„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Ki kap meghívót a Vörös téri díszszemlére?

2025. ápr. 02.
#moszkvater

MEGOSZTÁS

A fasizmus feletti győzelem, a náci Németország legyőzése a modern orosz történelem legjelentősebb tette. Május 9. megünneplése ezért az Oroszországi Föderációban fontos politikai és katonai esemény, amelyre hagyományosan a volt szovjetköztársaságok is meghívást szoktak kapni. Több mint húszmillió szovjet állampolgár halt meg a háborúban katonaként, civilként, éhségben, koncentrációs táborban, tömeggyilkosságok áldozataiként. A nagy ország polgárai ezért sokáig együtt emlékeztek meg róluk.

Hegyi Gyula írása a #moszkvater.com számára

„Idén május 9-én, a 80. évfordulón egy olyan Oroszország rendezi meg a Győzelem Napját, amely addigra remélhetőleg békével zárja le az ukrajnai konfliktust, és a nyugati jóslatokkal szemben nem pária állam, hanem az úgynevezett globális Dél egyik legfontosabb szövetségese lett. Ennek megfelelően olyan vendéglistát kívánnak összeállítani, amely az újra nagyhatalommá - ha nem is a két szuperhatalom egyikévé - emelkedett Oroszországi Föderáció tekintélyét demonstrálja” #moszkvater

„Idén május 9-én, a 80. évfordulón egy olyan Oroszország rendezi meg a Győzelem Napját, amely addigra remélhetőleg békével zárja le az ukrajnai konfliktust, és a nyugati jóslatokkal szemben nem pária állam, hanem az úgynevezett globális Dél egyik legfontosabb szövetségese lett. Ennek megfelelően olyan vendéglistát kívánnak összeállítani, amely az újra nagyhatalommá – ha nem is a két szuperhatalom egyikévé – emelkedett Oroszországi Föderáció tekintélyét demonstrálja”
Fotó:EUROPRESS/Alexander NEMENOV/AFP

A Szovjetunió széthullása után ezek a szálak meggyengültek, és a külföldi meghívottak kiválasztása az orosz kül- és geopolitika aktuális kapcsolódásait tükrözte. 2005-ben, amikor a Nyugat még reformer és befolyásolható politikusként bízott Vlagyimir Putyinban, George W. Bush amerikai elnök vezetésével minden fontosabb nyugati politikus megjelent a Vörös téren a győzelem 60. évfordulóján. Öt évvel később, 2010-ben a kölcsönös bizalom jegyében a díszszemlén amerikai és brit katonai egységek is felvonultak. A Majdan és a Krím elszakadása után 2015-ben aztán alapjaiban rendeződött át a parádé külhoni résztvevőinek névsora. A nyugatiak távol maradtak, megjelentek viszont a BRICS államok – ekkor Kína, India és Dél-Afrika – első számú vezetői, akik azóta több együttműködési formációban és hadgyakorlaton is Moszkva új partnerei lettek. Mellettük a legtöbb ázsiai volt szovjet köztásaság is kötelezőnek érzi e hagyomány folytatását.

„Idén május 9-én, a 80. évfordulón egy olyan Oroszország rendezi meg a Győzelem Napját, amely addigra remélhetőleg békével zárja le az ukrajnai konfliktust, és a nyugati jóslatokkal szemben nem pária állam, hanem az úgynevezett globális Dél egyik legfontosabb szövetségese lett. Ennek megfelelően olyan vendéglistát kívánnak összeállítani, amely az újra nagyhatalommá – ha nem is a két szuperhatalom egyikévé – emelkedett Oroszországi Föderáció tekintélyét demonstrálja”

Elmúlt az idő, amikor minden vendégnek örültek. Idén jó előre nyilvánosságra hozták azoknak a „barátságtalan” országoknak a listáját, amelyek egyféle anti szankcióként semmiképp sem kapnak meghívót a 2025-ös győzelem napi ünnepségre. Súlyos névsor. Rajta vannak az egykori nagy ellenségek (Németország, Olaszország, Japán) és az antifasiszta koalíció vezető tagjai (Nagy-Britannia, Franciaország), sok más EU és NATO tagállam, még a semleges Ausztria  is. Természetesen a lengyelek és a kis balti államok is persona non grata szintre kerültek, amint meglepő módon Andorra, San Marino és Monaco is.

„Az Egyesült Államok nem szerepel ezen az anti listán. Donald Trump elnöknek érvényes meghívása van Moszkvába, de a látogatás időpontját még nem tűzték ki. Ha ott lenne május 9-én a Vörös Téren, akkor az a parádé legjelentősebb mozzanata, az orosz-amerikai együttműködés új fejezetének nyitánya lenne”

Azt jelezné, hogy a két nagy 80 esztendő után is vállalja az egykori antifasiszta összefogás jelentőségét, és megbecsüli egymás múltját. Ha Trump vagy egy képviselője ott lesz a Vörös téren, akkor a britek, franciák és más nyugati országok távolléte csak azok jelentéktelenségét mutatná.

A részvételüket már visszajelző vezetők névsora egyértelműen a mai orosz külpolitika prioritásairól szól. Hszi Csin-Ping kínai és Lula de Silva brazil elnök már biztosra jelezte részvételét, és Modi indiai elnök is „nagy valószínűséggel” ott lesz, a Föld közel három milliárd lakosának a képviseletében. Minden bizonnyal Indonézia és Dél-Afrika is magas szinten képviselteti magát, vagyis a BRICS teljes vezérkara ott lesz. Az ázsiai volt szovjet köztársaságok és Örményország vezetői is jelen lesznek. Néhány napja személyre szóló meghívót kapott Nicolás Maduro venezuelai elnök is. Európából Lukasenka fehérorosz elnökön kívül Aleksandar Vucic szerb elnök és Robert Fico szlovák elnök érkezik a Vörös térre. (Hacsak Belgrádban nem történik valami rendkívüli.)

„Szlovákia az egyetlen EU- és NATO tagállam a meghívottak között. Ebben Fico napi politikai játszmái mellett része van annak is, hogy Szlovákia emlékezetpolitikája az antifasizmusra épül”

A szovjet segítséggel kirobbantott Szlovák Nemzeti Felkelés 1993 óta az ország nemzeti ünnepe, és a szociáldemokrata Robert Fico számára különösen fontos. Míg a legtöbb uniós tagállam igyekszik elfelejteni, hogy a fasizmus elleni győzelemben döntő szerepe volt Oroszországnak, Fico még korábbi moszkvai látogatását is ezzel indokolta.

Az antifasiszta múlt emléke miatt kapott meghívást a Vörös térre Izrael is. Úgy tűnik, hogy Netanjahu miniszterelnök mégsem utazik Moszkvába, hazáját Simona Holperin nagykövet asszony képviseli majd.

„A magyar kormány számára nyilván <hot potato>, forró krumpli a májusi moszkvai parádé”

Bár Magyarország nem szerepel a „barátságtalan országok” listáján, Orbán Viktor mégsem kapott meghívást a győzelem napi ünnepségre. Nyilván akkor is gondban lenne, ha kapott volna, hiszen a jobboldali tábor jelentős része megszállókat lát a hazánkat a náci és nyilas erőktől megszabadító Szovjet-Oroszországban. Orbán távolmaradása így voltaképpen érthető. De azt bizonyítja, hogy az ellenzék vádjai és egyes kormánypártiak hite ellenére ő és hazánk nem számít Oroszország valódi, „belső körös” szövetségesének.

MEGOSZTÁS

#moszkvater

Hozzászólások kikapcsolva

  1. Pozitiv-közöm-van-utódként-az-antifasiszta-mozgalomhoz,-itteni-(akkor-MO)-térségbe;–(mit..-oroszok–duplán-játszott-csellessége-nyomán–volt-Ceeao-baráti-viszonyukba-is-mutatott)(olyan-módóruknak-alapján,–micsóda,–pokólli-gyanúsan-nem-váltózott-semmitt-‘1953-után’)-sosem-tudtuk-,..különösen-fontos-szerepébe;–Egész-mostani-krizis–mit-átéllünk,-keményen-Oroszok-miatt-is-van,-(mintegy-olyan-alapos-okknál–mihez-a-mostani-konfliktus-feb-24-ei-inditássa-aligha-van-köze)-abban-az-engrossi-képbe-ahogyan-egykori-veszteseknek-utódai–fontos-kvázi-rehabilitálló-sikerre-tettek-szert–(azoknak-kárárra-mint-én,–apámtol–);–nem-egésszen-üditő-érzet,-hiszen,–kbl-bosszú-állásóssan-szimetrikusá–igyekszenek–igyekezték-tenni–akkori-(“USAtol-csak-származó”)’loseri-állásukat’;;–az-itt-jelzett-parádé-‘diszszemle’-végig–létezett-90-töl,..-mutatván-igy,–egy-erössen-lesúlytó-köddöséget;–Ama-(szellemileg-követelő)-ww2-vissza-csinállásnak-témáján,-biztósan-nem-csak-én,-vagyok-vélője-annak-a-képnek(mint-egyetlen-alternativa),–hogy-akkorába,-(39-es-ribbentropi-barátságnak-mintáján-[-eme-példa-nélkül-is-kéne-legyen-hihető]),-nem-világos-ellenségként-szereztek-egy—eképpen-morálisan-vitatható,-nem-igazi–gyözelmet

  2. Volt egy idő amikor az NDK-ban meglehetős felhajtással kellett megemlékezniük a “felszabadulásukról”. Április 4.-e megünneplése és egyéb hasonló ideológiai maszlag lekerült a napirendről. (Komoly történészek szerint a németek kiűzése április 11-re tehető, de Sztálin várta a győzelmi jelentést..)
    Valóban május 9.-e a hiteles dátum, egészen pontosan Keitel Feldmaschall aláírása jelentette a tényleges kapitulációt. Németország veresége történelmi volt. Sajnos a németek kezdik elfelejteni, hogy milyen élet várt rájuk 1945 után amikor a gyertya is ritkaságszámba ment náluk.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

Egy volt orosz kém tart tükröt a hatalomnak

2026. jún. 10.
Oroszországban Andrej Bezrukov igazi hős, aki évtizedes szolgálata során kiérdemelte a jogot arra, hogy annyira konstruktívan kritikus legye...

Putyin számára a kínai típusú modernizáció a minta

2026. jún. 9.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a hagyományoknak megfelelően beszédet mondott a Pétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum (PMEF) plenáris ülésén. Bá...

Az örök Anna

2026. jún. 9.
Kétségtelen, hogy az egyik legnagyobb – ha nem a legnagyobb – szoprán énekesnő napjainkban Anna Nyetrebko. Szerte a világon ünneplik, az ope...

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK

© 2018-2026 - #moszkvater