//A lövészárok nyirkos hidege
mplusz

A lövészárok nyirkos hidege

MEGOSZTÁS

A MoszkvatérPlusz műsorában Stier Gábor, a Moszkvater.com alapító főszerkesztője a portál írásaiból szemlézett, kommentálta az aktuális híreket, és beszélt arról is, ami a hírekből kimarad. Ezúttal mindenek előtt Ukrajna és a háború körül forogtak a gondolatok, de megpróbáltuk nem a szokásos módon elemezni, hanem inkább értelmezni a történteket. Többek között megállapítottuk például, ezután velünk már nehéz lesz elhitetni, hogy a háború nem olyan, mintha odalent a pokolban mindenkinek egyszerre ment volna el az esze. De szó volt a Nyugat hozzáállásáról, új stratégiájáról, a csernobili tragédiáról, és még Leninről is.

Miközben a két szláv sereg egy mindent eldöntő, nagy tavaszi hadjáratra készül, talán még a két közvetlenül érintett félnél is jobban „gyúr” a nyugati világ. A Foreign Affairs magazin meglehetősen realista megközelítéssel közben arról értekezik, hogy Washington új stratégiát tervez. A cikk szerzői azzal érvelnek, hogy a növekvő emberi veszteségek és gazdasági költségek miatt már sokan követelik ugyan a diplomáciai lezárást, de az oroszok számbeli fölénye miatt „a konfliktus legvalószínűbb kimenetele nem a teljes ukrán győzelem, hanem a véres patthelyzet”. S ha már az őrületnél és Ukrajnánál tartunk, akkor megálltunk egy szóra Csernobilnál, hiszen a napokban emlékeztünk meg az 1986-os tragédia évfordulójáról. Biztos vagyok benne, hogy Csernobil után az ukránok, és mi is azt hittük, hogy ez az utolsó horror Ukrajnában.  Azt sem sejtettük, mi fog még történni. De volt a héten egy másik évforduló is. Lenin születése, amelynek apropóján felvetettük a bolsevik vezető meglepő aktualitását. Már ami a kapitalizmus kritikát illeti!

Milyen az élet a nyirkos és hideg lövészárkokban? Mire gondol most egy ukrán katona? Mi az oroszok célja? Miért nem gondoltunk a csernobili tragédia után, hogy még ennél is nagyobb őrület jöhet Ukrajnában? Mi történt Csernobilban? S miért gyengíti a Csernobilról készült brit-amerikai film hitelességét a hollywoodi megközelítés? Miért aktuális ma Lenin? Mit írt több mint száz éve a kapitalizmusról, s mi ebben az igazság? De hogy jön ide Csehov doktor úr faliórája és halála? Mindezek kiderülnek az adásból.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában kedden és pénteken érhető el az UltrahangPlusz csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is. Iratkozzanak fel az UltrahangPlusz csatornára, hallgassák a MoszkvatérPluszt, valamint olvassák és kövessék a moszkvatér.com portált.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.