„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Ukrajna után jön Moldova?

2024. febr. 29.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal dr. Varga György, korábbi moldovai nagykövet voltak a vendégünk, akivel Moldova helyzetéről, a Dnyeszter menti szeparatistákról, egy esetleges háború lehetőségéről, és a moldáv-magyar kapcsolatokról is beszéltünk.

Egy hír kapcsán ismét a bekerült a hírekbe Moldova. A nemzetközileg nem elismert Dnyeszter Menti Moldovai Köztársaság pár napon belül várhatóan kérni fogja felvételét az Oroszországi Föderációba – írja több moldovai lap egy helyi vezető bejelentésére hivatkozva. Ghenadie Ciorba ellenzéki politikus azt állítja: a Transznisztriaként is ismert terület vezetése rendkívüli ülést fog tartani február 28-án, mely során döntenek majd arról, hogy kérik felvételüket az Oroszországi Föderációba, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök aztán másnap várhatóan el is fogad. Eddig a hír, amelynek megértéséhez mindenek előtt igyekeztünk bemutatni Moldovát.

Mi köze van egymáshoz Moldáviának, Moldovának és Moldvának? Mi az ország helyes neve? Oroszország és Románia között hogyan alakult Moldova történelme? Milyen a moldovai identitás? Mi a Dnyeszter Menti Moldovai Köztársaság/Transznisztria státusa, hogyan alakult az elmúlt jó három évtizedben a viszonya Chisinauval? Miért mondjuk, hogy az elmúlt két évben Moldova elindult az ukrán úton? Mi a valószínűsége annak, hogy a Dnyeszter Menti Moldovai Köztársaság csatlakozik Oroszországhoz? Miért nem érdeke Moszkvának, hogy újabb frontot nyisson? Mi lenne erre a Nyugat reakciója? Egy ilyen lépés miért eszkalálhatná a háborút? Elképzelhető-e, hogy ez a hír inkább nyugati provokáció?

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #Moszkvatér alapító főszerkesztőjével és Dr. Varga György nagykövettel, a portál vendég szerzőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten háromszor, általában hétfőn, csütörtökön és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    Mit lép Putyin?

    A #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában a béketárgyalásokhoz vezető út legfrissebb fejleményeiről, a régióban kitört kormányellenes tüntetésekről…

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK