„Hanult így vagy úgy, de utolérte a sors keze, mint ahogy nagy nehezen az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) is elmarasztalta Ukrajnát az odesszai vérengzés miatt”
A nyílt utcán lőtték fejbe Odesszában Demjan Hanul ismert ukrán nacionalista aktivistát, aki a 2014-es vérengzés egyik ismert résztvevője, szervezője, a szélsőséges Jobboldali Szektor helyi szervezetének vezetője volt. A szociális médiában megjelent egy felvétel, amelyen a gyilkos nyugodtan odasétál a sebesült Hanulhoz, és közelről befejezi a művét, fejbe lövi. A 31 éves nacionalista aktivista Hanul a hírek szerint nemcsak politikai tevékenységével szerezhetett magának ellenségeket, hanem különböző üzleti konfliktusokban is részt vett. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a szélsőséges politikai aktivista szép lassan maffiózóvá minősült át. Az erőszak szervezetek védelmét kihasználva szedett védelmi pénzeket. A védettséget pedig azzal biztosította magának, hogy „utcai harcosaival” latin-amerikai mintára sok esetben elvégezte azt a piszkos munkát is, amelyekhez a hivatalos szervek még Ukrajnában sem adhatták a nevüket. De amennyiben ez nem lenne elég indíték, úgy Hanul az erőszakos mozgósítás egyik ismert támogatója is volt, tavaly nyáron például megvert egy férfit, aki bírálta a hadkiegészítő parancsnokságok tevékenységét. Ezen kívül elrabolt és megerőszakolt egy fitness edzőt, aki a hadsereget szidta. Jellemző érdekesség, hogy a szélsőséges nacionalista aktivista ennek ellenére a fronton nem fordult meg. Az ukrán hatóságok elfogták a Hanult lelövő 1978-as születésű férfit, aki korábban dezertált az ukrán hadseregből.
„A nyomozás több verzió irányában folyik, megrendelt gyilkosságra is gyanakszanak, így felmerült az <orosz szál> is az ügyben. De beszélnek arról is, hogy az EJEB döntése után közvetlenül a hatalom igyekezhetett elvarrni a kellemetlen szálakat, mert Hanul túl sokat tudott. Bizonyára kellemetlen lett volna, ha a Jobboldali Szektor ukrán léptékkel is különös kegyetlenségéről ismert aktivistája mondjuk nyugaton arról kezd el egyszer beszélni, milyen kapcsolatokat ápolt a titkosszolgálatokkal. A neonáci Hanul kiiktatása mögött tehát akár egykori kurátorai is állhatnak, de mint láthatjuk, ellensége azért volt bőven”
Az ukránosítás harcosává avanzsált Hanul „legnagyobb hőstette”, hogy szervezője volt a Szakszervezetek Házában 2014. május 2-án végrehajtott véres akciónak, majd az orosz és szovjet emlékművek ellen „harcolt”, és üldözte azokat a polgárokat, akik felléptek az orosz nyelv védelmében.
„Hanult így vagy úgy, de utolérte a sors keze, mint ahogy nagy nehezen az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) is elmarasztalta Ukrajnát az odesszai vérengzés miatt”
Az EJEB ítéletében elmarasztalta Ukrajnát a Majdan téren 2013-2014-ben tartott uniópárti tüntetésekhez kapcsolódó odesszai összecsapás ügyében, megállapítva, hogy az ukrán hatóságok nem tettek meg mindent a vonatkozó nyomozati eljárások ügyében és több esetben is megsértették a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot.
A 2014-es kijevi puccsot követően Odesszában oroszbarát Majdan-ellenes aktivisták, azaz a kijevi hatalomváltó tüntetéseket ellenzők sátortábort alakítottak ki. Kijev-párti ukrán radikálisok ezt május 2-án délután felszámolták, majd felgyújtották a Szakszervezetek Házát, ahol a „táborozók” menedéket kerestek. A történtek elég egyértelműek, ennek ellenére a kijevi hatóságok meglehetős elfogultsággal relativizálták az ügyet. Így például szerintük az váltotta ki a zavargást, hogy két Kijev-párti tüntetőt ismeretlenek lelőttek.
„Az odesszai zavargásnak csaknem 300 sérültje és összesen 48 halálos áldozata volt. Hattal lőfegyver végzett, 32-en füstmérgezésben haltak meg, 10-en pedig szörnyethaltak, amikor kiugrottak az égő épületből”
A strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács felügyelete alatt működő emberi jogi bíróság napokban közzétett ítéletében emlékeztetett, hogy a vonatkozó keresetet 28 érintett nyújtotta be, akik közül huszonöten vagy az összecsapásokban, vagy a Szakszervezetek Házában keletkezett tűz következtében veszítették el közeli hozzátartozóikat. A kérelmezők közül hárman maguk is sérüléseket szenvedtek, de a tüzet túlélték.
„A bíróság ítéletében megállapította, hogy az illetékes hatóságok több esetben is megsértették a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot, mivel nem tettek meg minden tőlük ésszerűen elvárható intézkedést a 2014. május 2-i odesszai összecsapás megelőzésére, és az erőszak kitörése után annak megállítására”
Nem tettek meg továbbá mindent az épület tűzben rekedt emberek időben történő mentése, valamint az események hatékony kivizsgálása érdekében sem. A bíróság megállapította továbbá, hogy az egyik kérelmező esetében megsértették a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot azzal, hogy édesapja holttestét jelentős késedelemmel adták át temetés céljából.
„El tudjuk képzelni, hogy milyen gyorsan és kemény ítélet született volna, és azt milyen sajtó visszhang kísérte volna, ha nem az ukrán hatalom durva túlkapásáról és mulasztásáról, az ukrán hatalom és az alvilág összefonódásáról van szó, az ítélet ennek ellenére példa nélküli, és rossz előjel Kijev számára”
Előre jelzi, hogy közeledik az ukrán emberiesség elleni bűnök kivizsgálása is, és a kijevi hatalomnak felelnie kell az elmúlt években történtekért, méghozzá nemcsak a saját állampolgárai, hanem a nyugati közvélemény előtt is. ez persze lassú folyamat lesz, de érezhetően változnak az idők.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
Olvasó says:
Hogyan tudta eddig elkerülni a katonai behívást ez az “ember”, amikor már az utcán is fogdossák össze a katonakorú lakosságot?
solothurn says:
Egy kis ólommérgezés sokkal gyorsabban szolgáltatott igazságot a dagadt gazember, Hanul esetében mint a sok “jogászkodás” meg pöcsölés ami az EJEB elvi itélethirdetése után ESETLEG DE NEM BIZTOS hogy következett volna.