Egy aktivista Icskeria (Csecsenföld) zászlaját tartja a Vlagyimir Putyin terrorja elleni tiltakozás közben Kijevben, Ukrajnában, 2016. január 23-án
Fotó:EUROPRESS/Alexey Furman/ANADOLU AGENCY/AFP
A nyugati sajtó még 2014-ben előszeretettel hasonlította a Donbasszban történteket a csecsen szeparatizmushoz. Aztán az év elején az orosz támadás megindulása után ismét elővették a csecsen párhuzamot, ám ekkor már Kijevet hasonlították az ostromlott Groznijhoz. Ebben közrejátszott a Nyugat felsorakozása Volodimir Zelenszkij Ukrajnája mögé, és a csecsen emigráció média személyiségeinek, így Dzsohar Dudajev özvegyének, vagy Aszlan Maszhadov fiának Kijev melletti kiállása. De meglehetősen hangos volt a szeparatista mozgalom, az 1ADAT agitációja is.
„Az ukrán nagyvárosokban oroszellenes Dudajev idézetekkel még óriásplakátok is megjelentek”
Az ukrán hadseregben 2014 óta harcolnak olyan csecsen zsoldosok, akik a csecsen háborúk után emigráltak Oroszországból. Kijev 2014 után látványosan felkarolta őket, és kezdetben még a szélsőjobboldali Jobb Szektoron belül megalakult a csecsen függetlenség legendás vezetőjéről, Manszur sejkről elnevezett zászlóalj, amelyben ott voltak az Iszlám Állam harcosai is.
„Abban, hogy az <icskériaiak> integrálódjanak az ukrán hadsereg soraiba, sokat segített a Jobb Szektor koordinátora, Szasko Bilij, aki 1994-ben a csecsen szeparatisták oldalán harcoló ukrán alakulatot vezette”
Valahol ezek a kapcsolatok is segítettek megerősíteni az európai csecsen emigrációban azt a gondolatot, hogy az orosz-ukrán háború a csecsen háborúk folytatása.
Ennek jegyében 2014-ben Dániában megalakult a Dzsohar Dudajevről elnevezett zászlóalj. Toborzó felhívásában a Szabad Kaukázus társadalmi-politikai mozgalom hangsúlyozta, hogy az Ukrajna megsegítésére alakuló zászlóaljba várnak mindenkit, aki kész megvédeni a Moszkva kalandor akciója által fenyegetett demokráciát és szabadságot. Az egység parancsnoka 2015-ös haláláig a csecsen háborúkat megjárt, a nyugati sajtóban Icskéria emigráns kormányának főügyészeként, és Putyin személyes ellenségeként emlegetett Isza Munajev. Helyét aztán az az Adam Oszmajev foglalta el, akit 2012-ben Odesszában azért tartóztattak le, mert a gyanú szerint merényletet akart elkövetni Oroszország akkori miniszterelnöke, Vlagyimir Putyin ellen. Oszmajevet 2014-ben szabadlábra helyezték, miután törölték az ellene szóló vádpontok közül a terrorizmus vádját, és figyelembe vették a börtönben előzetes letartóztatásban töltött időt.
„Nemrégiben egyébként Icskéria támogatói dzsihadot hirdettek a csecsen vezető Ramzan Kadirov ellen”
Közben hallatott magáról a Manszur sejkről elnevezett zászlóalj is. A nevükben a magát Icskéria „államfőjének” tekintő Anzur Maszhadov a belarusz nyelven sugárzó lengyel Belsat tévé csatornának nyilatkozva Ukrajnát Icskéria legfőbb szövetségesének nevezte, és Kijevtől a függetlenség és a „csecsenek genocídiumának” elismerését várja.
A zászlóalj szóvivője, Bogdan Csecsenszkij az amerikai Szabadság Rádiónak arról beszélt, hogy harcosaik célja „az Oroszország által megszállt Icskéria felszabadítása”, előbb azonban segíteniük kell Ukrajna győzelmét, és a harci cselekményeket csak ezután lehet áthelyezni Csecsenföldre.
„Ennek érdekében aktív propagandát folytatnak, és igyekeznek meggyőzni céljaik helyességéről nemcsak a csecsen lakosságot, de az európai diaszpórát is”
Ebben az agitációban az 1ADAT nevű szeparatista szervezet jár az élen, amelynek munkáját nyíltan segíti az amerikai Freedom House, és informálisan a török kormány is.
Az ukrán parlamentben, a radában közben nemrég beterjesztettek egy törvénytervezetet, amelyben elismerik Icskéria függetlenségét. Emellett a 2014 óta itt élő hírhedten ruszofób Jurij Sulipa személyében Ukrajnában Icskéria konzulját is kinevezték.
„Aligha meglepő, hogy a csecsen szeparatisták képviseltették magukat a napokban Prágában <Oroszország szabad népeinek> fórumán. A mostanában nyugati, mindenek előtt amerikai támogatással aktivizált fórumok célja Oroszország felbomlasztásának, ahogy ideológiai köntösbe öltöztetve megfogalmazzák, dekolonizációjának az elősegítése”
Nem más, mint Icskéria 2002 óta Londonban élő „miniszterelnöke” jelent meg a cseh fővárosban. Zakajev felszólalásában arról beszélt, hogy Oroszország csak a birodalom lebontása után válhat demokratikus állammá. A „kormányfő” arról nem szólt, hogy hol van az Ukrajna megtámadásakor általa Kijevnek ígért 300 ezer csecsen harcos, miközben a másik oldalon nagyon is aktívak Kadirov hívei.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater