Hegyi Gyula írása a #moszkvater.com számára
„Kollontaj arisztokrata származása, nyelvtudása és vonzó megjelenése a polgári világot is lenyűgözte, marxista feministaként pedig a helyi baloldal is rokonszenvvel fogadta”
Fotó:Wikipédia/Sovfoto
Lavrov ebben a tekintetben régi hagyományt folytat, a huszadik században a szovjet rendszer is kiváló diplomatákkal dolgozott. A hazai káderek kiválasztásánál fontos munkás-paraszt származás esetükben nem játszott szerepet, arisztokrata, zsidó polgári családból érkező, s egy ideig nyíltan homoszexuális diplomata is nagykövet, vagy éppen külügyminiszter lehetett.
„Alekszandra Kollontaj közülük is kiemelkedett, hiszen a szép arisztokrata asszony a világ első női minisztereként, majd nagyköveteként a maga korában világhírességnek számított”
Néhány magyar történész egyébként a világ első női nagykövetének szeret nevezni egy hölgyet, akit 1918 végén Károlyi Mihály nevezett ki Svájcba. Az ő kinevezését azonban a svájciak nem fogadták el, s alig egy hónapot töltött állomáshelyén.
Kollontaj egyszerre volt forradalmár, elkötelezett feminista, szenvedélyes asszony és vonzó társasági nő. A szenvedélyt szüleitől örökölte. Ukrán arisztokrata apja és finn paraszti családból származó anyja környezetük ellenállását leküzdve lépett szerelmi házasságra egymással. A tábornok apa nyitottsága a gyereknevelésben nem érvényesült, lányát még gimnáziumba sem engedte járatni, nehogy rossz társaságba kerüljön. Magánúton érettségizett, majd huszonegy éves korában férjhez ment egy fiatal mérnökhöz, akinek szült egy kisfiút.
„Hamarosan elváltak és a fiatalasszony a korai orosz munkásmozgalomban aktivizálta magát. Könyveket írt, sztrájkokat szervezett, börtönből szabadult forradalmárokat istápolt. Húsz éven át hol otthon, hol nyugati emigrációban készült a forradalomra”
Aztán 1917-ben a februári forradalom hatására hazatért Oroszországba, de az elvetélt júliusi bolsevik hatalomátvétel után Kerenszkijék őt is letartóztatták. Szeptemberben már kiszabadult a börtönéből és egy hónappal később, éles váltással már az első, Lenin vezette kormány népjóléti minisztere (akkori szóhasználat szerint népbiztosa) lett. A nyugati országok túlnyomó többségében a nőknek ekkor még szavazati joga sem volt, így miniszteri kinevezését a kommunista propaganda világszerte kihasználta. A húszas években ő is belebonyolódott a bolsevik párton belüli frakció harcokba. Ekkori harcostársai jó részét Sztálin hamarosan kiirtotta, beleértve az asszony Slapnyikov nevű nagy szerelmét, és Dibenko nevű második férjét is. Kollontajt azonban kimentette a hazai intrikákból a nagy manipulátor, és diplomáciai pályára irányította.
„Kollontaj arisztokrata származása, nyelvtudása és vonzó megjelenése a polgári világot is lenyűgözte, marxista feministaként pedig a helyi baloldal is rokonszenvvel fogadta”
Diplomáciai pályájának csúcspontja a Stockholmban töltött tizenöt esztendő volt 1930 és 1945 között. Kollontaj asszony hamarosan népszerű lett Svédországban mind az értelmiségi és gazdasági elit, mind az arisztokrácia köreiben. Úgy mondták, hogy a királyi udvarban is rokonszenvesnek találták. Ehhez tegyük hozzá, hogy a skandináv fővárosokra a politikai és kulturális különbségek ellenére mindig hatott Szentpétervár és az orosz magas kultúra kisugárzása.
1939-ben, amikor a Szovjetunió megtámadta Finnországot, Svédország komolyan fontolgatta a semlegessége feladását és a finnek fegyveres támogatását. A történészek egyetértenek abban, hogy a szociáldemokrata kormányhoz, és az arisztokrata elithez egyaránt bejáratos asszonynak döntő része volt abban, hogy Svédország végül semleges maradt, és nem szállt harcba Oroszország ellen. Ennél homályosabb svédországi missziójának egy másik epizódja. 1943-ban állítólag puhatolódzó tárgyalásokat folytatott Hans Thomsen stockholmi német nagykövettel egy orosz-német békekötés esélyeiről. Ezek a megbeszélések, ha voltak is, hamar megszakadtak, és sokat ma sem lehet tudni róluk.
„Bizonyítottan aktív szerepe volt viszont azokban a szovjet-finn tárgyalásokban, amelyek eredményeképpen Finnország szakított a náci Németországgal, és normalizálta viszonyát Moszkvával”
A második világháborús győzelem után visszatért Moszkvába, ahol nyolcvan évesen, 1952-ben halt meg. Azon kevés bolsevik vezetők közé tartozott, aki „még látta Lenint”, de nem lett Sztálin áldozata. A hetvenes-nyolcvanas években a nyugati feminista mozgalmak ismét felfedezték maguknak, egy 1984-es brit filmben Glenda Jackson elevenítette meg a személyét, és írásai is megjelentek a nyugati könyvesboltokban.
„Több férje és szeretője közül Pavel Dibenko volt a legismertebb, mellette élhette ki legjobban a szüleitől örökölt szerelmi szenvedélyt”
Az iskolázatlan, nagydarab, paraszti sorsból származó férfi matrózként tűnt ki a forradalomban. Kegyetlen, brutális fickónak tartották, aki azonban érthetett a nőkhöz. A forradalmi időkben jött össze a nála tizenhat esztendővel idősebb, művelt Kollontajjal. Az asszony egy hajón tartott matróz gyűlésen találkozott az ott szónokló Dibenkóval, aki karjaiba kapta, és úgy vitte le a partra induló csónakig. Házasságuk alatt a félig írástudatlan Dibenko magas intellektuális felkészültséget mutató könyvet publikált, amelyet bizonyosan a felesége írt helyette. Az asszony imádta, sasnak tartotta a férjét.
„Az első férjétől egyházilag elválni nem tudó Kollontaj kötötte az új törvényeknek megfelelően az orosz történelem első polgári házasságát a matrózzal”
De megmenteni nem tudta, amikor az ő stockholmi csillogása idején az addigra már újra nősült Dibenko eltűnt a sztálini kínzókamrákban.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
Csikós Sándor says:
Kollontaj asszony népszerűségéhez egy megrenditő esemény is hozzájárult.
Svédország nagyon tartott a német támadástól, ezért visszafogta kapcsolatait a Szovjetunióval.
Fordulatot ebben a sztálingrádi csata hozott. Svédország ennek nyomán immár hajlandó volt megkötni egy, a Szovjetunió számára is fontos kereskedelmi szerződést.
Hogy ezt elősegítse, Kollontaj asszony egy nagyszabású fogadást készült adni, amire hivatalosak voltak az ország befolyásos politikai és gazdasági személyiségei.
A fogadás előkészületei közben jött a hír: Kollontaj asszony egyetlen fia elesett a fronton. Erről a svéd külügyminisztérium is értesült. Aggódva kérdezgették: megtartja-e ezek után a nagykövet asszony a fogadást. Kollontaj asszony azonban kijelentette: a fogadást mindenképpen megtartják.
A rendezvény kiválóan sikerült. Mindenki csodálatát kiváltotta, ahogy a nagykövet asszony mosolyogva, mintha mi sem történt volna, beszélgetett a vendégekkel.
Csak miután mindenki elment, szaladt vissza a szobájába, és zokogva borult az ágyára.
A svéd külügyminisztériumot mélyen megrenditette a történet. Sokan tettek részvétlátogatást.
Amikor Kollontaj asszony küldetése véget ért, a király a külföldieknek adható legmagasabb kitüntetésben részesítette
Tohol Éva says:
A dial.mat vagy tud.szoc könyvekből emlékszem a Kollontáj asszony és baráti köre kifejezésrwe, , hatvas évek vége. Nem mindennapi személyiség volt!