„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

A posztszovjet térség és a háború

2022. nov. 16.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

A #moszkvatér legfrissebb adásában a posztszovjet térség és Oroszország viszonyáról beszélgettünk. Arról, hogyan alakultak ki a szovjet bomlást követően a viszonyok? Miként viszonyulnak most ezek az országok a háborúhoz? Milyen törésvonalakat látunk?

Az orosz-ukrán háború nem hagyja érintetlenül a posztszovjet térségen belüli viszonyokat sem. A régióra saját befolyási övezeteként tekintő Oroszországnak immár itt is meg kell küzdenie a dominancia fenntartásáért. Immár nem hanyagolhatja el az úgynevezett közel külföldet, mint tette ezt az elmúlt évtizedekben. A régió országai az orosz inváziót látva ugyanis összerezzentek, és féltik a szuverenitásukat. De a nagyhatalmak és regionális hatalmak aktivitása is megnövekedett a térségben. Oroszországnak tehát előbb a saját környezetében kell a pozícióit megerősíteni ahhoz, hogy az új világrendben az általa vágyott súlya legyen. Miként alakultak a posztszovjet térség viszonyai a Szovjetunió felbomlása után? Milyen törésvonalak vannak a régión belül? Hogyan hat a térség országaira a háború? Miként viszonyulnak az Oroszországgal szemben kivetett szankciókhoz? Milyen lehetőséget jelent számukra az orosz emigrációs hullám? Többek között ezekről beszélgetett Stier Gábor külpolitikai újságíróval, a www.moszkvater.com főszerkesztőjével és Hidegkuti Konstantinnal, a #moszkvatér munkatársával, katonai szakértővel a #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    Mit lép Putyin?

    A #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában a béketárgyalásokhoz vezető út legfrissebb fejleményeiről, a régióban kitört kormányellenes tüntetésekről…

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK