//Budapest jobb belátásra bírná Kijevet
moszkvaterplusz Kárpátalja #moszkvater

Budapest jobb belátásra bírná Kijevet

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az UltrahangPlusz közös projektjének, a MoszkvatérPlusznak a legfrissebb adásában aktuális hírekre reagált Stier Gábor, a moszkvater.com főszerkesztője. Szó volt arról, hogy milyen eszközei vannak a magyar kormánynak, hogy jobb belátásra térítse Kijevet a nemzeti kisebbségek kérdésében. Beszéltünk arról is, hogy Erdogan mit kér cserébe a svéd NATO tagság megszavazásáért, miért tragikomikus a kanadai parlament esete a veterán ukrán nácival, és Brüsszel miért akarja megbuktatni a jelenlegi lengyel kormányt.

A MoszkvatérPlusz műsorában Stier Gábor, a Moszkvater.com alapító főszerkesztője, és ezúttal az Ultrahang műsorvezetője, Longauer András tallózott az elmúlt napok aktuális híreiből, és ezeken keresztül próbálták bemutatni a világban zajló folyamatokat.

Sikeresnek nem mondható amerikai útját szerette volna feledtetni Volodimir Zelenszkij a kanadai kiruccanással, amelyből aztán az ukrán náci veterán parlamenti ünneplése marad meg. Zelenszkij a látogatása során felszólalt a parlamentben is. Az ülésen a házelnök egy váratlan gesztussal lepte meg vendégét, amikor köszöntötte a karzaton ülő 98 éves Jaroslav Hunkát, akit háborús hősként mutatott be. Anthony Rota kiemelte, hogy a veterán katona az Első Ukrán Hadosztályban harcolt, mint mondta: Jaroslav Hunka „az ukrán függetlenségért harcolt az oroszok ellen”. Később kiderült, hogy Hunka SS-katonaként a nácik oldalán harcolt. Azóta a házelnök lemondott, Lengyelország pedig a háborús bűnös kiadatását kéri. Az eset felveti, hogy milyen keveset tudnak a nyugati vezetők Kelet-Európáról, és mintha csak az amerikai filmekből ismernék a térség történelmét. Érdekes az ügy kapcsán az éles lengyel reakció is, amely jelzi az Ukrajnával kapcsolatos lengyel retorika változását. S ha már Lengyelország akkor beszéltünk annak hátteréről, miért gondolhatja ezt a lengyel közszolgálati televízió brüsszeli tudósítója, hogy az Európai Unió gyors tagságot ígért Kijevnek, ha segít a jelenlegi kormány megbuktatásában. Szó volt arról is, hogy a magyar kormány továbbra is kiáll a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak érvényesítése mellett, s mekkora e téren a mozgástere. Mint ahogy kielemeztük azt is, hogy mit kér Erdogan török elnök azért, hogy zöld utat adjon Svédország csatlakozásának a NATO-hoz. Kitértünk arra is, hogy miért blokkolhatja a svédek tagságát Magyarország.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten általában szerdán érhető el az UltrahangPlusz csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.