„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Orosz medve nem gyorsvonat

2023. nov. 11.
Hidegkuti Konstantin

MEGOSZTÁS

A #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában az ukrajnai és gázai harctér eseményeivel, valamint azok lehetséges jövőjével foglalkoztunk. Hogyan állnak jelenleg az ukrajnai frontok? Milyen tél várhat Ukrajnára? Támadhatja-e ismét Oroszország az ukrán stratégiai infrastruktúrát? Miért nehéz az alagútharc? Meddig tarthat el Gáza ostroma?

Ukrajnában már teljes erejével beköszöntött az őszi esőzések, azaz a raszputyica időszaka, miközben a téli hónapok hidege is megállíthatatlanul közeleg. Utóbbi abból a szempontból kiemelt jelentőségű, mivel majdnem kereken egy évvel ezelőtt indult meg a Szergej Szurovikin tábornok nevével fémjelzett őszi-téli orosz stratégiai légi hadjárat az ukrán energetikai infrastruktúra, valamint légvédelmi kapacitások ellen. Most sem kizárt, hogy hasonló vagy épp sokkalta kiterjedtebb lépésre szánja el magát Moszkva, ám

„Mind a stratégiai légi hadjárat, mind a harctéri események szempontjából fontos kitétel, hogy milyen tél várhat a kontinensre”

Amennyiben ugyanis a tavalyihoz hasonló szcenárió ismétlődik meg a csapadékos, ám nem éppen fagyos tél képében, úgy aligha várhatóak nagy léptékű átfogó szárazföldi műveletek akár ukrán, de inkább orosz oldalról. Ellenkező esetben viszont amennyiben a talajviszonyok is megengedik a harcjárművek szabad mozgását, úgy nem kizárt egy orosz offenzíva a jelenlegi Donyeck környéki műveleteken túl a kupjanszki front, valamint ezzel összefüggésben a Szvatovo-Kremennaja vonal mentén legalább az Oszkol folyó vonaláig. Ám ismét, ezek bekövetkezéséhez nem csupán a szükséges időjárási feltételek, de a politikai akarat megléte is szükséges.

„Ami bizonyos, hogy az ukrán ellentámadás gyakorlati kudarcával a háború menetét befolyásoló taktikai kezdeményezés lehetősége Oroszországhoz került vissza”

Utóbbit láthatjuk akár Avgyejevka ostroma, akár a Kupjanszk környéki harcok során. Ám mindez nem jelenti azt, hogy Ukrajna nem lenne képes támadásokat végrehajtani, mint az mutatkozik a Dnyeper bal partja mentén zajló partraszálló műveletek során.

Meddig tarthat az ukrajnai és a gázai háború? Milyen párhuzamok és különbségek vannak a két harctér között? Hogyan lehet eredményes alagútharcot folytatni?

Többek közt ezekről és még sok más dologról beszélgetett Hidegkuti Konstantin katonai szakértővel, a moszkvater.com állandó szerzőjével a #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője. #moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Hidegkuti Konstantin
1997-ben született, jelenleg is tanulmányait folytató nemzetközi kapcsolatok szakértő. Érdeklődési körének középpontjában Oroszország, az orosz fegyveres erők, az orosz és globális geopolitika, biztonságpolitika, valamint alapvetően a haditechnikával összefüggésben felmerülő témák állnak. Mindezeken túl aktívan figyelemmel kíséri a globális világrend fokozatos átalakulását. Diplomáját nemzetközi tanulmányok szakon szerezte, angolul, oroszul és németül beszél.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK