroszokat. Ha mégis ez történne, az csak Ukrajna szinte teljes lerombolása árán történne, és az oroszok részéről nukleáris fegyverek bevetését feltételezné. A professzor szerint az EU szankciós politikája egy fabatkát sem ér, mert nincsenek konkrét, elérhető céljai ezeknek büntető intézkedéseknek, amelyek eredménye, hogy „Európa alapvetően gazdasági csődbe juttatta magát. És a legnagyobb vesztes mind közül Németország.” Márpedig Németország bukása magával rántja Közép- és Kelet-Európát is, ha az olcsó orosz energia helyett az EU más eszközök után „kapkod”. Mint fentebb jeleztük, Ursula tényleg mindennel próbálkozik vagy éppen trükközik, és a német zöldek is rohangálnak fűhöz-fához, hogy gázt szerezzenek, de egyelőre nem kielégítő eredménnyel.

„Egészen megdöbbentő az a nyíltság, ahogy az amerikai közgazdász az Északi Áramlat felrobbantásáról beszél. Az, hogy ez Amerika érdek volt, nem is lehet kérdés ezen a szinten”

Sachs szerint: „Az Egyesült Államok évekig ellenezte a gázvezetéket. Amerika azt mondta, hogy Európa nem függhet az orosz gáztól, ami szerintem nagyon furcsa gondolat, mert egy közgazdász nem használná a „függőség” szót, a közgazdászok a „kereskedelem” szót használnák. Tehát Oroszország kereskedik a gázzal, Európa pedig a feldolgozott és egyéb árukkal. Ezt nevezzük kölcsönösen előnyös cserének. Ezt nem nevezzük függőségnek. De egy amerikai katonai stratéga, akinek célja Oroszország meggyengítése, ezt nem tekintené kölcsönösen előnyös cserének: ő ezt „függőségnek” tekintené.”

„Olyan függőségről van szó, amit az amerikai stratégák föl akartak számolni, mert az nekik nem volt gazdaságilag előnyös”

Szerencse, hogy vannak még őszinte emberek, de kérdés, hogy a szavuk eljut-e az illetékesekhez, vagy a totális összeomlásnak kell jelentenie a végkifejletet.

(A cikk nem okvetlenül tükrözi a szerkesztőség véleményét.)

MEGOSZTÁS