„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Mit segíthet Moszkvának Phenjan?

2024. jún. 24.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal az orosz-ukrán háború legfrissebb híreiről, Észak-Korea és Oroszország új viszonyáról, valamint az oroszországi terrortámadásokról beszélgettünk.

Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője kijelentette, hogy Ukrajna most már nyitott Oroszország részvételére a következő béke csúcstalálkozón. Jermak elmondta, hogy a munkacsoportok már dolgoznak a következő békekonferencia részletein, bár időkereteket még nem határoztak meg. Jermak szerint a második csúcstalálkozónak reprezentatívabbnak kell lennie és Ukrajna nyitott más országok részvételére, amelyek többségének támogatnia kell a munkacsoportok által kidolgozott jövőbeli béketárgyalási formulát. Hangsúlyozta, hogy a második csúcstalálkozó célja a háború befejezése, és az általa okozott válságok rendezése. Az orosz sajtóban több helyen is arra hívták fel a figyelmet, hogy ez az első alkalom, hogy az ukrán vezetés részéről valaki a háború befejezéséről beszélt. Habár Jermak szerint lehetséges Oroszország meghívása, szerinte a Kreml többször jelezte, hogy nem szándékozik részt venni az ukrán tervben. Mit jelent ez az ukrán engedékenység?

Kim Dzsong Un, Észak-Korea vezetője kijelentette, hogy országa, „rendíthetetlenül és feltétel nélkül” támogatja Oroszországot, függetlenül a nemzetközi geopolitikai helyzet változásaitól. Ez a kijelentés azután hangzott el, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hivatalos látogatást tett Észak-Koreában, ahol aláírták a két ország közötti átfogó stratégiai partnerségi megállapodást. A megállapodást Kim Dzsong Un békésnek és védekező jellegűnek nevezte, hangsúlyozva, hogy célja a két nemzet alapvető érdekeinek védelme, nem pedig mások ellen kötötték azt. Mit takarhat ez a kölcsönös segítségnyújtás? Miért idegesíti ez a látogatás a Nyugatot?

A török Hürriyet arról ír, hogy a muszlimok által Daeshnek, a nyugati világban Iszlám Államnak hívott terrorszervezet horaszani leágazása újabb támadást tervezett Oroszországban, ám ezt a török titkosszolgálat megakadályozta. A török lap felhívja a figyelmet, hogy ez a „leágazás” 2014 végén jelent meg Afganisztán keleti részén, számos támadást hajtott végre az utóbbi időben, többek között mecsetek és egy kínaiak által lakott szálloda ellen Afganisztánban, valamint egy támadást Iránban, Hasim Szulejmani halálának évfordulóján. Milyen veszélyek fenyegetik Oroszországot Közép-Ázsia felől? S végül mi történt a rosztovi büntetés végrehajtási intézetben? Mi az a SZIZO?

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #Moszkvatér alapító főszerkesztőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Thuróczy Richárd, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten háromszor, általában hétfőn, csütörtökön és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK