//Thank you, USA!
„A csővezetékek károsodása példátlan, és az eddigi legegyértelműbb jele annak, hogy a földgáz áramlás ezen a télen nem fog újraindulni. Ehhez tegyük még hozzá, hogy a gázvezetékek törése rendkívül ritka, az pedig még inkább, hogy az Északi Áramlat gázvezetékeinek három pontján egyszerre történjen kár” #moszkvater

Thank you, USA!

MEGOSZTÁS

Vészesen eszkalálódik a háború. Nemcsak Ukrajna frontjain, hanem a gazdasági térben is. Az Északi Áramlat elleni szabotázs akcióval a háború megint átlépett egy határt. Egyelőre nem tudjuk, ki áll az akció mögött. Azt viszont igen, hogy kiknek állhatott ez a leginkább az érdekében.

„A csővezetékek károsodása példátlan, és az eddigi legegyértelműbb jele annak, hogy a földgáz áramlás ezen a télen nem fog újraindulni. Ehhez tegyük még hozzá, hogy a gázvezetékek törése rendkívül ritka, az pedig még inkább, hogy az Északi Áramlat gázvezetékeinek három pontján egyszerre történjen kár” #moszkvater
„A csővezetékek károsodása példátlan, és az eddigi legegyértelműbb jele annak, hogy a földgáz áramlás ezen a télen nem fog újraindulni. Ehhez tegyük még hozzá, hogy a gázvezetékek törése rendkívül ritka, az pedig még inkább, hogy az Északi Áramlat gázvezetékeinek három pontján egyszerre történjen kár”
Fotó:EUROPRESS/AFP/DANISH DEFENCE

„Thank you, USA!” – hálálkodott Twitter-oldalán az amerikaiaknak Radek Sikorski az Északi Áramlat szivárgó gázvezetékei kapcsán. Az ukrán elnök tanácsadójának felesége, Melanija Podoljak egy amerikai zászlóval és egy szívecskével ünnepelte a szabotázs akciót, egyes ukrán politikusoknak pedig minderről az jutott az eszébe, hogy a németek most aztán már küldhetik a nehézfegyvereket.

„Melanija Podoljakra és az ukrán politikai elitre most nem vesztegetnék sok szót, hiszen a háború már elvette a maradék józan ítélőképességüket is, a volt lengyel külügyminiszter, EP-képviselő megnyilvánulása ugyanakkor elgondolkodtató”

Emlékeztetnék arra, hogy Sikorski már a mostanra háborúba torkollott konfliktus gyökereinél is ott sertepertélt. Német és francia külügyminiszter társával együtt 2014. február 22-én sikerült asszisztálnia Viktor Janukovics megválasztott ukrán elnök megbuktatásához. De alighanem nem állok távol az igazságtól, ha feltételezem, hogy nem csak asszisztált a puccshoz.

„De hagyjuk a múltat. Maradjunk a jelenben, hiszen Radek Sikorski lényegében azt mondja, hogy a szabotázs akció mögött az Egyesült Államok áll. Sőt, ezt dicsérően mondja, megköszönve az amerikaiaknak, hogy így ösztökélik a vonakodó európaiakat az elszakadásra az orosz energiától”

S ha valaki ezt a rövid bejegyzést nem értette volna meg, Sikorski a lényegét több postban is elmagyarázza. Így kijelenti, hogy örül, mert ami ellen a lengyel kormány 20 néven át harcolt, az most kétharmad részt romokban van, mégpedig Ukrajna és Lengyelország miatt, és ez szép munka volt. Aztán arról értekezik, hogy Ukrajna és Lengyelország pozíciói megerősödtek, az Északi Áramlat megsérülése pedig beszűkíti Putyin mozgásterét, ha újra akarja indítani a gázszállítást Európába. Csoda, hogy ezután a lengyel kormányoldal azért támadja Sikorskit, mert érveivel lényegében elismeri, hogy a terror akció mögött az Egyesült Államok áll. Mint Stanislaw Zarin külügyminiszter-helyettes fogalmazott, bejegyzéseivel Sikorski hitelesíti az orosz propagandát. Hát persze, ezzel csupán ennyi lenne a baj?

Mint az ismert jogtudós Pokol Béla Fb bejegyzésében ennek kapcsán felhívja arra a figyelmet, milyen veszélyes számunkra magyarokra – ha Sikorski nem téved -, hogy ha az Északi Áramlattal ezt meg tudták tenni, akkor a Török Áramlat következik. Ez pedig a hazai orosz gázfogyasztásunk 60 százalékát adja, és eddig ezért nem kellett együtt félni a többi európaival a téli fagyoskodástól. Azzal, hogy közben Oroszország bejelentette az ukrán útvonal leállítását is, lényegében csak ez a déli csővezeték maradt az egyetlen, amelyen orosz gáz jön Európába. Bizony, én sem lennék meglepve, ha ezzel is történne valami.

„S hogy ne lehessünk nyugodtak, ebből az irányból sem megnyugtató a helyzet”

A Szabad Európa orosz nyelvű kiadása a Török Áramlattal kapcsolatos problémákról azt jelentette, hogy a Radio Liberty (SZER) birtokában vannak a Gazprom holland leányvállalatának, a Török Áramlat gázvezetéket üzemeltető és karbantartó South Stream Transport B.V.-nek a belső dokumentumai. A dokumentumokból pedig kiderül, hogy a vezetéket szeptember 17-én valóban le kellett volna állítani, ami azt jelenti, hogy Magyarország és Szerbia gyakorlatilag gáz nélkül maradhat. A Szabadság Rádió látta a szervezeti egységek vezetőinek címzett, idén szeptember 14-én kelt levelet, amelyet Oleg Akszjutin, a vállalat vezérigazgatója írt alá. Azt állítja, hogy a holland központi import- és exporttanács (CDIU) augusztus 17-én tájékoztatta a vállalatot arról, hogy szeptember 17-én, idő előtt visszavonta engedélyét.

Oleg Akszjutin levele elrendeli a csővezeték műszaki fenntartására vonatkozó valamennyi szerződés felfüggesztését (beleértve a tervezést, gyártást, összeszerelést, tesztelést, javítást, karbantartást és képzést (a jóváhagyott csővezetékkel kapcsolatos munkálatokkal kapcsolatban), a támogatás valamennyi formáját, beleértve a szóbeli támogatást is. Magának a gázszállításnak azonban a vészhelyzeti támogatásra korlátozódva kell folytatódnia, a környezet károsodásának elkerülése érdekében. A South Stream Transport B.V. továbbá nem exportálhat többé olyan berendezéseket és anyagokat Oroszországba, amelyek szerepelnek az EU szankciós listáján. Egy másik levél, amelyet Dejan Kalajdjiev, a szerződésekért felelős vezető írt alá, arra utasítja a munkatársakat, hogy értesítsék a vállalat beszállítóit a szerződések azonnali – 2022. szeptember 16-tól történő – felfüggesztéséről. Az RS szerint a vállalat új engedélyt kért, de senki sem tudja, hogy megkapja-e azt.

„Ugyanezen forrás szerint a vállalat vezetősége tisztában van a helyzettel, de nem fogja felfüggeszteni a működést. Sőt, igyekszik titokban tartani az engedélyezéssel kapcsolatos problémákat, bár a vállalat mérnökei közül sokan úgy gondolják, hogy ilyen helyzetben a gázszállítást azonnal le kell állítani”

Júliusban a Török Áramlat napi 44 millió köbméter gázt szállított, így ez az utolsó vezeték, amelyen keresztül az orosz gáz gond nélkül eljut Európába: májusban leállították a Belaruszon és Lengyelországon átvezető Jamal-Európa gázvezetéket; az Északi Áramlatot a cső sérülése miatt teljesen leállították; az Ukrajnán keresztül az Urengoj-Pomarij-Ungorod gázvezetéken átmenő gázmennyiség kétharmadával csökkent (napi 42 millió köbméter 167 millió helyett), és a Gazprom szeptember 27-én közölte, hogy az Ukrajnán keresztül történő gázszállítások teljes egészében leállhatnak. A Török Áramlat két csővezeték, amelyek összesen 33 milliárd köbmétert szivattyúznak évente. A gáz fele Törökországba megy, míg a második vezeték Bulgárián keresztül jut be az EU-ba, majd a gázon Görögország, Észak-Macedónia, Szerbia és Törökország osztoznak. Az utóbbi két ország nagy fogyasztó. Magyarország szinte teljesen ettől a vezetéktől függ, és Szerbia is elég nagymértékben függ tőle. Ha a gázszállítás leáll, akkor évente 16 milliárd köbméter gáz hiányzik Délkelet-Európából.

„De ne engedjük el ilyen gyorsan Sikorski öntudatos és őszinte megnyilvánulását, hiszen a lengyel politikus eszement módon annak örül, hogy fél Európa fagyoskodni fog”

A másik fele meg csak azért nem, mert mediterrán ott az éghajlat. Arról nem is beszélve, hogy e dicső terrorcselekmény tovább hajtja felfelé az árakat. De nem baj, legalább a lengyel politikai elit egyszerre élheti ki orosz-és német gyűlöletét! Hogy ebbe Európa belegebed, az nem érdekli. A cél szentesíti az eszközt! Én idáig megértően viszonyultam mindehhez, hiszen a lengyeleknek a történelem igazolást adott a fóbiáikra. De ami sok, az sok! Lengyelország megérezte a geopolitikai pillanatot, és minden történelmi sérelmén most venne elégtételt. Lerendeztetné Amerikával az „orosz kérdést” és kellően meggyengíttetné a németeket is. Csak hogy ez nem jó Európának! Mert ebből csak a káosz, a gazdaság vészes gyengülése és az Európai Unió marginalizálódása következik.

„Kérdezem, hol vannak most az európai egységet féltők?”

Mert Varsó ezzel a politikával megosztja és gyengíti az Európai Uniót. Sőt, ha rajta múlna, már a harmadik világháborúban kapkodnánk a fejünket a golyók elől. Persze, értem én, hogy közben a saját pecsenyéjét sütögeti. Felhorgadtak a lengyel lelkekben a középhatalmi álmok, és az éppen kormányzó elit a történelmi pillanatot megérezve már valamiféle kvázi államszövetségben gondolkodik, és Ukrajnára terjesztené ki a befolyását. Mintha elirigyelte volna Oroszországtól a birodalmiságot.

„De ha már a kérdéseknél tartunk, akkor itt a következő. Hol van most Greta Thunberg és a zöld forradalmárok?”

Mint arra a Klímapolitikai Intézet felhívja a figyelmet, az Északi Áramlat gázszivárgása ugyanis hatalmas metán kibocsátással járhat, amiből példátlan éghajlati katasztrófa is lehet. Andrew Baxter, a Energy Transition Environmental Defense Fund energiastratégiai igazgatója úgy becsülte, hogy körülbelül 115 ezer tonna metán szabadult ki, ami körülbelül 9,6 millió tonna szén-dioxidnak felel meg. Állítása szerint ez megfelelhet 2 millió benzines autó, vagy két és fél széntüzelésű erőmű egyéves károsanyag-kibocsátásának.

„De sebaj, beteljesült a zöld álom. Az átlagosnál hidegebb ősz van. Szerencsére a gáz nem jön. végre összejön a recessziós álom, végbemegy Európában a deindusztrializáció, csökken a fogyasztás. Hogy közben mi lesz az emberekkel? Kit érdekel?”

S a kérdéseket még sorolhatnánk. Hol van Európa önbecsülése? A szuverenitásáról már nem is beszélve. Miért nem ordít, hogy megtámadták? Hiszen a szuverenitását fenyegetik egyesek terror akciókkal! Ja, mi van akkor, ha Sikorskinak igaza van?

„De a legnagyobb kérdés, hogy ki is robbantotta fel a gázvezeték csöveit?”

Hétfő hajnalban az Északi Áramlat-1-nél, míg este az Északi Áramlat-2-nél jelentettek hirtelen nyomáscsökkenést és szivárgást a svéd és a dán hatóságok. A vezetékek a Balti-tengerben húzódnak, de mindkettő használaton kívül van, ugyanis az 1-est Oroszország zárta el az ellene hozott szankciók „megtorlásaként”, míg a másikat maga Németország, ezzel „büntetve” Oroszországot a háború megindításáért. Gáz azonban mindkettőben volt, mert a nem működő csövekben is kell valamennyi gázt áramoltatni, hogy azok használhatók maradjanak. A dán hatóságok szerint ez a mennyiség egy hét alatt elszivárog. Jelen pillanatban tehát nem működött ez a vezeték, nem áramlott rajta gáz. Így nem lett kevesebb gáz Európában. De ez azt is jelenti, hogy ezentúl nem is lesz. Mindez valahol annak a folyamatnak a része, amely a Németország és Oroszország közti energiakapcsolat leépüléséhez vezet.

„A csővezetékek károsodása példátlan, és az eddigi legegyértelműbb jele annak, hogy a földgáz áramlás ezen a télen nem fog újraindulni. Ehhez tegyük még hozzá, hogy a gázvezetékek törése rendkívül ritka, az pedig még inkább, hogy az Északi Áramlat gázvezetékeinek négy pontján egyszerre történjen kár”

Egy német kormányzati forrás szerint a szivárgások valószínűleg „célzott támadásból” származtak. Eközben a Dán Energia Ügynökség arra figyelmeztetett, hogy az ilyen szivárgások „rendkívül ritkán fordulnak elő”.  A szivárgások tovább hátráltatják a csővezetékek kereskedelmi célú újraindítására irányuló erőfeszítéseket, és az energiaválság eszkalációját jelentik. Valószínűsíthető, hogy idegenkezűség, és nem spontán robbanás történt. Ilyen mélységben, ilyen összehangoltan, több helyszínen végrehajtott robbantás inkább egy ország különleges alakulatának akciójára utal.

„S hogy ki tehette működésképtelenné a vezetékeket? Mivel ez a háború része, az pedig már hitbéli kérdéssé vált, aligha lepődhetünk meg azon, hogy az egyik oldal az oroszokra, míg a másik az amerikaiakra mutogat. Képbe kerülnek még az ukránok és a britek, abban az egyben mindenki biztos, hogy a németek nem voltak”

A történtek kapcsán sokat idézik Joe Biden február 7-én tett kijelentését. Tegyük meg ezt mi is.

Biden: „Ha Oroszország megtámadja…akkor nem lesz többé Északi Áramlat 2.”

Riporter: „De hogyan fogja ezt megtenni, ez Németország ellenőrzése alatt áll?”

Biden: „Ígérem, képesek leszünk erre.”

Mindenki vonja le a következtetéseket magának, én azonban csak remélni tudom, hogy az Egyesült Államok nem így akarta ellehetetleníteni az Északi Áramlatot. Az minden esetre gyanús, hogy a „baleset” térségében nemrégiben amerikai hajó mozgott, a britek pedig valamiféle gyakorlatot tartottak. Konkrétan a vezetékek felrobbantása előtt egy nappal amerikai hadihajók jártak e térségben, drónok és helikopterek repültek át a helyszín felett.

„Kissé korábban pedig az amerikai haditengerészet ugyanitt víz alatti robbantással egybekötött hadgyakorlatot tartott”

Közben a BNN Newsroom azt írja, hogy szeptember 2-án egy FFAB123 hívójelű amerikai helikopter légi tevékenységet végzett. A légiforgalomfigyelő szerint aznap hat légi jármű használta ezt a hívójelet, amelyek közül hármat sikerült azonosítani , és mindegyikük Sikorsky MH-60S helikopter. Majd megjegyzi, ha a baleset helyszínére ráhelyezzük az FFAB123 útvonalát, azt kapjuk, hogy a helikopter az Északi Áramlat 2 útvonalán repült, méghozzá a szabotázs akciók helyszínei között.

De az angolszász titkosszolgálatoknak amúgy is ismerős ez a régió, hiszen néhány éve a dán titkosszolgálat segítségével a CIA búvárai „meghekkelték” a dán partoknál a tengeralatti távközlési kábelt, és így hallgatthatták le Merkel telefonbeszélgetéseit.

„Kinek állhatott érdekében?”

Tekintve, hogy a tengermederben fektetett földgázvezetékek ellen „célzott támadást” végrehajtani komoly feladat, a művelethez különleges képességű erők, például haditengerészeti búvárok vagy tengeralattjárók kellenek, ezért a legtöbb szakértő két lehetséges támadót feltételez.

Az egyik ezek közül az, hogy a támadásért Ukrajna vagy az orosz támadás ellen védekező ország valamely támogatója felelős. Amerikának stratégiai célja az eurázsiai geopolitikai térség megosztása, mindkét pólusának gyengítése, az orosz-német kapcsolatok szétszakítása. Gazdasági érdeke is az orosz gáz kiszorítása, ezzel a piacszerzés. Európa versenyképessége közben gyengül, a biznisz pedig Amerikába menekül át.

„Ugyanez érdeke a briteknek is, ráadásul az utóbbi időben a „keleti fronton” nagyon aktívak és gátlástalanok lettek. Vlagyimir Putyin konkrétan meg is nevezte az angolszászokat a szabotázs elkövetőjeként, a külföldi felderítést vezető Szergej Nariskin pedig arról beszélt, hogy bizonyítékaik vannak a nyugati érintettségre”

Ukrajnának is érdeke az orosz-német viszony végleges megrontása, és erre alkalmas a gáz. Ráadásul így felértékelődik az Ukrajnán keresztül futó vezeték. No, meg Kijev a Barátság kőolajvezeték kapcsán már tett hasonló fenyegetést.

Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy úgynevezett hamis zászlós művelet, önmerénylet történt, vagyis orosz egységek hajtották végre a támadást azzal a szándékkal, hogy növeljék az EU földgázellátása körüli bizonytalanságot, tovább mélyítve az energiaválságot és ismét felhajtva a földgáz piaci árát, amely az utóbbi napokban csökkent. A történtekkel Moszkvát vádolók logikája szerint Oroszország rosszul áll a fronton, méghozzá az Ukrajnának nyújtott nyugati segítség miatt, ezért igyekszik megváltoztatni az európai közhangulatot, nem utolsó sorban az energiaválság eszkalálásával.

S hogy miért lehet Oroszország érdekelt az Északi Áramlat vezetékeinek károsításában? Oroszország hónapok óta pávatáncot folytat az állítólagos elromlott kompresszorok témája körül, amikor arról van szó, hogy miért nem lehet gázt szállítani. Miért? Mert ha indokolatlanul nem szállítanak gázt, akkor szerződést szegnek. És ez nagyon fontos a hosszú távú szerződések esetében, amelyek jóval 2040 után járnak le, és több milliárd dolláros nagyságrendű take-or-pay kötelezettségeket tartalmaznak a nyugati vállalatokkal szemben.

„Ha azonban tönkremegy a vezeték, indokoltan nem szállítanak gázt a télen”

Szinte teljesen kizárná Oroszországot a lehetséges elkövetők közül, ha a vezeték mind a négy szála megsérült volna. Ám míg az Északi Áramlat 1-nek mindkét szála megsérült, az Északi Áramlat 2 esetében csak az egyik. Így elméletileg a politikai nyomás a Nyugat irányába még nagyobb lehet az Északi Áramlat 2 üzembe helyezésére vonatkozóan. De az esetleges motivációk között felmerülhet az is, hogy a javítás elvégzéséhez a Nord Stream AG-nak hozzá kell férnie a pénzügyeihez, és lehetősége kell hogy legyen rendelések felvételére és lebonyolítására. Ez pedig csak a szankciók enyhülése esetében oldható meg. A kiáramló gáz miatt sürget az idő is, így előfordulhat, hogy a Nyugatnak éppen akkor kell enyhítenie a szankciókon, amikor Putyin bejelenti Luhanszk és Donyeck Oroszországhoz csatolását. Nagy propagandagyőzelem lenne a Kreml számára.

„Nem kizárható tehát, ám nehezen elképzelhető, hogy az oroszok felrobbantották volna a saját vezetéküket. Több indoka lehetett erre az amerikaiaknak, akiknek egyáltalán nem érdeke, hogy az oroszok gázt szállítsanak Németországba. S ennek elérése érdekében Washingtont már rég nem érdekli, hogy egy ilyen akcióval pofon vágja, kiszolgáltatottá teszi, megalázza az Európai Uniót, kiemelten pedig annak vezető hatalmát, Németországot”

Ami a történtekből biztosan levonható, az a háború eszkalálódása, méghozzá minden fronton, és földrajzi értelemben is kiterjedve. Egyre csökken így az esélye annak, hogy ez a háború ne katonai úton fejeződjön be. Főképp úgy, hogy minden oldal a végsőkig feszíti a húrt. Az egész Európát öngyilkosságba rántó eszement „Thank you, USA!” ünneplés helyett érdemes lenne tehát meghallgatni Angela Merkel tanácsát. A volt német kancellár Helmut Kohl Alapítvány első rendezvényén kijelentette, elődje mindent megtenne Ukrajna szuverenitása érdekében, de arra is törekedne, hogy normalizálja a kapcsolatokat Oroszországgal.

(Cikkünk folyamatosan frissül.)

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.