Az érdeklődők szláv, kaukázusi és európai kulináris hagyományok egyvelegével ismerkedhetnek meg gasztro-blogunkban. A Kijevi Rusz, amely részben a mai Ukrajna területén található, volt Oroszország bölcsője. Folyamatos támadásoknak volt kitéve, többek közt a kunok részéről, ami népvándorlást eredményezett. Így vált ketté a kisorosz (mai ukrán) és a nagyorosz (mai orosz) nép. Közös gyökereiket jól mutatja, hogy számos ételt mindkét nemzet magáénak vallja. Az ízvilág és a konyhaművészet tovább gazdagodott a cári birodalom Európából származó szakácsai által, akik főként a francia és angolszász konyha nyomait hagyták maguk után. Befolyással bírt Szibéria meghódítása, Kína, Korea közelsége. A kaukázusi népek ételei is megjelentek a mai orosz konyhában és mindmáig annak elválaszthatatlan részét képezik.
E rövid áttekintésből is láthatjuk, hogy milyen sokrétű és izgalmas az a szláv konyha, amit – recepteken keresztül is – bemutatni igyekszünk majd. Remélem, örömüket lelik majd olvasgatás közben és a fogások közt csemegézve kiválasztanak néhányat, amit elkészítésre méltónak tartanak.
Receptek
Az orosz asztal elengedhetetlen részét képezik a zakuszkák (előételek). Az előre megterített asztalon ott sorakoznak a finomabbnál finomabb hideg és meleg előételek, a különböző savanyúságok a klasszikus sós uborkától a marinált fokhagymán át, a gombákig. Ne felejtsük, hogy nem szabad jól laknunk belőlük, hiszen ezek csak előételek! Nem könnyű azonban a sok finomságnak ellenállni, hogy ne csipegessen belőlük az ember…
Tőkehalmájas töltött tojás
/Яйца,фаршированные печенью трески/
Egyik nagy kedvencem a tőkehalmájas töltött tojás. Talán a legegyszerűbb elkészíteni a zakuszkák közül. Gyorsan, 20 perc alatt kész van. Tojás mindig van a hűtőben, a kamránk polcán a konzervek között is találhatunk tőkehalmájat, de ha mégsem, a legközelebbi sarki bolt polcáról biztosan beszerezhető.
Hozzávalók:1 tőkehalmáj konzerv, 5-6 tojás, Petrezselyem, Só, Bors, Majonéz
A megfőzött tojásokat megpucoljuk. Kettévágjuk és – a casino tojáshoz hasonlóan – a sárgáját félreteszük. A tőkehalmájat összekeverjük a tojássárgával, apróra vágott friss petrezselyemmel és ízlés szerinti mennyiségben majonézzel, sóval, borssal ízesítjük.
Érdemes salátákhoz való majonézt használni, ami erre szakosodott boltokban beszerezhető. De természetesen a sima majonéz is tökéletesen jó lesz.
Eszembe jutott még, hogy akinek túl intenzívnek vagy szokatlannak tűnik a tőkehalmáj íze, annak érdemes krémes kenőkét készítenie és kenyérrel kínálnia.
Esetleg több tojást kifőzve, krumplinyomóval összenyomkodni és összekeverni a hozzávalókat. Így egy tojáskrémhez hasonló, ám a tőkehalmájtól különlegesebb ízű kenőkét kapunk.
Majonézes fokhagymás céklasaláta
/Салат из свёклы с чесноком и майонезом/
Az orosz és ukrán konyha egyik nagy kedvence a zöldségek közül a cékla, amely nem mellesleg az egyik legegészségesebb zöldség is. Erőteljes íze miatt itthon sokan nem kedvelik. Bevallom őszintén, önmagában én sem szívesen fogyasztom. Viszont különböző módon elkészítve igen ízletes salátákat kreálhatunk belőle. Két receptet is bemutatok, amelyek előételekben szerintem mennyeiek, a Majonézes fokhagymás céklasalátát és a klasszikus Vinegretet. Kezdjük az elsővel:
Hozzávalók: 3 közepes cékla, 2 gerezd fokhagyma, Néhány szem dió, Majonéz, Só, Bors
A megfőzött céklát durván lereszeljük. Belepréselünk két gerezd fokhagymát. Több fokhagymát nem érdemes belerakni, mert akkor előételünkben dominálni fog a fokhagyma. Apróra vágunk pár szem diót, de ez a hozzávaló el is maradhat, ha éppen nincs otthon. Kerüljön bele só, bors, majonéz ízlés szerint. Díszíteni lehet petrezselyemmel, citromkarikával.
Érdemes legalább pár órára betenni a hűtőszekrénybe, de legjobb, ha a tálalás előtt egy napig a hűtőben pihentetjük, hogy összeálljon az íze.
Vinegret
/Винегрет/
A Vinegret főtt zöldségekből készül, klasszikusnak mondható alap saláta az orosz konyhában.
A nevét a legendák szerint onnan kapta, hogy I. Sándor uralkodása alatt egy francia séf az udvari konyhán látta, ahogyan az orosz szakács ráönti az ecetet az összevágott és előfőzött zöldségekre. Ekkor a francia felkiáltott: vinaigre! Ecet! Az orosz szakács azt hitte, hogy a kolléga a saláta nevét kiabálja. Így gondolhatjuk, hogy kettejük közös műve lett ez a hétköznapi remek. Ki egy névvel, ki a tartalommal járult hozzá.
Nos, hogy ez igaz, vagy sem, döntsék el Önök! Én elhittem. És nagyon szívesen készítem. Íme a recept:
Hozzávalók: 50 dkg cékla, 30 dkg burgonya, 15 dkg sárgarépa, 1 nagyobb kovászos uborka, 1 szál újhagyma, 10 dkg zöldborsó, 1 evőkanál ecet, 2 evőkanál olaj, Só, Bors
Külön-külön megfőzzük a sárgarépát, a burgonyát, a céklát és a zöldborsót, így a zöldségek megtartják eredeti színüket. Miután a zöldségek kihűltek, apró kockákra őket. Érdemes a zöldségeket még szintén elkülönítve átforgatni egy kevés olajban, ami szintén azt szolgálja, hogy a színek ne keveredjenek egymással. Én olívaolajat használok hozzá, de a klasszikus recept napraforgóolajat ír hozzá. A hagyományos recept alapján kellene még 10 dkg savanyú káposztát is hozzákeverni. Nekem ezúttal anélkül készül, mert nincs kedvem ebben a júniusi melegben lemenni érte a piacra. Viszont raktam bele almát helyettesítőnek, hogy mégis egy kicsit savanykásabb legyen. Só, bors, ecet kerül még bele. Ez utóbbinál én inkább borecetet használok.
Lehet sós heringet is a tetejére rakni. Na de a sós hering az megér egy külön fejezetet, ígérem szó fog még esni róla. Egyszóval a Vinegret könnyű saláta. Nem csak elkészíteni könnyű, de könnyen is emészthető. 10 dkg salátában mindössze 130 kalória van, ezért fogyókúra esetén is előszeretettel fogyasztják.
Jó étvágyat mindenkinek!
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater