Tantalosszal ellentétben mi bűntelenül és büntetlenül élvezhetjük az őszi betakarítást. Nincs is jobb dolog leszedni egy friss termést az éppen érő gyümölcsfáról, főleg, ha éhesek vagyunk. Ilyenkor a felnőttek is újra gyermekivé válnak és lelkesen kezdenek bele a szüretelésbe. A mai napig lenyűgöz, hogy mennyire tud roskadozni egy-egy fa a sok gyümölcstől. Igen, „megdolgozik” a növény azért, hogy biztosítsa számunkra azt, amire nagy szükségünk van, a tápanyagokra.
A körte vitaminokban és rostokban is gazdag gyümölcs, a világon több mint száz fajtája ismert, mégis keveset eszünk belőle. Ha számszerűsíteni akarnám, akkor bizony évente mindösszesen egy kilogrammra jönne ki a magyar lakosság éves körtefogyasztása. Mi ez a szám az almákéhoz képest? Pedig a körte változatos felhasználhatóságának csak a fantáziánk szabhat határt.
Egy esős őszi délután nincs is jobb dolog a meleg szobában teázgatni egy finom süti kíséretében. Így vagyok ezzel én is, pedig egyáltalán nem vagyok édesszájú. Meglátszik ez a sütemények elkészítésénél, hogy nem igazán a saját terepemen mozgok. De ahogy a mondás tartja, gyakorlat teszi a mestert. Rögös az út – és egyelőre a sütemények is azok –, de haladok.
Ezt a receptet az orosz neten találtam, gondoltam elkészítem, mert egyrészt szezonális, másrészt állagában laza sütemény. Jó döntésnek tűnt, igen hamar elfogyott. Szóval, íme a heti tippem: a körtés pite.
Körtés pite
Hozzávalók:
Töltelékhez: 4 körte, 2 evőkanál cukor, 3 evőkanál konyak, vaj
Tésztához: 20 dkg liszt,10 dkg túró, 2 tojás, 4 dkg vaj, 1 sütőpor
Krémhez: fél liter tej, fél citrom, 2 tojás, 3 evőkanál cukor, 3 evőkanál liszt, 1 gramm vanília
A pite elkészítését érdemes a tésztával kezdeni. Keverjük el egy tálba a hozzávalókat és gyúrjuk át jó alaposan. A tésztát gombóc formájában tekerjük celofánba és helyezzük 30 percre a hűtőbe.
Amíg a tészta pihen, addig készítsük el a tölteléket. A körtéket vágjuk kockákra és egy kevés vajon dinszteljük, majd karamellizáljuk meg azokat egy kevés cukron. A végén öntsük nyakon egy kis konyakkal. Nem csak a karamellizálódást segíti elő, de az íz és illat, amit a körtének kölcsönöz, az sem utolsó! Ha készen vagyunk, tegyük ezt is félre további felhasználásig.
A tésztát nyújtsuk ki és helyezzük bele egy kivajazott tortaformába. Néhány helyen szúrkáljuk meg egy villával. Előmelegített sütőben, 185 fokon süssük készre. Ehhez elegendő lesz 20 perc.
Amíg sül a tészta, addig készítsük el a krémet. Keverjünk el egy tálban botmixer segítségével 2 tojást, 3-3 evőkanál cukrot és lisztet. Ne felejtsük hozzáadni a vaníliát sem. Közben a tejet forraljuk fel a fél citrommal együtt. Ha már forr a tej, vegyük ki a citromot belőle. Meglátják, ötletes dolog citromot tenni a tejbe, mivel nagyon aromás ízt kölcsönöz annak. Lassú tűzön forraljuk tovább a tejet úgy, hogy közben lassan adagoljuk hozzá a korábban botmixerrel elkevert hozzávalókat. Ha jól csináltunk mindent, akkor hamarosan egy sűrű állagú krém lesz a fazekunkban. Tegyük ezt is félre.
Vegyük ki a sütőből a tésztát, helyezzük rá a körtéket és öntsük rá a korábban elkészített krémet. Ha kihűlt, helyezzük pár órára a hűtőbe, hogy kicsit megdermedjen. Ezennel készen is vagyunk. Tálalhatjuk! Szép délutánt és jó étvágyat!
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater