Nem sokkal azután, hogy megjelent közös adásunk legújabb epizódja, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia közös légicsapásokat hajtott végre a jemeni húszi lázadók katonai infrastruktúrája ellen. Mindez nem meglepő, ha azt nézzük, hogy a jemeni erőknek lényegében szinte sikerült blokád alá venniük a Bab el-Mandeb szoroson keresztül az Izraelbe, valamint áttételesen a Szuezi-csatorna irányába vezető hajózási útvonalakat. Miközben január 9-én már a térségbeli amerikai és brit hadihajókat is támadás érte.
„A blokádkihatásai nem csupán a régióban, de globálisan is érzékelhetőek”
Számos hajózási vállalat – mint például a dán Maersk – kereskedelmi flottája védelme érdekében inkább megkerüli Afrikát, mintsem, hogy behajózzon a Vörös-tenger veszélyesnek ítélt vizeire. Ám ez minimum 20 százalékos költségnövekedést, a szállítási határidők két hetes tolódását, illetve megint csak áttételesen részleges konténerhiányt eredményezett globálisan.
Mindezek ellenére továbbra sem valószínű, hogy az angolszász légicsapások bármiféle módon is változtatnának akár a jemeni erőviszonyokon, akár a vörös-tengeri támadások intenzitásán. Nem szabad elfelejtsük, hogy Jemenben egy évtizede polgárháborús állapotok uralkodnak, és a húszi erőket a 2015-ben csatlakozó arab szárazföldi-légi koalíció sem volt képes legyőzni. Nemhogy egy újabb végeláthatatlannak ígérkező háborút elkerülni kívánó Washington. Arról nem is beszélve, hogy az iráni segítség hatására jelentős földalatti objektumrendszer védi a húszi utánpótlás és hadianyaggyártás csomópontjait.
Mi a helyzet az ukrajnai frontokon? Milyen ellentétek feszülnek az ukrán vezetésen belül az alkalmazandó stratégiát illetően? Miért problémás hadiipari szempontból az Ukrajnának szánt nyugati segélyszállítások volumene?
Egyebek mellett ezekről kérdésekről beszélgetett Hidegkuti Konstantinnal, a #moszkvatér állandó szerzőjével a #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Longauer András, az Ultrahang műsorvezetője.
A #moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten háromszor, általában hétfőn, csütörtökön és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater