//A háború összeesküvés-elméletei
Stier Kosztur #moszkvater

A háború összeesküvés-elméletei

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásban az orosz-ukrán háború és a társadalom kapcsolatáról, háborús összeesküvés-elméletekről és az igazság keresésével kapcsolatos kihívásokról beszélgettünk.

A háború egyik frontja az információs tér, és a manipuláció is magának a háborúnak a része. Éppen ezért ilyen helyzetekben fokozott a média felelőssége. A narratívák harca folyik, és kevés médium van, amelyik az olvasatok sokaságát tárja elénk. Inkább csak a hozzá közel álló narratívát közvetíti. De a saját információs burkaikba zárják magukat az emberek is. De ezután bezárják őket ebbe a meleg kalitkába az algoritmusok is. Ebből a helyzetből pedig nehéz kitörni.

Milyen hatással van a média a társadalomra ebben a háborúban? Ha mást sugallna a sajtó, akkor az emberek is másképp vélekednének a háborúról? Mi az oka annak, hogy az emberek már a narratívákról, és nem a tényekről vitatkoznak? Mennyi az igazság az összeesküvés-elméletekben? Miért nem kell azonnal lesöpörni őket az asztalról? Miért van az, hogy ugyanaz a dolog az egyik oldalon konteó, míg a másikon tényfeltárás? Hogyan erősíti az igazodást a szocializáltság és a bekötöttség?

Erről és még sok más dologról beszélgetett Stier Gábor külpolitikai újságíróval, a www.moszkvater.com főszerkesztőjével, és a #moszkvater állandó szerzőjével, Kosztur Andrással, a XXI. Századi Intézet vezető kutatójával a #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.