„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

A takaró vége

2025. márc. 17.
#moszkvater

MEGOSZTÁS

Úgy szól a mindenki által ismert mondás, hogy csak addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér. De arról már nem szól a népi bölcsesség, hogy mi történik akkor, ha az a takaró nem  a sajátunk, és az ember addig piszkálja a takaró valódi tulajdonosát, amíg az elkezdi lehúzni rólunk.

Somkuti Bálint írása a #moszkvater.com számára

„Egyértelműen megmondta Zelenszkijnek, nála vannak az aduk. (Ez a mondat angolul jobban hangzana ugyanis a kártyában használatos „adu” kifejezés trump angolul)” #moszkvater

„Egyértelműen megmondta Zelenszkijnek, nála vannak az aduk. (Ez a mondat angolul jobban hangzana ugyanis a kártyában használatos „adu” kifejezés trump angolul)”
Fotó:EUROPRESS/SAUL LOEB/AFP

Zelenszkij elnök az Ovális Irodában nyújtott, és még valószínűleg évtizedeken keresztül elemzett kirohanása után az addig sem túl fényes amerikai ukrán kapcsolat előrelátható, mégis váratlan módon bekövetkezett mély pontjához ért, amikor Trump elnök magyar idő szerint kedd hajnalban bejelentette, hogy leállítja az amerikai fegyverszállításokat Ukrajnába.

„Ez a döntés akár azonnali és súlyos hatással is járhatott volna. De szinte biztosan nem fog. Legalábbis nem rövid távon”

Az elnökválasztási kampányban ugyanis Trump egyértelművé tette, hogy nem támogatja a több republikánus által is „demokrata biznisznek” minősített ukrán háborút. Emiatt a hosszas huzavona után megszavazott 61 milliárd dolláros segélyből, a Biden kormányzat regnálásának szó szerint utolsó napjaiban is, még december 30-án is útnak indítottak katonai felszereléseket. Az információt közlő, 2025. február 28-diki keltezésű  The New York Timesban megjelent cikk a fenti nemzetközi botrányt jelentő vita után még aznap már arról írt, hogy az amerikai fegyverek és katonai eszközök szállítása lényegében a Trump kormányzat beiktatása óta szinte nullára csökkent.

„Fentiek miatt a ma hajnali bejelentés, csak azoknak jelenthet meglepetést, akik hisznek a szivárványos unikornisokban, és a 72 fajta genderben. Az igazi kérdés azonban az, hogy hogyan gondolta, hogyan gondolhatta az ukrán vezetés, az élén Zelenszkij elnökkel, hogy ezzel a performansszal bármit elérhet”

J. D. Vance amerikai alelnök már a ritkaföldfémekre vonatkozó megállapodással kapcsolatos huzavona idején emlékeztette őket, hogy Trumpnak a sajtóban üzengetni semmiképpen sem célravezető. Azt nem tette hozzá, mert nyilvánvalóan teljesen feleslegesnek tartotta, hogy még kevésbé célszerű élő adásban nyíltan nekimenni a saját irodájában. Mindennél ékesebben árulkodott arról, hogy nem ez volt a terv, az az arckifejezés, amit a washingtoni ukrán nagykövet asszony vágott amikor Zelenszkij elkezdte a kirohanását.

Különösen azután, hogy a közismerten önérzetes Trump egy közösségi média bejegyzésben diktátornak és illegitimnek nevezte Zelenszkijt, a keleti szláv nyelveket legalább minimálisan ismerők számára egyértelműen káromkodó ukrán elnök egy dolgot bizonyított be az amerikai vezetés számára. Azt, hogy hajthatatlan, azaz kompromisszumképtelen. Mindezt egy olyan megbeszélésen, amelyet mások hoztak össze neki, köztük az angol és francia elnök.

„Az előzőek ismertetésére, azért volt szükség, hogy egyértelműen látszódjon Trump szándéka, aki reálpolitikusként szó szerint mindent megpróbált, hogy zöldágra vergődjön az elkényeztetett egykeként viselkedő ukrán elnökkel. Miután tárgyalópartnere erre szemlátomást nem volt hajlandó, és jottányit sem volt hajlandó engedni álláspontjából, miután szép szóval nem boldogult az alku kötéseire oly büszke Trump most az erőhöz nyúl”

Egyértelműen megmondta Zelenszkijnek, nála vannak az aduk. (Ez a mondat angolul jobban hangzana ugyanis a kártyában használatos „adu” kifejezés trump angolul).

A döntés, amely szerint minden katonai szállítmányt, amely még nincs Ukrajnában visszafordítanak. A hangzatos bejelentés ellenére sem várható – a fentiekben említettek, azaz a Biden-kormányzat már-már gátlástalanul gáláns szállításai miatt -, hogy rövidtávon kifejti a hatását. Egyrészt a már említett okok miatt várható volt, hogy ez a lépés megtörténik. Másrészt a nyugati fegyverszállítási kapacitások szűkös volta miatt számtalan eszköz szállítását hónapokkal, sőt évekkel későbbi időpontra igazolták vissza. Így ezek esetleges végleges törlése rövid távon semmiképpen sem befolyásolja az ukrán háborús erőfeszítéseket.

„Trump elnök ezzel a lépéssel egyre fokozódó ellenérzését fejezte ki mindössze azzal kapcsolatban, hogy  Zelenszkij még csak beszélni sem hajlandó a békéről”

Amint arról néhány nappal korábban itt a moszkvater.com-on is értekeztem, az amerikai segítség számtalan területet magában foglal a közvetlen katonai felszerelések, fegyverek, lőszerek és utánpótlás-, illetve tartalék alkatrészek szállításán kívül is. Ezekre – egyelőre – nem vonatkoznak a felfüggesztésre vonatkozó rendelkezések. Fentiek miatt a hangzatos bejelentés rövid és középtávú tényleges hatása, sokkal kisebb, mint az elsőre tűnik.

„Ez azonban szinte bizonyosan egy hosszabb, és az ukrán békeszándék megjelenéséig egyre fokozódó nyomásgyakorlás első lépése csak”

Kérdés persze az, hogy Ukrajna legelkötelezettebb támogatói, első helyen az Európai Bizottság, azaz von der Leyen és az eurokraták mit tudnak tenni ebben az egyértelműen Ukrajna számára hátrányos helyzetben. Nos az egyértelmű, hogy sokkal kevesebbet mint szeretnének. Egyrészt az európai katonai hadiipari képességek még a szűkösnek bizonyult amerikainál is jelentősen kissebbek, másrészt a megsértett Trump akár arra az üzletileg rendkívül kecsegtető ajánlatra is nemet mondhat, amelyben európai adófizetők pénzén vagy a kárukra fölvett hitelen szállítana az EB fegyvereket Ukrajnának.

„Azon túl, hogy az európai vezetés – persze a biztos távolságon kívülről – a lassan elsüllyedő Ukrajna mellé áll, és annál, hogy onnan kiabál – <Veletek vagyunk!> -, sokkal többet nem tud tenni”

Ugyanis a háborúkat még mindig elsősorban fegyverrel vívják. Persze, ahogy Clausewitz mondta, a háború az akaratok összecsapása is, de az csak a kommunistákhoz és nácikhoz hasonló szélsőséges ideológiák követőinek fejében van úgy, hogy az akarat minden akadályt legyőz. A történelem és a jelenlegi helyzet tanulsága szerint például a tüzérségi fölényt nem.

„Összefoglalva a fentieket, Trump egyértelműen megmutatta a diplomácia alapvető szabályait sem ismerő ukrán elnöknek, hogy komolyan gondolja a vérontás leállítását”

Amennyiben ezen üzenet fogadására a Bankova utcában továbbra sincs vételi szándék, úgy Trump folytatni fogja az amerikai támogatás különböző módozatainak megnyirbálását egészen addig, míg végül egy sem marad. Bár véleményem szerint mielőtt az utolsó amerikai támogatás is megszűnhetne – például a rendkívül fontos Starlink -, vagy az ukrán lakosság, vagy sokkal valószínűbb módon az ukrán politikai/katonai elit fog úgy dönteni, hogy egy törvényes vagy törvénytelen módszerekkel végrehajtott személycserével oldja meg a problémát. Nem véletlenül mondják, hogy a történelem az élet mestere, ugyanis tele van olyan esetekkel, amikor a tulajdonos visszakérte a takaróját. A következmények pedig előre láthatóak voltak.

MEGOSZTÁS

#moszkvater
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your Ide írhatja a hozzászólását, amennyiben elolvasta és elfogadja az adatkezelési tájékoztatónkat... data is processed.

  1. Ez a politikai Greta Thunberg akció komoly csapás volt az ukrán népnek. Kérdés, hogy egy majdani ( elnézést ) választáson az ottani polgárok a virtust akarják majd díjazni vagy a kézzel fogható eredményt. A hősies hullámsírba süllyedés csak egy TV eposzban mutat jól. Szórakoztatni akart továbbra is a kijevi küldöttség vagy hasznot hajtani? Sajnos ez a nem eldöntött dilemma végérvényesen kirúgta az amerikai zsámolyt az orosz kötélre akadt nemzet alól.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK