„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

A demokrácia nevében…

2025. márc. 17.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

A demokratikus értékek terjesztésének szépen hangzó, ám egyre jobban lejáratott törekvése mögött az utóbbi években a Közel-Kelettől Ukrajnáig olyan dolgok történtek, amelyek rámutatnak a Nyugat álszent magatartására. Persze, mondhatjuk, hogy ez mindig is így volt, és minden rendszer így járt el geopolitikai céljainak érvényesítésében, mi azonban itt és most, ebben a berendezkedésben élünk, és látjuk annak lassú amortizálódását. Itt jönne el a sajtó ideje, azonban sokszor a média is partner a disznóságok leplezésében.

„Az ukrán rendszer olyan, amilyen, korrupt, ám egyáltalán nem kizárt, hogy nem Zelenszkijéken kell keresni az összes eltűnt pénzt. Aligha lepődnénk meg, ha kiderülne, hogy a támogatások egy része el sem jutott Ukrajnába, hanem a demokraták ebből más ügyleteket finanszíroztak volna” #moszkvater

„Az ukrán rendszer olyan, amilyen, korrupt, ám egyáltalán nem kizárt, hogy nem Zelenszkijéken kell keresni az összes eltűnt pénzt. Aligha lepődnénk meg, ha kiderülne, hogy a támogatások egy része el sem jutott Ukrajnába, hanem a demokraták ebből más ügyleteket finanszíroztak volna”
Fotó:EUROPRESS/Roman PILIPEY/AFP

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) új igazgatója nemrégiben arra szólította fel a Kongresszust, hogy vizsgálja ki, hová tűnt az Ukrajnának küldött amerikai pénz. Kash Patel szerint az Egyesült Államok nem bízhat teljes mértékben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökben, aki nem mondja meg, mire megy el a pénz. Az igazgató ennek igazolására emlékeztetett, Zelenszkij azt is mondta, hogy Oroszország rakétát lőtt Lengyelországra – ami szó szerint háborús cselekmény lenne – aztán kiderült, hogy a rakétát Ukrajna területéről indították.

„Mint arról a The Epoch Times című amerikai lap beszámolt, az FBI igazgatója elmondta, attól tart, hogy ugyanaz történik, mint Afganisztánban, ahol az amerikai támogatásokat végül amerikai katonák ellen használták fel”

Patel sejtelmesen megemlítette azt is, hogy a többi Ukrajnának adott dolgot még nem is érintette, egyelőre kizárólag a pénzről van szó. Az FBI igazgatója mindehhez még hozzátette, ha az ukrán elnök még több pénzügyi támogatást és felszerelést kér, akkor azzal el is kell számolnia. „Egyszerűen nem bízhatunk meg teljesen egy olyan vezetőben, akinek 100 milliárd dollárt adnak, majd ő ezután kijelenti, nem mondja meg, hová tűnt a pénz” – mutatott rá Kash Patel.

„Az ukrán rendszer olyan, amilyen, korrupt, ám egyáltalán nem kizárt, hogy nem Zelenszkijéken kell keresni az összes eltűnt pénzt. Aligha lepődnénk meg, ha kiderülne, hogy a támogatások egy része el sem jutott Ukrajnába, hanem a demokraták ebből más ügyleteket finanszíroztak volna”

Mondjuk a Szíriában az Aszad rendszere ellen harcoló szélsőségeseket, akiket nyíltan nem támogathatott már csak azért sem, mert olyan harcosokról van szó, akik 2001. szeptember 11-én New Yorkban, 2023. október 7-én pedig Amerika szövetségese, Izrael ellen hajtottak végre gyilkos akciókat.

Még mielőtt bárki élből elutasítaná ezt a feltételezést, emlékeztetnék arra, hogy a Kash Patel által is említett Afganisztánból pedig állítólag többek között éppen Ukrajnába jutottak fegyverek még jóval az orosz invázió, a háború kitörése előtt.

„De arra is felhívnám a figyelmet, hogy Bassár el-Aszad rendszerének bukása után zajlott leszámolásokról a nyugati sajtó mélyen hallgatott, ami feltételezi, hogy a Nyugatnak bizony lehetett köze mindehhez”

A Nyugat persze soha nem fogja elismerni, hogy Szíriában is támogatta a „demokrácia győzelmét”. A szép jelszavak mögé bújva sokadszor teremtve káoszt a Közel-Keleten, hogy a „diktatúrák bukása” után szép csendben hozzájussanak az ottani ásványkincsekhez. Ne feledjük el, hogy a nyugati titkosszolgálatok az Iszlám Állam és egyéb szélsőséges szervezetek terroristáinak több generációját kinevelték, akik aztán az egész a térségben szétszórták a terror magvait.

„A sokat emlegetett demokratikus értékek terjesztése nevében a Nyugat előszeretettel használ fel a régióban szélsőséges szervezeteket geopolitikai céljai eléréséhez”

Ezeknek a csoportoknak a segítségével takarítja el az útból a neki nem tetsző rendszereket, sok esetben hosszú időre káoszba döntve egész országokat.

Hogy a Nyugat nem finnyás, és nem válogat az eszközökben, azt azonban nem csak közel-keleti példák illusztrálják. Jól kimutatható ez az Ukrajnában történteken keresztül is, ahol egészen mostanáig támogatást éveznek szélsőjobboldali, neonáci elemek és csoportosulások. Adott esetben ez nem akadálya még az európai integrációnak sem.

Az ukrajnai háború a végéhez közeledik, és a neonáci alakulatok aktivitását a cél szentesíti az eszközt elv jegyében eddig elnéző eliteken és társadalmakon is mutatkoznak az elfáradás jelei. Az idők változását jelzi, hogy az odesszai Szakszervezetek Házának 2014-es felgyújtásában 11 év után mégiscsak megállapította az ukrán hatalom felelősségét az Emberi Jogok Európai Bírósága is.

„De mutatja ezt a Zelenszkijjel kapcsolatos elégedetlenség egyre nyíltabb megnyilvánulása”

Eljön az ideje annak is, hogy a nyugati társadalmakban is felvessék ne csak azt, hová tűnt a rengeteg támogatás, de azt is, hogy kiket támogattak az adófizetők pénzén. Így a nyugati kormányok is el kell számolniuk azzal, hogy Ukrajnában az Azovhoz hasonló szélsőséges neonáci csoportosulásokat, Szíriában pedig iszlamista terrorista szervezetet – Hayat Tahrir al-Sham (HTS) – támogattak. Ennek kapcsán pedig logikusan felmerül, hová kerültek a szélsőségesek kezébe került fegyverek, mennyire veszélyeztethetik ezek adott esetben Európa stabilitását? Megannyi kérdés, amelyet a fősodor média egyelőre nem igazán feszeget, ám azért az adott kormányok igyekeztek eldugni ezeket a támogatásokat. Kash Patelnek a Kongresszushoz intézett szavai azonban jelzik, hogy könnyen borulhat az a bizonyos éjjeli edény, és olyan dolgokra is fény derül, amelyekre korábban nem nagyon szokott. Hiába, a harc kiéleződött.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

  1. Ez a demokrácia nevében való cselekedet olyan, mint mikor Rákosi elvtárs, majd Kádár elvtárs a nép nevében küldött börtönbe, illetve halálba bárkit.

    Mivel ez a cikk Ukrajnára fókuszál, nem hagyhatjuk ki a minapi hírt, hogy olyan baktériummal fertőzöttek vannak Ukrajnában, akiket nem lehet megmenteni.
    A brüsszeli gazemberek meg mindenáron az unióban szeretnék látni ezt a velejéig romlott társaságot.

  2. Háborút terveztek, kiszámolták.
    Aztán rájöttek, hogy dolgokat nem számoltak.
    Bizony, jól elszámolták!
    Lába kélt dolgoknak, hát hozzászámolták.
    Ahogy az várható volt, kasszát csinálnak, s megszámolják.
    Komámasszony! Hol az olló? Hát… izé…. Szóval a beszámolnak.
    Íme! Jőn az utolsó előtti felvonás, elszámolnak.
    Majd a záró aktus, leszámolnak.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK