„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Drónok harca

2022. okt. 29.
Hidegkuti Konstantin

MEGOSZTÁS

A #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában az ukrajnai háború kapcsán az egyre nagyobb szerephez jutó drónokról, illetve dróntechnológiáról beszélgettünk. A karabahi háború után sokan a drónharcászat reneszánszáról beszélnek, ám Ukrajna egy teljesen más aspektusát világította meg a kérdésnek. Milyen szerepet töltenek be a drónok a modern hadszíntéren – és ezen belül Ukrajnában -, kik jelenleg a legfontosabb szereplők a piacon, milyen fejlesztési irányok vannak és vajon kiválthatják-e a hagyományos fegyvereket.

Az elmúlt évtizedek konfliktusaiban egyre nagyobb szerephez kezdtek jutni a pilóta nélküli légijárművek, hol felderítő, hol pedig csapásmérő feladatkört betöltve. Nincs ez máshogy Ukrajnában sem, ahol egy teljesen új típusú és jellegű drónharcászat bontakozik ki a kereskedelmi forgalomban is kapható kvadrokopterektől kezdve a jelen konfliktusban nem annyira sikeres Bayraktarokon át egészen az iráni Shahed öngyilkos drónokig. Bár egyesek már sorsdöntő csodafegyvert látnak a technológiában, még messze vagyunk attól a kortól, amikor a drónok megléte/hiánya dönti el egy háború kimenetelét. Egyúttal számos feladatkör is van, ahol még hosszú évek fejlesztése szükséges, hogy az emberi tényező kiváltható legyen. Egyáltalán mik azok a drónok, milyen szerepet töltenek be az ukrajnai konfliktusban, mi Irán szerepe mindebben és miért maradhatott le az orosz drónfejlesztés? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Hidegkuti Konstantin
1997-ben született, jelenleg is tanulmányait folytató nemzetközi kapcsolatok szakértő. Érdeklődési körének középpontjában Oroszország, az orosz fegyveres erők, az orosz és globális geopolitika, biztonságpolitika, valamint alapvetően a haditechnikával összefüggésben felmerülő témák állnak. Mindezeken túl aktívan figyelemmel kíséri a globális világrend fokozatos átalakulását. Diplomáját nemzetközi tanulmányok szakon szerezte, angolul, oroszul és németül beszél.

Hozzászólások kikapcsolva

  1. A drónok fejlődése az AI (mesterséges intelligencia) irányába fog elmozdulni. Ma még megjósolhatatlan, hogy a jövőben mire lesznek képesek. Rossz álmaimban mint egy felzúdult méhkas támadnak majd a drónok, és nehéz lesz menekülni előlük. Ráadásul a maiaknál sokkal kisebbeket fognak gyártani azonos robbanóerővel, radarvédő bevonattal, stb. Jelenleg ez az egész dróntechnika -akármennyire is alkalmazzák- gyerekcipőben jár. A tankok már több, mint 100 éve részei a hadviselésnek, a drónok alig 10 éves múltra tekintenek vissza.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

Közép-Ázsia reneszánsza az olasz külpolitikában

2025. jún. 9.
Az elmúlt években Olaszország egyre jobban törekszik arra, hogy szoros kapcsolatokat tartson fenn a közép-ázsiai országokkal. Ennek az elkép...

Mit vár el a Nyugattól Moszkva?

2025. jún. 13.
Gyakran szoktam idézni azt a mondást, amely szerint az ördög a részletekben lakik. Ezek a részletek teszik igazán érdekessé a híreket, amik ...

A csata Európáért

2025. jún. 13.
Nicuşor Dan, Románia elnöke Odesszában az Ukrajna-Délkelet-Európa csúcstalálkozó alkalmából részt vett Románia, a Moldovai Köztársaság és Uk...

Mit lép Putyin?

A #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában a béketárgyalásokhoz vezető út legfrissebb fejleményeiről, a régióban kitört kormányellenes tüntetésekről…

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés