„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Fasírtot csinálok belőle

2020. okt. 01.
Bánhalmi András

MEGOSZTÁS

Az egész világ közkedvelt étele a fasírt, fasírozott vagy vagdalthús. Égtájanként másképpen készül ez az egyszerű, ugyanakkor nagyszerű fogás.

Mindenki tudja, hogy milyen csalogató tud lenni egy nagy tál fasírtgolyó, és jobb nem is számolgatni, hányat eszik belőle az ember. A húspogácsa ideális főzelékhez, szendvicshez, de egyéb körettel is ragyogóan megállja a helyét. Ez az a fogás, amely melegen eteti magát, de hidegen sem veszít élvezeti értékéből.

Ahogy mondani szokás,ahány ház, annyi szokás. A világ különböző szegleteiről nem is beszélve… létezik belőle sertéshúsos, marhahúsos, sertés-marhahúsos, csirkés, bárányos, gombás, halas, zöldséges is. Az alaphozzávalókon, azaz a hagymán, fokhagymán, són, borson kívül sok konyhában kerül valami egyéb is a masszába, hiszen belekeverhetünk pirospaprikát, vizbe áztatott zsemlét, tojást, petrezselymet és egyéb zölségeket is. A fűszerezés fontos mozzanata a fasírtkészítésnek, itt is megvannak az egyedi szokások, ki hogyan határozza meg az arányokat, hova teszi a hangsúlyt. Bár, ha a balkáni régió finom csevapcsicsáira, vagy egyszerűen a hamburgerhúsra gondolunk, ott són-borson kívül nemigen adnak mást a darálthúshoz, mégis tagadhatatlan az eredmény.

Ami a fasírtkészítés lényeges eleme, hogy a bekeverést követően érdemes pihentetni a darálthúst, mielőtt kisütnénk azt. Az elkészítést illetően, Magyaroroszágon még mindig a bő zsiradékban történő kisütés a népszerű. Érdemes azonban roston elkészített, grillezett, párolt változatait is megkóstolni ennek az ételnek.

Ma egy nem szokványos receptet szeretnék bemutatni Önöknek. Mit szólnának, ha a fasírthoz hozzáadnánk egy kis fejeskáposztát? És hogy még érdekesebb és egészségesebb legyen a fasírt, készítsük el – gyakorlatilag zsiradékmentesen – a sütőben.

Aki velem tart nem bánja meg, mert egy hagyományos ételből egykettőre nagyon különleges ízvilágot varázsolhatunk.

Káposztás-sajtos fasírt

Hozzávalók: 30 dkg sertés darálthús,  40 dkg marha darálthús, 25 dkg  káposzta, 1 vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 20 dkg reszelt sajt, majonéz, só, bors

Kezdjük egy rendhagyó mozzanattal a fasírt elkészítését: vágjunk apró csíkokat a káposztából. Ehhez használhatnak fejeskáposztát, vagy akár vöröskáposztát is. Én ma az utóbbiból készítettem. Egy tálba keverjük el a húst a káposztával és a tojással. Fűszerezzük is meg. Pépesítsük össze a hagymát és a fokhagymagerezdeket egy botmixer segítségével, majd ezt is adjuk hozzá a masszához. Ha készen vagyunk, akkor egy étolajjal kikent tepsibe formázzunk fasírt „tojásokat” a zöldséges húsmasszából és helyezzük egymás mellé azokat. Fedjük le alufóliával, tegyük a sütőbe 180 fokon és süssük késszé. Körülbelül 40 perc alatt megpárolódnak, átsülnek a fasírtok, ekkor vegyük le az alufóliát a tálról. Rakjunk majonézzel elkevert reszelt sajtot a húspogácsákra és tegyük vissza néhány percre a sütőbe az ételt. Amint ráolvadt a sajtos majonéz a fasírtok tetejére, már tálalhatjuk is. Egyedien szaftos marad a fasírt, annak ellenére, hogy nem került bele az állagát lágyító áztatott zsömle. Az apróra vágott káposzta és a majonézes sajt egyedi ízt kölcsönöz ennek a fasírtfajtának. Én most csónakburgonyával, cékla- és tzatziki salátával tálaltam. Vigyázat, könnyű túlenni belőle magunkat!

MEGOSZTÁS

Bánhalmi András

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK

    No categories found