Ünneplők Szimferopolban, Krím Oroszországhoz visszatérésének ötödik évfordulóján 2019. március 18-án
Fotó:EUROPRESS/Valeriy Melnikov/Sputnik
Több mint öt éve már annak, hogy a Krím az erről szóló népszavazás értelmében csatlakozott Oroszországhoz. Ahogy Moszkvában és a félszigeten emlegetik, hazatért Oroszország Anyácskához. Ukrajna ugyanakkor agressziót emleget, és a világ sem ismeri el a Krímet Oroszország részének. Teszi ezt a nemzetközi jogra hivatkozva. Moszkva erre Koszovó példáját hozza fel, amelynek függetlenné válása legalább annyi kérdést vet fel, mint a Krím csatlakozása. A Nyugatot azonban ez nem érdekli, és öt éve szankciókkal sújtja Oroszországot. A Krímmel történtek kiélezték Moszkva és a Nyugat kapcsolatait is.
Hiába próbálta Ukrajna még a vizet is elzárni az ott élők elől, Oroszország gyorsan kiépítette a félszigetet végképp az országhoz csatoló infrastruktúrát. Megépült a kercsi híd, s biztosított a villany- és a vízellátás is. Kimondhatjuk, hogy a Krím szép lassan végképp orosz lesz.
Ez a szikár valóság már heves ukrán tiltakozások közepette, de néhány térképen is megjelenik. Kijev nagy szomorúságára Ukrajna szövetségesei ugyan a Krím kapcsán kötelezően agresszióról beszélnek, ám érezhetően tudomásul vették a realitásokat. Így vannak ezzel valahogy maguk az ukránok is. Az ukrán kitiltással sem törődve egyre több nyugati közéleti személyiség és politikus is ellátogat a félszigetre.
De mit gondol a Krímről Nyugat-Európa és az Egyesült Államok lakossága? Ezt mérte fel az egyik legrégebbi francia szociológiai intézet, az Ifop. A közvélemény-kutatásból pedig az derül ki, hogy
De lássuk a részleteket! A franciák 37, míg a németek 38 százaléka nevezte orosznak a félszigetet, ami 11, illetve egy százalékkal magasabb, mint három évvel ezelőtt. Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban először végezték el ezt a felmérést, amely nagy eltérést itt sem mutat a francia és a német eredményekhez képest. A britek 34, az amerikaiaknak pedig 27 százaléka nevezte a Krímet Oroszország részének. Ezzel ellentétes véleményen a franciák és a britek 34-34, a németek 43, az amerikaiaknak pedig 27 százaléka van. Ez a franciák és a németek esetében a három évvel ezelőttihez képest 11, illetve 5 százalékos csökkenést jelent. Érdekesség, hogy az amerikaiak 46 százaléka nem tudott dönteni a kérdésben.
Franciaországban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban inkább a férfiak, a diplomások és az idősebb generációkhoz tartozók tartják Oroszország részének a Krímet. Ezzel szemben Németországban épp fordított a helyzet, és mindenek előtt a fiatalok, az alacsonyabban iskolázottak és a nők nevezik orosznak a Krímet.
Erre mondják, hogy az idő a realitásoknak, a status quónak dolgozik. Mint minden esetben. Ki tudja már rajtunk, magyarokon kívül, hogy mekkora volt a középkorban vagy akár száz éve is Magyarország?!
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
Európai téridő says:
A sztálini éhínségre hivatkozva, a nyugat-mucsaröcsögei-amerikai csábhangoktól elandalodva, importált forradalmaktól megmámorosodva nem kellett volna ennyire az oroszellenes irányvonalra tenni a téteket.