„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Magyar zászló az Északi-sarkon

2024. aug. 22.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

Augusztus 17-én elérte az Északi-sarkot az 50 Let Pobedi (A győzelem 50. évfordulója) elnevezésű atomjégtörő. A Tudás jégtörője elnevezésű expedíció magyar résztvevője, Varga Levente, a Kőrösi Csoma Sándor nevét viselő budapesti gimnázium tanulója kitűzte az Északi-sarkon a nemzeti lobogót.

Varga LEvente (balról az első a magyar zászlóval #moszkvater

Varga LEvente (balról az első a magyar zászlóval
Fotó:Roszatom

Varga Levente (a képen balról az 1.) műholdas kapcsolaton át elmondta, hatalmas büszkeség töltötte el, amikor látta a magyar nemzeti zászlót lobogni az Északi-sarkon.

„Életre szóló élmény volt eljutni a Föld legészakibb pontjára, az út során rengeteg új barátra tettem szert, nagyon jó és befogadó a társaság”

– tette hozzá. Az Északi-sark jegére szállva az atomjégtörő kapitánya, Ruszlan Szaszov elmondta, hogy az expedíció a terv szerint halad.

„Az immár ötödik alkalommal megrendezett „Tudás jégtörője” expedíció napra pontosan azon a napon érte el a sarkot, amikor 47 éve a világon első hajóként az Arktyika nevű szovjet atomjégtörő”

Korábban atomtengeralattjárók már jártak az Északi-sarkon). A kapitány azt is elmondta, hogy visszafelé útba ejtik a Ferenc József-földet, majd augusztus 22-én érkezik vissza az expedíciót szállító atomjégtörő Murmanszkba.

A Roszatom támogatásával megvalósult expedíció résztvevői az út során, tudományos előadásokat hallgattak meg, kísérleteket végeztek és megismerkedtek a sarkvidék különleges flórájával és faunájával. Az orosz diákok mellett Bangladesből, Dél- Afrikából, Fehéroroszországból, Indiából, Irakból, Kazahsztánból, Kamerunból, Kínából, Kirgíziából, Magyarországról, Mongóliából, Örményországból, Tunéziából és Üzbegisztánból érkezett fiatalok vesznek részt.

„Az orosz atomjégtörő-flotta 7 egységből áll jelenleg, élén a legújabb generációt képviselő három univerzális atomjégtörővel, az Arktikával, a Szibírrel és az Urállal”

A korábbi generációhoz tartozik az expedícióban részt vevő 50 Let Pobedi, amely a jelenlegi legnagyobb és az egyik legmodernebb atommeghajtású jégtörő. Műszaki adottságai lehetővé teszik bevetését az Északi-tenger bármely, jéggel borított területén a hajókaravánok átvezetéséhez, a jég fogságába került hajók mentéséhez és expedíciók célba juttatásához.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

  1. Életre szóló élmény lehetett. Én még leragadtam az” Atomnij ledakol lenyin”,c. orosz leckénél.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK