„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Fordulat Moldovában

2024. nov. 15.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal az orosz-ukrán háború aktuális állásáról, a fronthelyzetről, a moldáv népszavazás megdöbbentő fordulatáról, és a BRICS tanácskozásáról beszélgettünk.

Lassan három hónapja az orosz csapatok gyorsuló – ám még mindig nem éppen szédítő tempójú – előrenyomulása figyelhető meg Kelet-Ukrajnában. Egyre több a repedés az ukrajnai védelmen. Vuhledar eleste után Szelidove ostroma is megkezdődött, az oroszok elérték az Oszkil folyót és Csasziv Jarban is átlépték a sokáig védelmi vonalként szolgáló csatornát.

Eközben Moldovában választottak. Méghozzá nemcsak elnököt, de mondhatni külpolitikai orientációt is, valódi döntés azonban nem igazán született. A regnáló elnök Maia Sandu második fordulóra kényszerült a gagauz származású egykori főügyésszel, Alexandr Stoianogloval szemben, s bár az ország Európai Unióhoz való csatlakozási szándékát alkotmányban is rögzíteni hivatott népszavazáson az igenek győztek, a korábban vártnál jóval kisebb arányban, gyakorlatilag fele-fele arányban megosztva Moldova lakosságát. Az ország vezetése azonnal csalást kiáltott – ritka pillanat, amikor a hatalmon lévők vádolják a választások elcsalásával ellenzékben lévő ellenfeleiket.

A hét fő eseménye azonban kétségkívül a BRICS-csúcs, amelyet idén az oroszországi Kazanyban rendeznek, és amely a szervezet bővítési és valuta politikájának kialakítása mellett az ukrajnai háború lezárásáról is szólhat. A csúcson a világ lakosságának fele képviselteti magát vezetői személyében, így a Kazanyban született megállapodások globális jelentőséggel bírnak majd.

Milyen tendenciák figyelhetőek meg a fronton az elmúlt időszakban? Van-e esély arra, hogy valamelyik fél az év hátralévő részében nagyobb támadásba kezd, borítva a háború jelenlegi állását? Történt-e csalás a moldovai szavazásokon, és ha igen, kinek az érdekében? Mitől ilyen megosztott Moldova? Hogyan hatott az ukrajnai háború a moldovaiak elképzeléseire? Milyen témák kerülnek majd szóba a BRICS-csúcson? Van-e realitása egy közös BRICS-valutának? Milyen hatással lehet a BRICS-államok álláspontja a háború kimenetelére?

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Kosztur Andrással, a 21. Század Intézet vezető kutatójával a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK