//Kiléptetné Amerika az EU-ból Magyarországot?

Kiléptetné Amerika az EU-ból Magyarországot?

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal Orbán Viktor magyar miniszterelnök tusványosi beszédének a külpolitikai aspektusait elemeztük. Tényleg jön az erjedés az orosz-ukrán háborúban? Hogy áll most Európa, Amerika és Kína? Tényleg arra buzdít az Egyesült Államok, hogy lépjünk ki az EU-ból?

Orbán Viktor megtartotta hagyományos tusnádfürdői beszédét, amelyben szót ejtett Magyarország és Románia kapcsolatáról, az orosz-ukrán háború kilátásairól, a magyar békemisszióról, az erre adott brüsszeli reakciókról, odaszúrt a lengyeleknek, akik szerinte a legszemforgatóbb politikát csinálják egész Európában, felvázolta vízióját a világ átalakulásáról és az erre adandó magyar válaszokról.  Ahogy a kormányfő fogalmazott, ezúttal nem a békemisszióról akar beszélni, ehelyett három másik téma van az asztalon. A háború és annak egy nem várt következménye, a második, hogy mi lesz a háborúval, mikor és hogyan lesz vége, és mi lesz utána. A harmadik téma, hogy új világ jön, és arra hogyan kell felkészülni.

„Orbán felidézte, hogy a háború a politika folytatása, és teljesen más perspektívát ad, új közegben találjuk magunkat, ahol az ideológiák elvesztik az erejüket, marad a pőre és a brutális valóság”

A miniszterelnök pontokba szedte, hogy 2022 februárja óta mi rajzolódik ki, és leszögezte, ha a két félén múlik, akkor nem lesz béke. Orbán Viktor szerint Oroszország más, mint aminek láttuk, és aminek láttatták velünk. A miniszterelnök úgy látja, az európai politika összeomlott, Európa feladta saját érdekeinek védelmét, és önsorsrontás árán is követik az amerikai érdekeket, mivel a szankciók versenyképtelenné teszik az európai gazdaságot. Úgy látja, azért is következett be ez az összeomlás, mert az európai hatalmi tengely a Párizs–Berlin-tengely volt. A háború óta kiépült ugyanakkor egy másik hatalmi tengely. Az új erőközpont London–Varsó–Kijev, a baltiak és a skandinávok. Az amerikai érdek most Lengyelországot akarja megtenni Európa amerikai központjává. A lengyelek elérkezettnek látják a pillanatot arra, hogy meggyengítsék Oroszországot, és túlfejlődjék Németországot.

„Orbán Viktor szerint ideje, hogy Európa önálló politikát folytasson, a háború pedig felfedte, hogy a világ legnagyobb problémája a Nyugat szétesése”

Orbán rámutatott a Nyugat és Magyarország közötti alapvető különbségre. Mint fogalmazott, a mi felfogásunk szerint a nemzetállam nem jogi absztrakció, hanem adott kultúrában gyökerezik, szuverén állam, míg a nyugatiak már posztnemzeti állapotban vannak, ami új mentális tér. Orbán beszélt a világban zajló hatalmas átalakulásról is, és arról, hogy mit kell tennie ebben a helyzetben Magyarországnak? Mint rámutatott, 500 évvel ezelőtt Magyarország vesztese, Európa nyertese volt a változásoknak, azonban most lehetőségeket lát a folyamatokban. Orbán Viktor szerint az amerikai fejlemények kedvezően alakulnak számunkra. Ha Amerikából lesz ajánlat, azt meg kell fontolni. A kormányfő szerint Kínától kaptunk már ajánlatot – és nem kapunk még jobbat.

Mi az amerikai ajánlat lényege, és mit ajánl Kína? Miért oltja ki a kettő egymást? Miért gondolhatják egyes körök Amerikában azt, hogy Magyarországnak ki kellene lépnie az Európai Unióból? Tényleg ki kell lépnie? Hogyan kapcsolódik ez az ajánlat ahhoz, amit Washington Varsónak tett? Miért veszélyes az, hogy az amerikaiak Lengyelországot akarják megtenni Európa amerikai központjává? Miért mélyíti ez el az Európán belüli törésvonalakat? Mi a világrendszerváltás lényege, és a magyar nagystratégia milyen választ ad erre? Milyen buktatói vannak a magyar elképzeléseknek, és miért kellene nagyobb hangsúlyt fektetni a diplomáciára?

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #Moszkvatér alapító főszerkesztőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.