„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Oroszország veszíteni fog délen?

2024. jún. 19.
Hidegkuti Konstantin

MEGOSZTÁS

A #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének aktuális adásában az ukrajnai fronthelyzet mellett Örményország ODKB-ból történő kilépéséről, Vlagyimir Putyin pénteken ismertetett békefeltételeiről, Lindsey Graham amerikai szenátor ukrán ásványkincsekre vonatkozó elszólásáról, illetve a svájci békecsúcsról beszélgettünk.

Nikol Pasinjan örmény miniszterelnök meglépve korábban belebegtetett ígéretét, bejelentette országa kilépését a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből – KBSzSz, oroszul ODKB. Pasinjan már korábban számos kritikát fogalmazott meg saját oldaláról a posztszovjet NATO-ként is ismert katonai szövetséggel, de leginkább Oroszországgal szemben, amely szerinte nem teljesítette szövetségesi kötelezettségét a karabahi háborúk alatt.

„Mondjuk utóbbit nehéz is lett volna, miután még Örményország is fennállása során végig jogilag Azerbajdzsán részeként ismerte el Hegyi-Karabahot, amelyre így az ODKB garanciái nem vonatkoztak, hasonlóan a NATO V. cikkelyének területi korlátaihoz”

Az elmúlt évek eseményeit, illetve Örményország ODKB-n belüli részvételének korábbi befagyasztását követően nem volt igazán meglepetés Pasinjan döntése. Ám, hogy mégis egy csavart helyezzen el a történetben, az örmény kormányfő csak a kilépés tényét jelentette be, viszont konkrét dátum nélkül. Persze utóbbi lényegében csak a feszültség fokozására szolgál, miután már egy eldöntött tényről beszélhetünk.

„Kérdés, hogy a Moszkvával történő szakítást követően egyáltalán ki lesz az, aki szavatolni tudja majd Jereván biztonságát”

Utóbbi folyamatnak csak egy része az ODKB-ból való kilépés, mivel a Gjumri városánál található orosz katonai bázisról, valamint ezzel párhuzamosan az örmény-török határ biztosításáról egy korábbi, 1997-es kétoldalú szerződés rendelkezik. Viszont Pasinjan oroszellenes külpolitikáját tekintve csak idő kérdése mikor kezdi majd el a miniszterelnök az orosz csapatok teljes kivonulását követelni.

Milyen feltételek mellett kötne tűzszünetet Putyin Ukrajnában? Milyen helyzetben van Örményország a két karabahi vereséget követően? Pótolhatja-e Franciaország és az Egyesült Államok Moszkvát a Kaukázusban? Hogyan áll a jelenlegi ukrán fronthelyzet?

Egyebek mellett ezekről kérdésekről beszélgetett Hidegkuti Konstantinnal, a #moszkvatér állandó szerzőjével a #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Thuróczy Richard, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten háromszor, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Hidegkuti Konstantin
1997-ben született, jelenleg is tanulmányait folytató nemzetközi kapcsolatok szakértő. Érdeklődési körének középpontjában Oroszország, az orosz fegyveres erők, az orosz és globális geopolitika, biztonságpolitika, valamint alapvetően a haditechnikával összefüggésben felmerülő témák állnak. Mindezeken túl aktívan figyelemmel kíséri a globális világrend fokozatos átalakulását. Diplomáját nemzetközi tanulmányok szakon szerezte, angolul, oroszul és németül beszél.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    Zelenszkij ideges, de Putyin sem örülhet

    2025. jún. 21.
    Június 13., péntek valóban balszerencsés nap volt Irán számára. Azóta számos elemzés jelent meg szerte a világban, mindenki az „üléspontja” ...

    Provokációra készülnek a britek a Balti-tengeren?

    2025. jún. 21.
    A britek és az ukránok manipulálni próbálják Trumpot annak érdekében, hogy fokozza a feszültséget Oroszország ellen. Az orosz hírszerzés inf...

    Mindent a kezébe vesz a választások előtt Sandu

    2025. jún. 20.
    Soha nem látott orosz provokációkra készül a szeptember 28-án sorra kerülő parlamenti választásokkal összefüggésben Moldova. Legalábbis erre...

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK