„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Tovább tart a grúz lendület

2024. szept. 16.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

A közönség szeretetét elnyerve játszotta le valamennyi mérkőzését a grúz válogatott az idei labdarúgó Európa-bajnokságon. A négy meccsből egy kakukktojás, és ezt mi, magyarok tudjuk a legjobban. A már biztos továbbjutó Portugália hajlandó volt 2-0-ra kikapni tőlük, ezzel mi kiestünk, a posztszovjet csapat ment tovább. Mindenesetre a grúzok nem lassítanak, az Eb nem csak egynyári kaland volt a részükről. A Nemzetek Ligája B divíziójában a minket három éve oda-vissza legyőző Albániát idegenben, Csehországot otthon győzték le. A nyáron a Liverpool szerződtette az Eb-n parádézó kapust, Giorgi Mamardasvilit, a Napoli alap emberét, Kvicsa Kvaracskeliját (Kvisha Kvaratskelia) már jó ideje figyeli a Real Madrid. Valamire nagyon ráérezhettek azon a hetvenezer négyzetkilométeren.

Szilágyi László írása a #moszkvater.com számára

Grúzia játékosai tapsolnak szurkolóiknak az UEFA Euro 2024 nyolcaddöntőjének Spanyolország–Grúzia labdarúgó-mérkőzése után a kölni Kölni Stadionban 2024. június 30-án #moszkvater

Grúzia játékosai tapsolnak szurkolóiknak az UEFA Euro 2024 nyolcaddöntőjének Spanyolország–Grúzia labdarúgó-mérkőzése után a kölni Kölni Stadionban 2024. június 30-án
Fotó:EUROPRESS/JAVIER SORIANO/AFP

Itthon disszonánsan cseng a futball akadémia szó. A magyar futball kérlelhetetlen kritikusainál vörös posztó a központi költségvetésből az utánpótláskorú labdarúgók fejlesztésére fordított nem csekély összeg. Az intézmény ellen Grúziában nem ágálnak, vagy nem olyan sokan, és nem olyan hangosan, mint itthon.

„A függetlenségét 1991-ben kikiáltó volt szovjet tagköztársaságban 2014 óta működik az úgynevezett központi akadémiai rendszer. A legjobb játékosok rendszeres összetartása, ha úgy tetszik központi edzéstervek alapján történő felkészítése zajlik az intézményben”

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) tájékoztatása szerint nemcsak a szakmai átszervezés, hanem az infrastrukturális fejlesztés, az utánpótlás tornák megszervezése, és az igazolt labdarúgók számának látványos növekedése is előrevetítette a grúz futball előretörését. 2017-ben Grúzia adott otthont az U19-es Európa-bajnokságnak, ahol lenyűgözően magas volt az érdeklődés, az utolsó csoportmérkőzést 25 ezer szurkoló látta a helyszínen. 2023-ban Grúzia Romániával közösen rendezte az U21-es Európa-bajnokságot, ahol a torna történetében az egyik legmagasabb össz nézőszámot (316 023) regisztráltak.

„Grúzia a pályán is új utat tört magának, elérte a kieséses szakaszt, a halálcsoportban megelőzte Belgiumot, Hollandiát és Portugáliát”

Ha ehhez hozzáadjuk az ország U17-es és U19-es válogatottját, amely a 2019-2020-as szezonban először kvalifikálta magát a legmagasabb szintű utánpótlás tornára, az elit körbe, akkor már valamit kapiskálunk abból, hogy miért fejlődött ilyen látványosan a grúz futball.

„Mindeközben az igazolt labdarúgók száma 2015 és 2021 között 14 676-ról 37 600-ra nőtt”

Az UEFA hozzájárult a grúz labdarúgó-szövetség számos közelmúltbeli infrastrukturális projektjéhez. Ezek közé tartoznak a jelentős stadion felújítások, és több edzőközpont is, mindenekelőtt a már említett, 2014-ben megépült Nemzeti Futball Akadémia, amely részt vett az UEFA elit ifjúsági játékos fejlesztési programjában.

A fejlesztések és az utánpótlás terén elért eredmények mellett a kirakat csapat, a felnőtt válogatott is hallatott magáról. A 2022-23-as Nemzetek Ligája-szezonban oda-vissza legyőzték Észak-Macedóniát, amely elütötte őket a 2020-as Eb-szerepléstől. Az idei Európa-bajnokságra a görögök testén keresztül vezetett az út, a büntetőpárbajt Nika Kvekveskiri gólja zárta le, a posztszovjet ország csapata ezzel biztosította be részvételét az első felnőtt tornáján.

Levan Kobiasvili büszkén fogadta a gratulációkat. Az idei Eb addigi legjobb meccsén Grúzia 3-1-re kikapott Törökországtól, de a korábbi futballistából lett futballszövetségi elnököt meglapogatták a Westfalenstadionban, a Borussia Dortmund otthonául szolgáló Signal Iduna Parkban. Kobiasvili valóban büszke lehetett a játékosaira, akik az utolsó pillanatig, a 97. percig nyílttá tették a nyitó mérkőzésüket, végül a Real Madrid ifjú zsenije, Arda Güler biztosította be a törökök sikerét. A Freiburg, a Schalke és a Hertha egykori fáradhatatlan középpályása meg is magyarázta, hogy a vereség dacára miért érzett felhőtlen örömöt.

„Az elmúlt három évtizedünk kudarc volt, a szurkolók harminc éve várnak a sikerre”

– mondta az elnök, aki nem mellesleg azzal is büszkélkedhet, hogy a grúz futball történetében ő jutott el először a száz válogatottságig. Ma már tudjuk, hogy jó eséllyel ettől semmi sem menti meg Kvicsa Kvaracskeliját (Kvisha Kvaratskeliát), a Napoli szélsőjét, aki folyamatosan ott van a Real Madrid radarján, rajta kívül a kapus, a jelenleg a Sevilla, a következő szezontól a Liverpool alkalmazásában álló Giorgi Mamardasvili, és persze az idei Eb társ gólkirálya, a Lyon csatára, Georges Mikautadze is százados lehet. Mindhárman a húszas évei elején járó labdarúgók, rájuk épül a következő évek csapata. Az idei sem volt rossz, a csehek elleni döntetlen után a már biztosan továbbjutott, szemlátomást alul motivált portugálok nem szakadtak meg a pályán ellenük. Grúzia 2-0-ra nyert és továbbjutott, az eredménnyel a továbbjutásról szőtt magyar álmok szertefoszlottak.

„Az egyenes kieséses szakaszban a későbbi győztes spanyol válogatott ellen már nem volt esélye a korábbi Bayern-védő, Willy Sagnol vezette válogatottnak”

Történelmi tény, Grúzia Eb-n szerepelt. A katartikus élmény óta Grúzia nem lassít. A Nemzetek Ligája B csoportjában két meccsen öt gólt szerzett. Előbb szerzett egy igazi nagy skalpot, az Eb után újra összekerült Csehországgal, és a németországi 1-1 után hazai pályán nem kegyelmezett, 4-1-re nyert. Majd idegenben verte 1-0-ra Albániát, ami már csak azért is tiszteletre méltó eredmény, mert Marco Rossi magyar válogatottja a 2022-es vb-selejtező-sorozatban oda-vissza kikapott a balkáni csapattól.

Grúzia két forduló után hibátlan, s ha így folytatja, készülhet az A divízióba. Ahol most a magyar válogatott próbál megkapaszkodni több-kevesebb sikerrel.

Zárójelben az orosz acél. A hagyomány szerint a 19. század fordulóján brit iparosok és munkások honosították meg a futballt Grúziában, a Fekete-tenger keleti partvidékén. De a Szovjetunióba való beilleszkedés kulturális és gazdasági öröksége volt az, ami annyira meghatározta e kis nemzet futballját.

„A Szovjetunió a sportot, egyben a labdarúgást is arra használta, hogy harmonikus, többnemzetiségű társadalomként jelenjen meg a nemzetközi színtéren”

Grúzia elsősorban a férfi néptáncról volt híres, olyannyira, hogy egy 1960-ban kiadott hivatalos szurkolói újság a Dinamo Tbiliszi sztárjait énekes, akrobatikus ugrásokra képes zsonglőrként jellemezte.

Amikor azonban a Dinamo Tbiliszi 1964-ben megszerezte első szovjet bajnoki címét, a csapat sikerét az orosz edző, Gavril Kacsalinnak, pontosabban az általa meghonosított fegyelmezettségnek tulajdonította. Erre mondták azt annak idején, hogy az orosz acéllal edzett grúz hangulat.

A szovjetek befektetéseket eszközöltek a futballba. Sztálin egyik legvéresebb csatlósa, Lavrentyij Berija támogatta a grúz élklub, a Dinamo Tbiliszi fejlődését. A Dinamo vezetői hálájuk jeléül a klub stadionját a Sztálinhoz hasonlóan grúz Berijáról nevezték el, azóta többször átkeresztelték, 2005 óta az 1930-as évek kiváló játékosáról, Borisz Paicsadzéról kapta új nevét.

„A grúz klubfutball csúcspontját a Dinamo Tbiliszi 1981-es Kupagyőztesek Európa Kupája-győzelme jelentette.  Ezt természetesen a Szovjetunió kommunista pártjának akkori főtitkára, Leonyid Brezsnyev is elismerően fogadta”

A függetlenség kikiáltása és az Eb-szereplés közötti időszak meghatározó (rész)sikere az 1994-es vb-selejtező sorozatban az Aranylabdás Hriszto Sztoicskovval felálló Bulgária legyőzése volt.

A 2003-ban kitört „rózsás forradalom” utáni évtizedekben nem jöttek az eredmények, 2015-re a FIFA-ranglistán a 150. hely körül tanyázott a válogatott. A grúz bajnokság nézőszáma a mélypontra zuhant. „Nagy teher nehezedett a vállunkra, ami az idő előrehaladtával egyre nehezebbé vált” – mondta Levan Kobiasvili, aki 2015-ben vette át a Grúz Labdarúgó-szövetség elnöki tisztét.
„Grúzia közelmúltbeli sikerének kulcsa a befektetés és a pszichológiában bekövetkezett hatalmas változás, amely a régi sztereotípiák feloldását eredményezte” – folytatta Kobiasvili.

A válogatott is átesett márkaépítésen. Az ország mottója az „Az erő az egységben van”, a játékosok mezén, a galléron pedig már az szerepel, hogy

„Az erő bennem van”

Kobiasvili szerint ez a tudatos kísérlet, azt célozza, hogy a grúz futball elszakadjon a szovjet mentalitástól, amely az egyéniséget nem hagyta kibontakozni.
„Új generáció, új energiával, új jövőképpel, új értékekkel” – mondta az Eb-kvalifikáció idején Giorgi Kipiani, a Dinamo Tbiliszi technikai vezetője.

Az eredmények egyelőre ezt igazolják.

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    Üzbég feltámadás belga segítséggel

    2025. jún. 15.
    Eszenyi Dénes korábbi belga klubtársa, Guy Kiala az üzbég futball agytrösztje. A Mechelen egykori védője is tevékenyen hozzájárult ahhoz, ho...

    Újra lecsapott az LMBTQ-lobbi

    2025. jún. 11.
    Nemanja Matics vétett a Francia Labdarúgóliga illemszabályzata ellen. Az Olympique Lyon szerb középpályása szándékosan letakarta mezén az LM...

    A dagesztáni legenda elmaradt kézfogása

    2025. jún. 7.
    A vallási és kulturális különbözőség nem ismerete kellemetlen helyzeteket teremt. Lamperth Mónika tudna erről mesélni… A korábbi szocialista...

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK