Mindenki tudja, hogy milyen csalogató tud lenni egy nagy tál fasírtgolyó, és jobb nem is számolgatni, hányat eszik belőle az ember. A húspogácsa ideális főzelékhez, szendvicshez, de egyéb körettel is ragyogóan megállja a helyét. Ez az a fogás, amely melegen eteti magát, de hidegen sem veszít élvezeti értékéből.
Ahogy mondani szokás,ahány ház, annyi szokás. A világ különböző szegleteiről nem is beszélve… létezik belőle sertéshúsos, marhahúsos, sertés-marhahúsos, csirkés, bárányos, gombás, halas, zöldséges is. Az alaphozzávalókon, azaz a hagymán, fokhagymán, són, borson kívül sok konyhában kerül valami egyéb is a masszába, hiszen belekeverhetünk pirospaprikát, vizbe áztatott zsemlét, tojást, petrezselymet és egyéb zölségeket is. A fűszerezés fontos mozzanata a fasírtkészítésnek, itt is megvannak az egyedi szokások, ki hogyan határozza meg az arányokat, hova teszi a hangsúlyt. Bár, ha a balkáni régió finom csevapcsicsáira, vagy egyszerűen a hamburgerhúsra gondolunk, ott són-borson kívül nemigen adnak mást a darálthúshoz, mégis tagadhatatlan az eredmény.
Ami a fasírtkészítés lényeges eleme, hogy a bekeverést követően érdemes pihentetni a darálthúst, mielőtt kisütnénk azt. Az elkészítést illetően, Magyaroroszágon még mindig a bő zsiradékban történő kisütés a népszerű. Érdemes azonban roston elkészített, grillezett, párolt változatait is megkóstolni ennek az ételnek.
Ma egy nem szokványos receptet szeretnék bemutatni Önöknek. Mit szólnának, ha a fasírthoz hozzáadnánk egy kis fejeskáposztát? És hogy még érdekesebb és egészségesebb legyen a fasírt, készítsük el – gyakorlatilag zsiradékmentesen – a sütőben.
Aki velem tart nem bánja meg, mert egy hagyományos ételből egykettőre nagyon különleges ízvilágot varázsolhatunk.
Káposztás-sajtos fasírt
Hozzávalók: 30 dkg sertés darálthús, 40 dkg marha darálthús, 25 dkg káposzta, 1 vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 20 dkg reszelt sajt, majonéz, só, bors
Kezdjük egy rendhagyó mozzanattal a fasírt elkészítését: vágjunk apró csíkokat a káposztából. Ehhez használhatnak fejeskáposztát, vagy akár vöröskáposztát is. Én ma az utóbbiból készítettem. Egy tálba keverjük el a húst a káposztával és a tojással. Fűszerezzük is meg. Pépesítsük össze a hagymát és a fokhagymagerezdeket egy botmixer segítségével, majd ezt is adjuk hozzá a masszához. Ha készen vagyunk, akkor egy étolajjal kikent tepsibe formázzunk fasírt „tojásokat” a zöldséges húsmasszából és helyezzük egymás mellé azokat. Fedjük le alufóliával, tegyük a sütőbe 180 fokon és süssük késszé. Körülbelül 40 perc alatt megpárolódnak, átsülnek a fasírtok, ekkor vegyük le az alufóliát a tálról. Rakjunk majonézzel elkevert reszelt sajtot a húspogácsákra és tegyük vissza néhány percre a sütőbe az ételt. Amint ráolvadt a sajtos majonéz a fasírtok tetejére, már tálalhatjuk is. Egyedien szaftos marad a fasírt, annak ellenére, hogy nem került bele az állagát lágyító áztatott zsömle. Az apróra vágott káposzta és a majonézes sajt egyedi ízt kölcsönöz ennek a fasírtfajtának. Én most csónakburgonyával, cékla- és tzatziki salátával tálaltam. Vigyázat, könnyű túlenni belőle magunkat!
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater