„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Dopping és kettős mérce

2025. márc. 01.
#moszkvater

MEGOSZTÁS

„Jannik Sinner úrnak nem állt szándékában csalni.” Így indokolt a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, miután a tiltott szert használó világelső olasz teniszező megúszta három hónapos eltiltásssal. Tehát vannak a csalók, de Sinner más tészta, ő a fizioterapeutája miatt került kapcsolatba a tiltólistán lévő clostebol nevű készítménnyel. Novak Djokovics kettős mércét emlegetve kikérte magának az eljárást. A szerb Grand Slam rekorder mögé többen felsorakoztak.

Szilágyi László írása a #moszkvater.com számára

„Sinner szabálysértésének eltussolása nem tesz jót a sportágnak, ugyanakkor a férfi tenisz presztízsét megóvandó lépést valószínű a kényszer is szülte” #moszkvater

Italy’s Jannik Sinner celebrates the match point against Germany’s Alexander Zverev during their men’s singles final match on day fifteen of the Australian Open tennis tournament in Melbourne on January 26, 2025. (Photo by Martin KEEP / AFP) / — IMAGE RESTRICTED TO EDITORIAL USE – STRICTLY NO COMMERCIAL USE —

Még soha nem fordult elő, hogy a világranglistát vezető teniszezőre lesújtson a doppingellenes ügynökség. Még egyik nagymenő sem kapott több éves eltiltást.

„A férfiaknál André Agassi volt a legnagyobb név, aki fennakadt a doppingszűrőn”

Igaz, a nyolcszoros Grand Slam győztes amerikai pályafutása mélypontján, 1997-ben akadt fenn a dopping ellenőrzésen, amikor a 141. helyen állt a rangsorban. Metamfetamint találtak a mintájában. Agassi azzal védekezett, hogy másnak az italában volt a szer, amibe ő véletlenül beleivott. A doppingellenes ügynökség végül elfogadta az érvelését, így az amerikai sztár megúszta nagyobb büntetés nélkül.

A nőknél több korábbi világelső is pórul járt. A nyolcvanas években Svájcba emigrált, azóta hazatért Kuhárszky Zoltán egykori tanítványa, Martina Hingis, az orosz Marija Sarapova és a román Simona Halep is bűnhődött. Serena Williams a Wikileaks szerint doppingolt, de ennek nem lett következménye. Az orosz hackerek akciójának tartották az állítólag téves információ napvilágra kerülését.

„Halep esete különösen érdekes, 2018-tól kezdve 64 héten át vezette a világranglistát, majd sérülése miatt hosszabb időt kihagyott. A visszatérése után, 2022-ben lebukott a Roxadustat nevű szerrel”

A Tenisz Tisztaságáért Felelős Ügynökség (ITIA) négy évre eltiltotta, Halep legkorábban 2026-ban térhetett volna vissza. A román játékos a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordult, amely kilenc hónapra mérsékelte az eltiltást. A visszatérése nem sült el jól, idén februárban be is jelentette visszavonulását. A lengyel Iga Swiateknek esze ágában sincs befejeznie a versenysportot. A volt világelső rekordnak számító egyhónapos (!) eltiltást kapott. Swiateket tavaly augusztusban ellenőrizték, és a mintájában a tiltólistán szereplő trimetazidint találtak. Swiatek azt mondta, hogy az időeltolódás miatti fáradtság enyhítésére bevett, nem receptköteles melatonin okozta a pozitív tesztet. Érvelését elfogadták, erre fakadt ki Halep, mondván, mi ez, ha nem kettős mérce.

„Swiatek egyhónapos eltiltásához képest Jannik Sinner büntetése a szigor csimborasszója”

Habár vannak néhányan, köztük a Grand Slam rekorder Novak Djokovics, akiknek nincs kedve ezzel viccelődni. A jelenlegi világelső, a dél-tiroli származású olasz játékos tavaly márciusban kétszer is pozitív mintát adott, a tiltólistán levő Clostebol nevű szer használatát mutatták ki a szervezetében. Sinner korábban elkerülte a játékengedélye felfüggesztését. Az ITIA tavaly augusztusban bejelentette, hogy nem a játékos hibás a pozitív tesztek miatt, de a Nemzetközi Doppigellenes Ügynökség (WADA) később fellebbezést nyújtott be a CAS-hoz. Azt szerette volna elérni, hogy Sinner két évig ne játszhasson. Végül peren kívül háromhónapos kihagyásról egyezett meg az olasz klasszissal. Elfogadta a WADA büntetését,  így semmi akadálya annak, hogy pályára lépjen májusban a római salakpályás mesterversenyen, és nem kell kihagynia az év első Grand Slam tornáját, a Roland Garrost. Liam Broady brit teniszező szerint Sinner büntetése nem vehető komolyan.

„Szerintem Sinner nem veszít ranglista pontokat, az első helyét is megőrizheti. Ez olyan, mintha egy Premier League-ben szereplő futballistát eltiltottak volna a nyáron, amikor éppen nincsen szezon, tehát nem is játszanak. Nehéz eset…”

– mondta a BBC Sportnak. Az történt ugyanis, hogy Sinner már a kezdet kezdetén rákente az ügyet a fizioterapeutájára. A Clostebol véletlenszerű szennyeződései egy vény nélküli spray használata közben kerültek a gyógytornász bőrére, és onnan már csak egy lépés volt, hogy ő is megfertőződjön. A WADA hitelesnek tekintette Sinner vallomását.

A szervezet úgy nyilatkozott: „elfogadja, hogy Sinner úrnak nem állt szándékában csalni, és hogy a clostebolnak való kitettsége nem járt semmilyen előnnyel”. A CNN-nek kiadott közleményében ez áll: „A WADA elégedett azzal, ahogy az ügyben igazságot szolgáltattak, és hogy a szankció arányban áll az elkövetett jogsértéssel. A WADA-t örömmel tölti el, hogy nyílt és átlátható módon kezelte az ügyet. Az ebben az egyedi esetben tanúsított méltányosság (amennyiben a szankció megfelel a szabálysértésnek) azt mutatja, hogy a rendszer nagyon jól működik.”

„Novak Djokovicsnak erről egészen más a véleménye”

„Ez nem vet jó fényt a sportágunkra. A teniszezők többsége úgy érzi, hogy néhány játékossal kivételeznek. Úgy tűnhet, mintha egy topjátékos befolyásolhatná a vizsgálat eredményét csak azért, mert a legjobb ügyvédek tanácsait követik. Swiatek és Sinner ártatlanok, amíg nem bizonyítják ennek az ellenkezőjét. Sokszor láthattuk a közösségi oldalakon, hogy Simona Halep, Tara Moore és más játékosok, akik talán kevésbé ismertek, hosszú-hosszú ideig küzdöttek az igazukért, aztán évekre eltiltották őket. Szerintem itt lenne az ideje a rendszer megújításának, mert jelenlegi formájában nem működik” – állapította meg a 24-szeres Grand Slam-győztes teniszező. Hozzátette, hogy a játékosok az ITIA-ban és a WADA-ban sem bízhatnak meg.

„Djokovics ezúttal nem maradt egyedül, mint a koronavírus járvány idején.

Az oltatlanságát nyíltan vállaló szerb játékos nem kapott versenyengedélyt az Australian Openen, és ez nem különösebben hatotta meg a pályatársait. Öt éve sem álltak ki mellette, amikor Djokovics vétlen mozdulattal eltalálta labdával az egyik vonalbírót, s emiatt kizárták a US Openről. Sinner pitiáner büntetése egységbe kovácsolta a játékosokat. A háromszoros Grand Slam-győztes svájci Stan Wawrinka mindössze ennyit osztott meg az X-oldalán. „Már nem tudok hinni a tiszta sportban.”

A nehezen kezelhető ausztrál, Nick Kyrgios is elmondta a véleményét. „Szomorú nap ez a tenisz életében. A WADA első körben 1-2 éves büntetést emlegetett, nyilvánvalóan Sinner csapata mindent bevetett annak érdekében, hogy mérsékeljék a büntetést. A méltányosság nem létezik a teniszben.”

„Sinner szabálysértésének eltussolása nem tesz jót a sportágnak, ugyanakkor a férfi tenisz presztízsét megóvandó lépést valószínű a kényszer is szülte”

A másfél évtizedig tartó Djokovics, – Federer,- Nadal rivalizálás közepette a férfi tenisz unalomba fulladt, a trónkövetelők támadásait ugyanis könnyen visszaverték az öregek. Jannik Sinner lehet az új zseni, aki a nagy elődök nyomába ered. Egy ilyen karizmatikus figurát a sportág népszerűségének megóvása érdekében nem iktathattak ki a rendszerből. Ugyanakkor a kettős mérce alkalmazása indulatokat gerjeszt, a korábban hosszabb időre eltiltott Nyikolaj Davigyenko, Marin Cilic és Viktor Troicki esetleges felháborodását meg lehet érteni.

A szellem kiszabadult a palackból.

MEGOSZTÁS

#moszkvater

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK